W ubiegłym roku do rąk użytkowników trafiło oprogramowanie SBC przygotowane przez Eaton. Program przeznaczony do konfiguracji rozdzielnic firmy Eaton jest doskonałym narzędziem, pozwalającym zarówno na szybki dobór konstrukcji rozdzielnic, jak również wykonanie pełnego projektu z widokiem i zestawieniem materiałowym konstrukcji oraz urządzeń niezbędnych do budowy rozdzielnic nn. Przeznaczony jest zarówno dla projektantów, instalatorów i prefabrykatorów, jak również dla dystrybucji jako wsparcie w doborze komponentów EATON.

Rys. 1. SBC Szybki dobór – obudowa dla wyłącznika typu NZM2 dla 144 modułów oraz rozłącznika bezpiecznikowego.Rys. 1. SBC Szybki dobór – obudowa dla wyłącznika typu NZM2 dla 144 modułów oraz rozłącznika bezpiecznikowego.

Szybki dobór to sposób na konfigurację wyłącznie konstrukcji dla zadanego typu wyłącznika głównego oraz aparatów modułowych. W bazie dostępne są małe rozdzielnice mieszkaniowe, obudowy z płytą montażową CS, system Profi+ oraz XVTL. Poprzez ustawianie filtrów, które sprowadza się do odpowiadania na proste pytania dotyczące wymiarów, stopnia ochrony IP, sposobu montażu aparatów, otrzymujemy kilka rozwiązań spełniających zadane kryteria. Ilość propozycji zależy od ilości ustawionych filtrów. Rozwiązania prezentowane są graficznie a po wyborze jednego z nich program wygeneruje widok i listę materiałów dostępną w module Zestawienie (rys. 1). Sposób ten sprawdza się doskonale do pojedynczych obudów i nie wymaga dużego nakładu pracy.

Pełne możliwości program odkrywa w trybie doboru standardowego. Pracę zaczynamy w module Dobór Aparatów. Możemy wyszukiwać urządzenia z rozwijanego drzewa albo wpisywać nazwę lub numer katalogowy. Domyślnie program zaczyna pracę w Sekcji 1, co oznacza, że wszystkie aparaty będą zabudowywane w jednej grupie obudów. Aparaty, które są związane z zasilaniem (wyłącznik główny, ochronniki, kontrola napięcia itp.), możemy zaznaczyć w kolumnie Zasilanie (rys. 2), będą one zabudowywane tak, aby powstał podział funkcjonalny na aparaty zasilające i odpływowe. W module tym możemy również określić liczbę tablic licznikowych w danej sekcji.

Po zakończeniu tworzenia listy aparatów przechodzimy do kolejnego modułu: Dobór rozdzielnicy. Wybieramy tu, tak jak w doborze podstawowym, typ rozdzielnicy poprzez ustawianie filtrów i wybór końcowego rozwiązania, ustalamy rezerwę miejsca oraz znamionowy prąd mostu szynowego. Rysunek 3 przedstawia propozycję rozmieszczenia aparatów. Zaznaczone wcześniej urządzenia zasilające zostały umieszczone w osobnym, wydzielonym przedziale rozdzielnicy Profi+, pozostałe aparaty zostały rozmieszczone, z uwzględnieniem rezerwy, na płytach i szynach montażowych. Gdy nie utworzyliśmy dodatkowych sekcji, a wybrane aparaty pozwalają na ich zabudowę, możemy wybrać mniejsze rozdzielnice modułowe lub Profi+. W sytuacji, gdy utworzymy dodatkowe sekcje lub wybierzemy aparaty o prądzie znamionowym powyżej 630 A, program SBC będzie proponował wyłącznie rozdzielnice XVTL do 2500 A.

Rys. 2. Dobór aparatów – zestawienie aparatów.Rys. 2. Dobór aparatów – zestawienie aparatów.

W przypadku, gdy nasz projekt jest bardziej skomplikowany, możemy dodawać kolejne sekcje. Aby tego dokonać wciskamy przycisk Dodaj w module Dobór aparatów, SBC utworzy nową zakładkę, w której tak jak poprzednio tworzymy listę aparatów. Podczas tworzenia nowej sekcji określamy, czy będzie to sekcja sprzęgłowa, w której oczywiście oprócz samego łącznika sprzęgłowego możemy umieścić aparaty potrzeb własnych, układ automatyki SZR, drobne odpływy czy kasety licznikowe. Każda sekcja jest interpretowana przez SBC w ten sposób, że zawarte w niej aparaty są umieszczane w nowej rozdzielnicy o zadanej szerokości, a jeżeli wybrana rozdzielnica jest zbyt mała, program dostawia kolejne obudowy tak długo, aż ułożone zostaną wszystkie urządzenia danej sekcji. Pola, w których znajdują się aparaty związane z zasilaniem oraz pola sekcji sprzęgłowych, mają własne reguły dotyczące szerokości. Pozwala to na zwiększenie przejrzystości oraz funkcjonalności projektu bez wprowadzania skomplikowanego doboru.

