Google+

Rozdzielnice MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk zostały tak przemyślane, aby maksymalnie uprościć pracę instalatora, a następnie użytkowanie urządzenia i jednocześnie umożliwić szybką modernizację instalacji elektrycznej oraz systemów multimedialnych budynków.

Nowoczesny budynek to skomplikowana, wielopoziomowa kompozycja. Na perfekcyjne funkcjonowanie całości wpływa każdy detal. Szczegółem, który ma kluczowy wpływ na dziesiątki procesów zachodzących w obiekcie są rozdzielnice: elektryczna oraz multimedialna. W przypadku niskoprądowych instalacji teletechnicznych i elektrycznych wykorzystywanych w budownictwie mieszkalnym wielorodzinnym niezastąpione będą rozdzielnice z serii MSF.

Dedykowane do inwestycji deweloperskich

Rozdzielnica Multimedialna 3/42 Rozdzielnica Multimedialna 3/42

Jednym z powodów, dla którego deweloperzy chętnie sięgają po propozycję firmy Elektro-Plast Nasielsk jest jego elastyczność. Wyprzedzają one dzisiejsze standardy i są zaprojektowane na miarę aktualnych i przyszłych wymagań inwestorów oraz instalatorów. Nacisk położono tu na możliwość przyszłej modyfikacji oraz rozbudowy – modernizacja instalacji oraz zmiany wprowadzane w architekturę wnętrza rozdzielnicy nie będą wymagały wymiany urządzenia ani oznaczały konieczności przeprowadzenia większego remontu. Duża ilość wolnego miejsca na aparaty pozwoli zamontować kolejne z nich na dalszym etapie inwestycji lub podczas eksploatacji budynku. Kolejny czynnik to niezawodność rozdzielnic MSF. Wyróżniają się one wytrzymałością na uderzenia IK05 oraz stopniem ochrony IP30. Mimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów.

Elastyczność montażu

Maksymalnie ułatwiono montaż rozdzielnicy do ściany. Przy ścianach pustych wystarczą kotwy tworzywowe, do murowanych – metalowe uchwyty. Na kołnierzu rozdzielnicy oraz na wysuwanych przepustach są wycięcia trasujące do obrysowania otworu montażowego, a w obudowie – rurkowy wskaźnik poziomu. Zapewnia to precyzję montażu oraz perfekcyjne wypoziomowanie. Obudowa została wyposażona także w metalowe łączniki do montażu kilku szaf obok siebie, na przykład multimedialnej i elektrycznej, z zachowaniem określonej przez przepisy odległości. Dobrze zaprojektowane rozdzielnice pozwalają na rozdział energii elektrycznej do poszczególnych segmentów budynku, a przy tym stają się kompleksowym centrum sterowania domowymi multimediami. W ich wnętrzu można zamontować wszystkie niezbędne aparaty. Wspomniana „elastyczność” oznacza więc komfort i swobodę nie tylko w zakresie projektowania, ale także – montażu. Urządzenia „przyjazne” monterowi, współpracujące z nim, pozwalają na szybkie, a przy tym bezbłędne przeprowadzenie prac, np. dzięki systemowi szybkiego mocowania, w który wyposażono każdą z szyn TH. Aby na przykład wymontować zespół szyn z rozdzielnicy, wystarczy tylko jeden obrót wkrętaka. Dzięki wdrożonym nowoczesnym rozwiązaniom znacznie łatwiejsza jest organizacja przewodów we wnętrzu urządzenia. Są one przytrzymywane za pomocą opasek samozaciskowych, które ułatwiają zabudowanie w podstawie rozdzielnicy we wrębie w kształcie litery T.

Uporządkowane wnętrze

Montaż komponentów komunikacyjnych odbywa się na wygodnej płycie ażurowej oraz szynie nośnej. Szynę nośną można połączyć ponad zaciskami z przewodem do wyrównania potencjałów (wymóg normy DIN EN 5013:4- 2005 dla neutralnych, przewodowych instalacji komunikacyjnych w obiektach mieszkaniowych). Umożliwiono instalację 12-portowego patch panela, mocowanego na płycie montażowej za pomocą spinek. Etykiety opisowe umożliwiają zachowanie przejrzystości i porządku wewnątrz rozdzielnicy, a jednocześnie ułatwiają konfigurację i montaż gniazd sieci światłowodowej, komputerowej, telefonicznej, telewizji kablowej, systemu audio oraz alarmów.

mgr inż. Mirosław Nowak
Kierownik Działu Dystrybucji Szynoprzewodów
ETI Polam Sp. z o.o.