Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Piotrek63

Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Post autor: Piotrek63 » wt 16 sty 2018, 8:54

Dzień dobry, szukam wyjaśnienia moich wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa instalacji odgromowej w budynku jednorodzinnym, w którym będzie wykonany uziom fundamentowy i prawdopodobnie instalacja odgromowa. Budynek tradycyjnie wykonany: żelbetowe ławy fundamentowe z których wyprowadzono 4 trzpienie żelbetowe do poziomu stropu żelbetowego nad parterem. Całe to zbrojenie jest ze sobą połączone i moje pytanie brzmi: czy jest to bezpieczne dla mieszkańców i konstrukcji stropu w razie wyładowania atmosferycznego? W ławach fundamentowych będzie niecałe 400 kg zbrojenia, a w trzpieniach i stropie około 3300 kg, wszystko razem podłączone do instalacji odgromowej i GSW. Czy ktoś wcześniej spotkał się z tym tematem, chętnie zapoznałbym się z fachowymi informacjami. :?:
Pozdrawiam Wszystkich i zachęcam do podzielenia się swoją wiedzą, bo dręczy mnie ten temat.
Piotrek

mały elektryk

Re: Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Post autor: mały elektryk » czw 18 sty 2018, 3:36

Instalacji odgromowej nie należy łączyć ze zbrojeniem budynku . Zbrojenia łączy się z uziomem, instalacjami: wodną , gazową , CO i elektryczną - ale te połączenia wyrównawcze wykonuje się w zupełnie innym celu. - Jest to konieczne do prawidłowego działania wyłączników różnicowo prądowych .
Dla instalacji odgromowej wykonuje się oddzielne uziomy , nie połączone z uziomem punktu zerowego instalacji elektrycznej.
A z innej beczki : jeśli nawet piorun uderzy w dom , gdzie zbrojenia będą połączone z instalacją odgromową - to mieszkańcom nic nie grozi ( nie ma różnic potencjałów ) , natomiast cała instalacja elektryczna zostanie zniszczona !

Piotrek632

Post autor: Piotrek632 » pt 19 sty 2018, 5:16

Dzień dobry, nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że ''instalacji odgromowej nie należy łączyć ze zbrojeniem budynku", bo przecież nie jest to możliwe.
1. Na pewno zbrojenie całego budynku jest ze sobą połączone
2. Bednarka ocynkowana która wyprowadzona jest ponad grunt, jest trwale połączona ze zbrojeniem ław fundamentowych i po zewnętrznej stronie ścian fundamentowych połączona jest ze zwodami pionowymi, a po wewnętrznej stronie z GSW
Jakoś nie widzę innej możliwości, chyba że przyjąć iż cały prąd z wyładowania idzie prosto do ziemi, nawet jeśli bednarka nie ma kontaktu z gruntem.
Ale czy rzeczywiście cały ten prąd dociera do gruntu i nie powoduje szkód w budynku i urządzeniach podłączonych do instalacji elektrycznej?
Pozdrawiam, Piotrek

adam443adam4437887

Post autor: adam443adam4437887 » śr 10 paź 2018, 1:02

Bardzo dobre to są trzy wpisy według mnie. Wszystko co miało być napisane już zostało napisane w tym wątku.

larka

Post autor: larka » ndz 21 paź 2018, 10:45

Hej, przede wszystkim myślę że kwestia ta jest na tyle delikatna i ważna (dotyczy przecież bezpieczeństwa twojego domu!), że radziłabym w tej sytuacji poradzić się zaufanego elektryka. Wiadomo, że na forum oczekujemy szybkiej odpowiedzi. Nie zawsze jednak wypowiadają się tutaj specjaliści. Zawsze lepiej porozmawiać ze specjalistą lub umówić się z nim, pokazać plany, porozmawiać. Jeśli jednak będziesz chciał przeprowadzić uziem samemu, na pewno przydadzą się korytka do bezpiecznego przeciągnięcia kabli. https://dlaelektrykow.pl/202-korytka-ka ... lektryczne Polecam ten sklep, można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne akcesoria.

ODPOWIEDZ