Zakres obudów hermetycznych Kaedra (IP65) firmy Schneider Electric w pełni pokrywa potrzeby środowisk, w których zapewnione musi być zarówno bezpieczeństwo ludzi, jak i sprzętów elektrycznych.

Wielofunkcyjne obudowy hermetyczne Kaedra firmy Schneider Electric

Poza standardową aparaturą modułową można w nich instalować, m.in. gniazda, przyciski, zawory bezpieczeństwa i inne urządzenia. Dzięki swojej wysokiej funkcjonalności Kaedra uzyskała szerokie zastosowanie na rynku światowym (patrz fot. 1), spełniając zadania dystrybucji energii, zasilania i sterowania.

Bezpieczeństwo

Kluczowym wymogiem, jaki spełniają obudowy typu Kaedra jest bezpieczeństwo. Dlatego właśnie ich poziom ochrony IP to IP65, a poziom ochrony przed uszkodzeniami elektrycznymi wynosi aż IK09. Ponadto wykonane zostały z materiału samogasnącego, odpornego na wysoką temperaturę 750°C i żar, wykazującego wysoką odporność na środki chemiczne, atmosferyczne i promienie UV. Osoby nieuprawnione nie dostaną się do wnętrza obudowy, dzięki możliwości zamknięcia Kaedry na zamek i jej plombowania. Obudowy posiadają też drugą klasę ochronności oraz zgodne są z normami PN-EN 60670 i PN-EN 60439-3.

Fot. 1. Obudowa rozdzielcza Kaedra na stadionie w LisbonieFot. 1. Obudowa rozdzielcza Kaedra na stadionie w Lisbonie

Ergonomia

Kolejnym wyzwaniem, jakiemu musiała sprostać Kaedra była jej ergonomiczność. Odległość 100 mm między płytą perforowaną a płytą zewnętrzną, umożliwia instalację aparatów niemodułowych. W obudowie tej znajdziemy dużo miejsca na przewody elektryczne, co znacznie upraszcza proces łączenia przewodów, zarówno zasilających z zewnątrz, jak i tych wewnątrz obudowy. Transparentne drzwi oraz uchylne pokrywy umożliwiają ciągłą kontrolę stanu urządzeń modułowych, w czasie gdy mamy stały dostęp do gniazd i innych urządzeń. Sposób otwierania obudów umożliwia szybkie instalowanie całego sprzętu wewnątrz obudowy, jak i dzięki funkcjonalnym płytkom pośredniczącym, na ich zewnętrznym panelu.

Nowoczesny wygląd

Rozdzielnica typu Kaedra swój nowoczesny kształt zawdzięcza między innymi delikatnym zaokrągleniom na rogach, które są konsekwencją starań o dopasowanie się do stylistyki nowoczesnych budowli, w których (bądź na których) zostaną umiejscowione. Kolor obudów Kaedra ma zapewniać podstawową zasadę bycia widocznym oraz dobrze komponować się z otoczeniem. Zaokrąglone kształty zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Rys. 1. Sposób montażu i łączenia ze sobą obudów typu KaedraRys. 1. Sposób montażu i łączenia ze sobą obudów typu Kaedra

Wielorakie możliwości łączenia obudów między sobą przy zachowaniu stopnia ochrony i izolacji

Aby zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, producent umożliwił dowolne łączenie obudów między sobą (rys. 1) przy jednoczesnym zachowaniu stopnia ochrony IP65 i izolacji, niezależnie od ich ilości i gabarytów. Możliwe jest to dzięki okrągłym przesłabieniom umiejscowionych po bokach, od spodu i u góry obudowy, w których (po ich wyłamaniu) instalujemy zestaw łączeniowy składający się z dwóch tulejek oraz czterech nakrętek i złączek. W tulejce możemy bez problemu przeciągnąć przewody z jednej obudowy do drugiej.

Fot. 2. Dwie połączone ze sobą obudowy Kaedra. Obudowy Kaedra można dowolnie łączyć przy zachowaniu stopnia ochrony IP65 i izolacji.Fot. 2. Dwie połączone ze sobą obudowy Kaedra. Obudowy Kaedra można dowolnie łączyć przy zachowaniu stopnia ochrony IP65 i izolacji.

Funkcjonalności obudów Kaedra

Wyróżniamy pięć głównych typów obudów Kaedra: obudowy dla gniazd, dla urządzeń modułowych, dla urządzeń modułowych z boczną kasetą sterowania, kasety sterowania i obudowy wielofunkcyjne.

Obudowy dla gniazd

Obudowy Kaedra dla gniazd dostępne są z otworami 90×100 mm w wersji od 1 do 8 otworów i z otworami 103×225 mm w wersji od 1 do 4 otworów. Dzięki temu, w otworach o mniejszych wymiarach możemy instalować gniazda wtykowe bądź dowolną ich konfigurację z przyciskami i lampkami, a w otworach większych m.in. nowy typ gniazd przemysłowych z zabezpieczeniem Unika.

Obudowy modułowe

Obudowy modułowe występują w wersjach od 2 do 72 modułów i przeznaczone są zarówno do montażu aparatury modułowej, jak i, przy użyciu płyty perforowanej, aparatury niemodułowej o prądzie znamionowym do 125 A.

Fot. 3. Rodzina obudów KaedraFot. 3. Rodzina obudów Kaedra

Obudowy modułowe z boczną kasetą sterowania

Obudowa Kaedra dedykowana do montażu urządzeń modułowych z boczną kasetą sterowania występuje w 3 wersjach o pojemności 12, 24 i 36 modułów. Dołączana z boku kaseta umożliwia zainstalowanie na ścianie czołowej rozdzielnicy gniazd domowych i przemysłowych, przycisków bezpieczeństwa, przycisków sterowniczych oraz lampek.

Kasety sterowania

Kaseta sterowania występuje w dwóch wersjach: 2- i 3-wyjściowych. Może być używana samodzielne, w dowolnym położeniu stanowić kasetę sterowania maszyn na hali, bądź też, po dołączeniu do obudów stanowić dodatkowy schowek na przewody itp.

Obudowy wielofunkcyjne

Obudowy wielofunkcyjne występują w wersjach o różnych wymiarach i przeznaczone są również do montażu aparatury niemodułowej. Łączą się również dowolnie ze wszystkimi innymi obudowami typu Kaedra. Wszystkie powyższe funkcjonalności Kaedry zapewniają użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

Magdalena Grzybek
Schneider Electric



x