Pomiar kabla ziemnego między ZK i RG

wojciech59

Pomiar kabla ziemnego między ZK i RG

Post autor: wojciech59 » śr 29 lis 2017, 8:49

Witam Wszystkich Forumowiczów
(a szczególnie doświadczonych pomiarowców)

Nie znajdując większego zainteresowania moim tematem na zacnym forum ise.pl , postanowiłem podzielić się z Wami tym problemem.

Pytanie - czy pomiary kabla ziemnego między ZK a WLZ w nowym obiekcie/domu są wymogiem w protokole z badań instalacji wew. dopuszczającym ją do eksploatacji , czy też jest to obowiązek elektryka, który ten kabel powinien pomierzyć przed zakopaniem .
Pytanie wynika z faktu, że różni Operatorzy podchodzą do tego odmiennie .
Przykłady :
- ENEA w instrukcji pisze tak
"Dla nowobudowanych lub przebudowywanych linii kablowych pomiar diagnostyczny
należy wykonać przed podłączeniem kabla do sieci elektroenergetycznej oraz
załączeniem linii kablowej pod napięcie "
- PGE natomiast wcale to nie obchodzi , wpina koniec kabla do ZK, zakłada licznik i podaje napięcie .

A dalej :

"Po co komu pomiar przed zakopaniem kabla (chyba, że orientacyjnie, czy nie jest uszkodzony fabrycznie). Natomiast Elektryk powinien wykonać jeszcze pomiar po ułożeniu kabla i zakończeniu prac instalacyjnych , dać protokół - jest to poświadczenie jego prawidłowo wykonanej pracy.

i moja odp.:
"Ad 1/ Ja również popieram stanowisko ENEA, tylko dlaczego PGE te nie robi
Ad 2/ Skoro kolega popiera wymóg ENEA to nie rozumiem uwagi "po co komu pomiar przed zakopaniem"
Ad 3/ Sęk w tym , że elektryk nie zrobił pomiarów kabla ziemnego między ZK a RG ani przed ani po zakopaniu.

Problem jest w tym, że po zasiedleniu zostałem poproszony o zrobienie wszystkich pomiarów odbiorczych całej instalacji domu . Po wielu poprawkach elektryka , zrobiłem i podpisałem protokół końcowy , a inwestor chce abym zrobił jeszcze pomiary kabla ziemnego, a ja nie chcę brać tego na swoją głowę i odpowiedzialność, bo mam uzasadnione powody :
-nie wiem gdzie i jak był składowany, jakie miał parametry przed zakopaniem i jak został zakopany, zabezpieczony i wprowadzony do budynku (nie było mnie przy tym)
- typ sieci w ZK to TN-C, w RG jest TN-C-S
- kabel od ZK do RG to 5x25mm kw (bo taki mu został po budowie obiektu firmowego)
- żółto-zielona żyła była z niego wydzielona przy z złączu kablowym i wykorzystana na zewnątrz ZK do zrobienia uziomu szpilkowego

Gdybym to ja nadzorował prace elektryka od początku - nie dopuściłbym bym do jego radosnej twórczości, a o innych partactwach już nie będę pisał.

Bardzo jestem ciekaw komentarzy ekspertów tego FORUM (zapewne i innych o ile to Ich zainteresuje )

Pozdr