Google+

FLUKE - sezonowe promocje naszych najbardziej popularnych instrumentów - zobacz oferty Fluke

Miernik rezystancji izolacji 2,5kV z serii MIT został zaprojektowany aby spełnić oczekiwania najbardziej wymagających elektromonterów jak i osób pracujących w ciężkich warunkach środowiskowych, gdzie napięcie robocze badanych obiektów jest wyższe niż 1000 V i musimy zastosować odpowiednio większe napięcia probiercze. Megger MIT2500 spełnia wymagania międzynarodowych norm IEC61010 i EN61557.

Megger MIT2500Megger MIT2500

Megger MIT2500 wyposażony jest w pełen zestaw funkcji pomiarowych takich jak: automatyczny pomiar wskaźnika polaryzacji (PI) i współczynnika absorpcji dielektrycznej (DAR), nastawiany czas pomiaru, blokowanie pomiaru, woltomierz (True RMS) czy pamięć pomiarów dzięki której możemy przesłać nasze wyniki na PC za pomocą modułu Bluetooth.

Cechy charakterystyczne miernika MIT2500

  • zakresy napięcia probierczego: 50, 100, 250, 1000, 2500V
  • zakres rezystancji do 200GΩ
  • zacisk ekranujący GUARD (G)
  • stabilizowane napięcie probiercze
  • dokładność napięcia probierczego – 2%
  • wyświetlanie rzeczywistej wartości napięcia probierczego podczas pomiaru
  • skala analogowa
  • odporność na wodę i pył (IP54)

Niewielkie rozmiary i obudowa wykonana z trwałego tworzywa ABS z gumowymi elementami sprawiają, że Megger MIT2500 jest miernikiem sprawdzającym się w trudnych warunkach środowiskowych.

Kolorowy obrotowy przełącznik funkcyjny zapewnia użytkownikowi czytelność oraz prostotę obsługi przyrządu podczas wykonywanego pomiaru.

Oprócz stałych zakresów napięcia dostępny jest również zakres regulowany, który pozwala na wykonanie pomiaru rezystancji izolacji napięciem odpowiednim do występujących warunków lub niestandardowych obiektów pomiaru. Przyrząd pozwala na ustawienie dowolnej wartości napięcia pomiędzy 50V i 2500V (w przedziale 50V-999V z krokiem 1V a od 1000V-2500V z krokiem 10V). Układ sprzężenia zwrotnego gwarantuje, że napięcie pozostaje w granicach specyfikacji w całym zakresie pomiarowym. MIT2500 umożliwia również diagnostyczne testy rezystancji izolacji PI i DAR czyli pomiary oparte na ładowaniu dielektryka, które wymagają odczytów w ściśle określonych odcinkach czasu i mają ogromną przewagę nad pomiarem punktowym, ponieważ są niezależne od temperatury. Wyświetlacz wyposażony jest również w skalę analogową, która odzwierciedla reakcję wskazówki miernika z ruchomą cewką a także pozwala na obserwowanie procesu ładowania i rozładowania badanej pojemności. Zasilanie zapewnia 6 baterii typu AA lub akumulatorki 6xNiMH, które możemy naładować również z samochodowego źródła 12V. Przyrząd wyposażony jest zarówno w przewody standardowe o napięciu znamionowym 1kV jak i przewody pomiarowe w izolacji silikonowej o napięciu 3kV z chwytakami, opcjonalnie można wyposażyć miernik w sondę pomiarową ze zdalnym przyciskiem TEST.

Zacisk GUARD – konieczny do wykonania dokładnego pomiaru

Pomiar z wykorzystaniem zacisku GUARD jest zalecany szczególnie podczas pomiarów dużych wartości rezystancji, gdzie upływność powierzchniowa spowodowana zabrudzoną czy zawilgoconą powierzchnią materiału miałaby znaczący wpływ na wyniki pomiarów (dzieje się tak z osprzętem o dużej powierzchni, która może ulegać zanieczyszczeniu: kable, transformatory, wyłączniki WN, przepusty WN). Przy wartościach rezystancji izolacji powyżej 100MΩ zastosowanie zacisku ekranującego GUARD ma na celu zmniejszanie błędu pomiaru.

Pomiar trójzaciskowy

Pomiar trójzaciskowy sprawia, że MIT2500 mierzy tylko prąd płynący przez izolację, gdyż wysoki potencjał ekranu GUARD uniemożliwia przepływ prądu upływu powierzchniowego po zabrudzonej i zawilgoconej izolacji.

Rys.1 Schemat „TestBox styku Guard”  imitujący zabrudzenia na badanej powierzchni.Rys.1 Schemat „TestBox styku Guard” imitujący zabrudzenia na badanej powierzchni.
Rys.2 Wyniki otrzymane w wyniku pomiaru z wykorzystaniem zacisku Guard i bez użycia zacisku Guard.Rys.2 Wyniki otrzymane w wyniku pomiaru z wykorzystaniem zacisku Guard i bez użycia zacisku Guard.

Doświadczenie przeprowadzone z użyciem TestBox imitującego zabrudzenia badanej powierzchni obiektu obrazują jak bardzo wynik pomiaru może odbiegać od wartości rzeczywistej.

Podsumowanie możliwości pomiarowych

POMIAR REZYSTANCJI IZOLACJI
Zakresy 50 V/ 100 V
Zakresy 250 V/ 500 V/ 1000 V
Zakres 2500 V
Napięcie dowolnie wybierane z zakresu 50V – 2500 V ( z krokiem 1 V albo 10 V)
Pomiar PI / DAR / z odliczaniem czasu
Zacisk ekranujący Guard (G)
POMIAR CIĄGŁOŚCI ELEKTRYCZNEJ
Zakres pomiaru od 0,01Ω do 1 MΩ
Automatyczna zmiana biegunowości (włączana / wyłączana w menu}
Zerowanie przewodów pomiarowych (<10 Ω)
WOLTOMIERZ
Pomiar napięcia AC/DC do 600 V
Zakres mV AC/DC
Pomiar częstotliwości 15 – 400 Hz
Impedancja wejściowa250 kΩ
POJEMNOŚĆ
Pomiar pojemności w zakresie 0,1 nF do 10 μF
INNE CECHY I FUNKCJE
Wyświetlanie oceny wyniku pozytywny / negatywny (✔/x) na progu brzęczyka
Automatyczne wyłączanie zasilania (czas bezczynności nastawiany w menu)
Pamięć wewnętrzna
Komunikacja Bluetooth® – eksport danych i wgrywanie oprogramowania
Zasilanie ogniwami AA, alkalicznymi albo akumulatorowymi NiMH
Miernik przystosowany do ładowania ogniw wewnątrz urządzenia
Kategoria pomiarowa CAT IV 600 V
AKCESORIA
Przewody pomiarowe w izolacji silikonowej (czerwony, czarny, niebieski) z końcówkami ostrzowymi i chwytakami
Przewody pomiarowe w izolacji silikonowej o napięciu znamionowym 3 kV
Sonda SP5 z przyciskiem TEST dostępna w wyposażeniu dodatkowym
Ładowarka ogniw akumulatorowych dostępna w wyposażeniu dodatkowym

Więcej informacji na stronie:
www.megger.com.pl/wp-content/uploads/2013/06/MIT2500-karta-katalogowa.pdf

W przypadku pytań skontaktuj się z naszym ekspertem:
Konrad Molenda; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.; tel. +48 601 385 449