Rok 2023 był pełen niepokoju, konfliktów i zmian, także w sektorze energetycznym. Nadchodzące miesiące przyniosą wiele wyzwań związanych z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym. Jak wskazuje ekspert Eaton, to już nie tylko przechodzenie na OZE, ale przede wszystkim zapewnianie elastycznych sieci dystrybucyjnych, rozwijanie infrastruktury pojazdów elektrycznych oraz przygotowanie budynków na spełnienie wymogów związanych z zeroemisyjnością. Co czeka rynek energii w 2024 roku?

Więcej

Motto: któż zna się na łukach elektrycznych lepiej niż „firma od spawania”?

Więcej

Wraz z nadejściem zimy panele fotowoltaiczne często pokrywają się lodem lub warstwą śniegu. Właściciele instalacji zadają sobie wówczas pytanie, czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne i jak należy to zrobić. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, zapraszamy do lektury artykułu.

Więcej

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Więcej

Koszt przygotowania instalacji fotowoltaicznej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z perspektywy przeciętnego budżetu domowego jest to więc znaczny wydatek, z którego zwrot rozlicza się w perspektywie wieloletniej. Tymczasem wystarczy silny wiatr, pożar czy solidny grad, aby instalacje fotowoltaiczne obróciły się w niwecz. W takiej sytuacji pomocne okaże się ubezpieczenie fotowoltaiki, które pozwala uniknąć niebagatelnych strat finansowych. Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych? Co obejmuje polisa i na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę?

Więcej

Najwydajniej pracują panele fotowoltaiczne skierowane na południe. Właśnie tam słońce jest najwyżej w ciągu dnia i świeci najmocniej, dzięki czemu energia kinetyczna, która dociera do ogniw, jest w tym przypadku największa. Jak się jednak okazuje, czasami lepszym rozwiązaniem jest wdrożenie fotowoltaiki wschód-zachód. Czym jest, jak wyglądają tego typu konstrukcje PV i kiedy warto wdrożyć to innowacyjne rozwiązanie?

Więcej

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna będzie pracować przez kolejne lata, przynosząc optymalne korzyści w postaci produkcji energii elektrycznej z maksymalnymi możliwymi uzyskami. Na co zatem powinni zwrócić uwagę inwestorzy, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów lub terenach zielonych?

Więcej

Zimą generowanie energii elektrycznej z wiatru bije rekordy. W szczytowym momencie w lutym tego roku wiatraki produkowały nawet 6718 MWh – to więcej niż energia wytworzona z fotowoltaiki w piku lipcowym (6617 MWh). Według analiz Ember, energii z wiatru moglibyśmy produkować nawet cztery razy więcej, gdyby zmienione zostały restrykcyjne przepisy dotyczące rozmieszczenia wiatraków na lądzie. Pozwoliłoby to też zmniejszyć ryzyko blackoutu i wzrostu rachunków za energię.

Więcej

W ostatnich latach odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej. Niemniej nasi rodacy zauważają również problem złej jakości powietrza, związany z wykorzystaniem paliw kopalnych. Czym tak naprawdę są OZE i jaki jest potencjał ich wykorzystania w Polsce? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Więcej

Wzrost popularności fotowoltaiki przejawia się nie tylko rosnącą liczbą instalacji przydomowych, ale również coraz większym zainteresowaniem farmami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika daje niezależność energetyczną i pozwala produkować czystą energię elektryczną. Dzięki farmom fotowoltaicznym możemy to robić na ogromną skalę. Jest to nie tylko sposób na odciążenie środowiska naturalnego, ale również na generowanie realnych zysków.

Więcej
x