Google+

Odpowiednie natynkowe systemy elektroinstalacyjne umożliwiają prowadzenie kabli i przewodów w pomieszczeniach, które są już wykończone, tak aby nie straciły na estetyce. Kable i przewody będą przy tym prowadzone bezpiecznie z ochroną przed działaniem czynników zewnętrznych.

Więcej

Z instalacjami natynkowymi spotykamy się nie tylko w pomieszczeniach gospodarczych czy obiektach przemysłowych, ale również w budownictwie mieszkalnym czy - tym bardziej - obiektach biurowych i użyteczności publicznej. Sprawdźmy, jakie systemy oferują nam producenci.

Więcej
Gniazdko w podłodze czyli instalacja w biurze

Aranżacja biura musi być w stu procentach przemyślana, a instalacja elektryczna zaplanowana tak, aby zapewnić pracownikom wygodę i bezpieczeństwo. Nowoczesne systemy do (niemal niewidocznego) prowadzenia instalacji spełnią to zadanie idealnie.

Więcej
Fot. 1. Elementy systemu wyrównania potencjału zapobiegają tworzeniu się niebezpiecznych przeskoków iskrowych w budynku.

Połączenia wyrównawcze główne i dodatkowe (miejscowe) uwzględnia się dla zmniejszenia występujących napięć dotykowych. Z kolei uziomy to metalowe elektrody, które umieszczane w wilgotnej warstwie gruntu zapewniają połączenie przedmiotów uziemianych i gruntu o możliwie małej rezystancji.

Więcej
Fot.: iStock

Wprawdzie czas wielkiej płyty dawno minął, ale technologia nie zniknęła. Została udoskonalona. Ponadto bardzo często stosowana jest metoda ślizgowa. Obydwa rozwiązania wymagają specyficznego podejścia do instalacji elektrycznych, gdyż późniejsze układanie ich w konstrukcjach wykonanych z gęsto zbrojonego betonu wysokiej klasy, jest bardzo czasoi pracochłonne. Na dodatek wykonywanie przebić i tras kablowych może mieć wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Dlatego w budownictwie żelbetonowym wykorzystuje się specjalne rodzaje puszek oraz rurek instalacyjnych. Systemy te ułatwiają późniejsze realizowanie budynkowych instalacji elektrycznych.

Więcej