Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Piotrek63
Posty: 1
Rejestracja: wt 16 sty 2018, 8:26

Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Post autor: Piotrek63 » wt 16 sty 2018, 8:54

Dzień dobry, szukam wyjaśnienia moich wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa instalacji odgromowej w budynku jednorodzinnym, w którym będzie wykonany uziom fundamentowy i prawdopodobnie instalacja odgromowa. Budynek tradycyjnie wykonany: żelbetowe ławy fundamentowe z których wyprowadzono 4 trzpienie żelbetowe do poziomu stropu żelbetowego nad parterem. Całe to zbrojenie jest ze sobą połączone i moje pytanie brzmi: czy jest to bezpieczne dla mieszkańców i konstrukcji stropu w razie wyładowania atmosferycznego? W ławach fundamentowych będzie niecałe 400 kg zbrojenia, a w trzpieniach i stropie około 3300 kg, wszystko razem podłączone do instalacji odgromowej i GSW. Czy ktoś wcześniej spotkał się z tym tematem, chętnie zapoznałbym się z fachowymi informacjami. :?:
Pozdrawiam Wszystkich i zachęcam do podzielenia się swoją wiedzą, bo dręczy mnie ten temat.
Piotrek

mały elektryk

Re: Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Post autor: mały elektryk » czw 18 sty 2018, 3:36

Instalacji odgromowej nie należy łączyć ze zbrojeniem budynku . Zbrojenia łączy się z uziomem, instalacjami: wodną , gazową , CO i elektryczną - ale te połączenia wyrównawcze wykonuje się w zupełnie innym celu. - Jest to konieczne do prawidłowego działania wyłączników różnicowo prądowych .
Dla instalacji odgromowej wykonuje się oddzielne uziomy , nie połączone z uziomem punktu zerowego instalacji elektrycznej.
A z innej beczki : jeśli nawet piorun uderzy w dom , gdzie zbrojenia będą połączone z instalacją odgromową - to mieszkańcom nic nie grozi ( nie ma różnic potencjałów ) , natomiast cała instalacja elektryczna zostanie zniszczona !

Piotrek632

Re: Uziom fundamentowy a zbrojenie stropu

Post autor: Piotrek632 » pt 19 sty 2018, 5:16

Dzień dobry, nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że ''instalacji odgromowej nie należy łączyć ze zbrojeniem budynku", bo przecież nie jest to możliwe.
1. Na pewno zbrojenie całego budynku jest ze sobą połączone
2. Bednarka ocynkowana która wyprowadzona jest ponad grunt, jest trwale połączona ze zbrojeniem ław fundamentowych i po zewnętrznej stronie ścian fundamentowych połączona jest ze zwodami pionowymi, a po wewnętrznej stronie z GSW
Jakoś nie widzę innej możliwości, chyba że przyjąć iż cały prąd z wyładowania idzie prosto do ziemi, nawet jeśli bednarka nie ma kontaktu z gruntem.
Ale czy rzeczywiście cały ten prąd dociera do gruntu i nie powoduje szkód w budynku i urządzeniach podłączonych do instalacji elektrycznej?
Pozdrawiam, Piotrek

ODPOWIEDZ