Rys. 3. Zaprojektowana rozdzielnicaRys. 3. Zaprojektowana rozdzielnica

Program pozwala również na montaż wyłączników kompaktowych w układzie poziomym. W module Dobór aparatów możemy zaznaczyć opcję Poziomo, opcja ta aktywna jest tylko dla wyłączników i rozłączników kompaktowych (rys. 4). W takiej sytuacji program dobierze niezbędne panele montażowe i maskownice, automatycznie dołoży pusty przedział kablowy dla podłączenia przewodów, oraz wyposaży pole odpływowe w pionowy most dystrybucyjny. Bardzo często, zwłaszcza w aplikacjach przemysłowych, używane są rozłączniki listwowe, dostępne również w ofercie EATON. Ich konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie miejsca, a kiedy montujemy je bezpośrednio na mostach szynowych, ułatwia montaż i zmniejsza kłopotliwe okablowanie w rozdzielnicy.

Rys. 4. Zestawienie z wieloma sekcjami.Rys. 4. Zestawienie z wieloma sekcjami.

Rozłączniki listwowe umieszczane są automatycznie w rozdzielnicach o zadanej w Doborze rozdzielnicy szerokości, nie są jednak montowane w całej dostępnej szerokości obudowy ze względu na konieczność podłączenia mostu szynowego. Ustalenie jednej szerokości pola odpływowego nie zawsze będzie optymalne dla różnego rodzaju aparatów. Dla wyłączników kompaktowych najlepsze będą obudowy o szerokości 600 mm, dla rozłączników listwowych – gdy jest ich więcej – lepsze są większe szerokości, dlatego program w module Widok daje możliwość zmiany szerokości pojedynczych obudów poprzez menu kontekstowe, dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na interesującą nas obudowę. Z tego samego menu możemy usunąć całą pojedynczą obudowę, wstawiać nowe zestawy montażowe, czy zmieniać kolejność obudów w szeregu.

Rys. 5. Widok gotowej rozdzielnicy, zmiana parametrów pól rozdzielnicy.Rys. 5. Widok gotowej rozdzielnicy, zmiana parametrów pól rozdzielnicy.

Na rys. 5 przedstawiona jest rozdzielnica składająca się z trzech sekcji. Sekcja pierwsza jest identyczna z tą z rys. 3, z montażem poziomym wyłączników kompaktowych. Sekcja sprzęgłowa to jedna obudowa z rozłącznikiem sprzęgłowym i tablicą licznikową. Program zostawia w obudowie miejsce na oszynowanie pionowe. Sekcja trzecia to dwie obudowy z prawej strony z rozłącznikami listwowymi. Program sam układa pola odpływowe po zewnętrznych stronach rozdzielnicy, tak aby aparaty zasilające i sprzęgłowe były możliwie blisko siebie. Po zapisaniu projektu w SBC, zapisujemy również aktualną konfigurację z wprowadzonymi przez nas korektami. Możemy również zapisać wynik naszej pracy jako plik.pdf lub CAD. Kompatybilność ze środowiskiem CAD umożliwia pełną edycję, z dostępem do wszystkich warstw wygenerowanych przez SBC.

Rys. 6. Rozwijana lista materiałów dla pól i sekcji.Rys. 6. Rozwijana lista materiałów dla pól i sekcji.

Ostatnim etapem pracy SBC jest utworzenie listy komponentów dla naszego projektu. Moduł Zestawienie to rozwijana lista urządzeń oraz konstrukcji z podziałem na poszczególne sekcje i pola, co bardzo ułatwia kompletowanie do prefabrykacji. Zestawienie to można w każdej chwili wyeksportować do formatu.xls, który będzie doskonałą listą zamówieniową. Jeżeli mamy zainstalowany program cennikowy Eaton, mamy również dostęp do informacji o cenie jednostkowej i wartości (rys. 6). W tym momencie, jeżeli zaakceptujemy projekt, pozostaje jedynie skontaktować się z dostawcą komponentów EATON i złożyć zamówienie.

Jacek Jerszyński
Eaton Electric Sp. z o.o.

Więcej na temat:


x