Google+

Kiedy w 1951 roku WAGO zaprezentowało podczas Targów Przemysłowych w Hanowerze ideę zacisku sprężynowego, niewielu fachowców doceniło ten rewolucyjny pomysł. Dzisiaj technologia sprężynowa jest światowym standardem i nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej bez wyrobów WAGO.

Rewolucja w świecie połączeń

Droga do uniwersalnej techniki połączeń sprężynowych nie była łatwa. Trzeba było przekonać wielu sceptyków, że właściwości zacisku sprężynowego w znacznym stopniu przewyższają technologię łączenia śrubowego. Złączki sprężynowe – poprawnie skonstruowane i wyprodukowane – gwarantują nie tylko szybki i wygodny montaż, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo, gdyż jakość styku jest praktycznie niezależna od staranności montera.
„Szybko, pewnie, bezpiecznie” – motto przyświecające nam od samego początku nie tylko nie straciło na aktualności, ale zyskało potwierdzenie w miliardach zastosowań. Zauważyła i doceniła to również konkurencja. W 1995 roku, po wygaśnięciu patentu, masowo przystąpiono do produkcji złączek sprężynowych.

Rodzaje połączeń sprężynowych

Dzisiaj technika zacisku sprężynowego realizowana jest w wielu różnorodnych wariantach, a każdy nowy typ zacisku, wykorzystując zalety poprzednich, oferuje coraz więcej możliwości. Wprowadzone przez WAGO rozwiązania, takie jak złączki instalacyjne czy zacisk klatkowy CAGE CLAMP® są już obowiązującym standardem. Ale cały czas szukamy nowych, jeszcze lepszych rozwiązań. Różne techniki zacisków sprężynowych wyznaczały nowe możliwości:

  • zacisk CAGE CLAMP COMPACT® (1996) w kierunku miniaturyzacji,

  • zacisk POWER CAGE CLAMP® (1998) w stronę dużych przekrojów do 185 mm².

Szczególne miejsce wśród systemów łączeniowych WAGO zajmuje uniwersalny zacisk Push-in CAGE CLAMP®, pozwalający na wtykowy montaż przewodów jednodrutowych i linkowych zakończonych tulejkami, bez użycia narzędzi.

Redukcja kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa

Technologie WAGO CAGE CLAMP® pozwalają na redukcję kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa. Obsługa zacisku CAGE CLAMP® jest bardzo prosta: wystarczy otworzyć sprężynę, wprowadzić przewód, a następnie zwolnić sprężynę. Nie ma konieczności czasochłonnego dokręcania śrub czy używania specjalistycznych narzędzi. Jeszcze prostsza jest obsługa zacisku Push-in CAGE CLAMP® – przewody jednodrutowe i linkowe z tulejką podłącza się przez wetknięcie, bez pomocy narzędzi. Technika zacisku sprężynowego umożliwia pewne połączenie przewodów za pomocą zaprogramowanej, dostosowanej do przekroju przewodu siły docisku. Sprężyna kompensuje odkształcenia przewodów wynikające np. z płynięcia miedzi. Dzięki temu złączki z zaciskiem sprężynowym nie wymagają konserwacji, co oznacza redukcję kosztów serwisowania i wyeliminowanie niepotrzebnych przestojów.

Do wszystkich rodzajów przewodów

Do złączek z zaciskiem sprężynowym CAGE CLAMP® można podłączać wszystkie rodzaje przewodów: jednodrutowe, wielodrutowe i linkowe i to bez wcześniejszego zarabiania końcówek! Używanie tulejek lub końcówek kołkowych jest możliwe, ale nie konieczne. Jakość połączenia nie zależy od montera – sprężyna zawsze dociśnie przewód właściwie, powierzchniowo, nie powodując jego uszkodzenia. Siła docisku dopasowuje się automatycznie do przekroju przewodu. W ten sposób zapobiega się ewentualnym odkształceniom przewodu, powstałym w wyniku płynięcia materiału. Rozwiązanie to eliminuje również samoczynne luzowanie czy przerwanie połączenia. Umieszczenie przewodu w miękkiej warstwie cyny zapewnia gazoszczelne połączenie odporne na korozję i długotrwale zachowujące stałą wartość rezystancji przejścia, także w agresywnych warunkach atmosferycznych.

Znacznie powyżej wymagań

WAGO jako wynalazca techniki połączeń sprężynowych posiada o kilkadziesiąt lat bogatsze doświadczenia niż konkurencyjne fi rmy na rynku. Intensywne badania, niezliczone analizy i opinie tysięcy użytkowników na całym świecie tworzą bazę, której wartości nie sposób przecenić. Na tej podstawie WAGO wypracowało własne standardy jakości, znacznie przekraczające obowiązujące normy. Wszystkie złączki z zaciskiem sprężynowym przeszły pomyślnie testy mechaniczne, elektryczne, klimatyczne oraz inne dodatkowe badania zapewniające bezprzerwowe połączenia elektryczne. Spełniają również podwyższone wymagania, np. dla zastosowania w pojazdach szynowych (wg EN 61373) lub przemyśle okrętowym (wg GL, LR, DNV). Dopiero po pomyślnym zaliczeniu testów i potwierdzeniu zgodności z najwyższymi standardami nasze wyroby trafi ają do klientów.

www.wago.com