Dziś oszczędzanie energii jest ważnym aspektem prac działów technicznych sieci sklepów. Do tej pory największym wyzwaniem było zrealizowanie tego zadania bez ingerencji w pracę sklepu. Schneider Electric dostarcza nową technologię SmartStruxure Lite dla klientów sieciowych tak, aby zrealizować cel, jakim jest oszczędność energii bez kompromisów w biznesie i przestojów w pracy sklepu.

Fot. 1. Sterownik uniwersalny MPM-VAFot. 1. Sterownik uniwersalny MPM-VA

Dla sieci sklepowych koszty związane z utrzymanie komfortu cieplnego i odpowiedniej prezentacji wizualnej asortymentu mogą stanowić nawet do 50% kosztów operacyjnych. To bardzo ważny obszar kosztowy.

Specyfika rynku sieci sklepów stała się ważnym wyzwaniem technologicznym firmy Schneider Electric. Działania badawcze działu R&D doprowadziły do stworzenia technologii spełniającej specyficzne wymagania klienta sieciowego. Tak powstał SmartStruxure Lite.

Główną cechą charakteryzującą rozwiązanie SmartStruxure Lite jest wsparcie dwóch najpopularniejszych standardów komunikacji bezprzewodowej na świecie – EnOcean i ZigBee.

W SmartStruxure Lite dosłownie bez „kucia ścian” mamy możliwość stworzenia systemu sterowania klimatyzacją, oświetleniem i systemem monitoringu energii bez względu na wielkość sklepu. Chodzi o to, aby nie ograniczać się do jednego standardu, dając tym samym klientom swobodę w wyborze rozwiązań bezprzewodowych w zależności od potrzeb. EnOcean to technologia dla prostych rozwiązań. Nie wymaga specjalnego konfigurowania. Urządzenia EnOcean często nie potrzebują zasilania zewnętrznego. Komunikacja jest prosta: punkt-do-punktu.

Fot. 2. Architektura systemu SmartStruxure LiteFot. 2. Architektura systemu SmartStruxure Lite

ZigBee to zaawansowany standard. Potrafi sam konfigurować sieć oraz nadawać nowe ścieżki transmisji danych w przypadku awarii jednego z uczestników sieci. ZigBee wymaga inżynierskiej konfiguracji, ale za to pozwala przesyłać szczegółowe dane np. o wartości zużycia energii, zmianie trendu temperatury, czy zmianie natężenia oświetlenia.

Fot. 3. Przykładowa wizualizacja systemuFot. 3. Przykładowa wizualizacja systemu

Dodatkową cechą SmartStruxure Lite jest zbudowanie wizualizacji obiektowych w sterowniku. Rozwiązanie WebBMS umożliwia - bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zakupem komputera czy licencji - dostęp do sklepu zarówno dla obsługi technicznej, jak i pracowników centrali.

SmartStruxure Lite jest zbudowany w oparciu o procesor ARM 400 MHz, pamięć Flash 2 GB i pamięć RAM 68 MB, tak jak w dzisiejszych telefonach komórkowych. Umożliwia to pełną swobodę dla programistów. Język programistyczny Lua, tak znany w świecie IT choćby z gry Counter Strike, daje nieskończone możliwości w budowaniu strategii sterowania, zarządzaniu oraz optymizacji zużycia energii.

Fot. 4. Możliwości integracyjne sterowników
serii MPMFot. 4. Możliwości integracyjne sterowników serii MPM

SmartStruxure Lite jest też przystosowany do pracy z aplikacjami korporacyjnymi oraz rozwiązaniami typu chmura. Inżynierowie wzbogacili go o wsparcie dla otwartych standardów IT jak oBIX (serwis webowy) czy OpenADR. Firma Schneider Electric ceniona jest za otwartość w dostępie do swojej technologii. Tak też i w przypadku SmartStruxure Lite inżynierowie i klienci mają dostęp do wszystkich narzędzi programistycznych bez dodatkowych opłat. Nie potrzeba pobierać żadnych aplikacji, ponieważ narzędzia programistyczne są wbudowane w sterownik, a inżynier ma do nich dostęp poprzez przeglądarkę internetową Firefox (wsparcie tylko dla Firefox ze względu na jej otwartość).

red.



x