Samochody elektryczne są obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wygodne, ciche i ekologiczne, w wielu krajach stały się w zasadzie normą. Również w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Z tego powodu pojawia się także wiele stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

Gdzie ładować samochód elektryczny?
  1. Czym są i jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych?
  2. Stacja ładowania samochodów elektrycznych - dlaczego warto mieć samochód elektryczny?
  3. Mapa stacji ładowania - jak przedstawia się mapa ładowarek elektrycznych w Polsce?
  4. Punkty ładowania samochodów elektrycznych - co jest droższe: publiczne stacje ładowania czy ładowanie w domu?

Jak przedstawia się stan stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce i czy pojazd napędzany prądem jest dobrym wyborem? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są i jak działają stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych to miejsca, w których można "zatankować" samochód na prąd. Aby ich użyć, należy podjechać w określone miejsce i zaparkować auto. Następnie specjalny przewód należy podłączyć do samochodu i do ładowarki. Czas ładowania może wynosić od kilku godzin nawet do całej doby. W szczególnych przypadkach niektóre auta elektryczne mogą być ładowane w stacjach szybkiego ładowania, które znacznie usprawniają cały proces. Jednocześnie są one także droższe i nie każdy samochód może z nich korzystać. Z tego powodu większość właścicieli pojazdów elektrycznych używa stacji szybkiego ładowania samochodów wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Warto zauważyć, że auto można także ładować zwyczajnie prądem z domowego gniazdka. Jest to jednak proces trwający dosyć długo, ponadto znacznie podwyższa on rachunki za elektryczność. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na zakup przydomowej ładowarki naściennej, która również może okazać się całkiem przydatnym i korzystnym rozwiązaniem.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych - dlaczego warto mieć samochód elektryczny?

Wiele osób decyduje się na samochód elektryczny ze względu na przekonania. Jest to przecież całkiem ekologiczne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć emitowanie do środowiska szkodliwych spalin. To jednak nie jedyna zaleta pojazdów elektrycznych. Przede wszystkim, wiążą się one ze znacznie niższymi kosztami eksploatacji niż w przypadku samochodów spalinowych. Poprawnie używane, przez długi czas mogą nie wymagać naprawy czy wymiany baterii. Nie można zapomnieć także i o tym, że samochody elektryczne mogą być także mniej kosztowne z powodu cen ładowania. Są one znacznie bardziej korzystne niż – bardzo wysokie przecież – ceny benzyny czy gazu. Z tych powodów zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem samochodu elektrycznego.

Mapa stacji ładowania - jak przedstawia się mapa ładowarek elektrycznych w Polsce?

Mapa stacji elektrycznych w Polsce prezentuje się bardzo zachęcająco. Ładowarki do samochodów EV są coraz bardziej popularne, i choć kilka lat temu było ich w kraju bardzo niewiele, obecnie pojawia się coraz więcej nowych. Czasami trudno jednak znaleźć najbliższą stację, zwłaszcza jeżeli jest się świeżo upieczonym właścicielem samochodu elektrycznego. Z tego powodu niezwykle przydatnym narzędziem jest mapa stacji ładowania aut elektrycznych. Jest to internetowe zebranie informacji na temat wszystkich ładowarek samochodowych. Zazwyczaj można na niej znaleźć nie tylko publiczne stacje DC w Polsce, ale także za granicą. Dobra mapa ładowarek samochodowych jest absolutnie niezbędnym elementem, z którego powinien korzystać każdy właściciel pojazdu na prąd. Działanie mapy jest niezwykle proste. Na stronie wyświetlają się naniesione na zwykłą mapę pinezki, oznaczające stacje. Po wybraniu konkretnej, można uzyskać dodatkowe informacje o danej stacji ładowania, takie jak ceny, adres czy nawet wskazówki dojazdu. Punkty zaznaczone są najczęściej różnymi kolorami, w zależności od określonych cech.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych - co jest droższe: publiczne stacje ładowania czy ładowanie w domu?

Ładowanie samochodów elektrycznych w Polsce dla wielu osób jest nieco problematyczne, ponieważ wciąż nie wszędzie jest dostęp do stacji ładowania samochodów elektrycznych. Z tego powodu oczywistym wyborem jest naładowanie pojazdu w domu, korzystając z własnego gniazdka. Oczywiście, jest to wygodne, jednak czy naprawdę opłaca się pod względem finansowym? Tak naprawdę bardzo trudno to stwierdzić. Cena za ładowanie od zera do stu procent samochodu elektrycznego będzie przecież różnić się w zależności od tego, jakie są ceny za prąd w posiadanej taryfie. Na stacjach jednak koszt wynosi zazwyczaj od kilkudziesięciu do ponad stu złotych, warto zatem przeliczyć, czy nie okaże się ono bardziej korzystne.

Aby dowiedzieć się więcej na temat samochodów EV oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, warto zajrzeć na stronę https://mapaladowania.pl/blog/ubezpieczenie-auta-elektrycznego. Znaleźć tam można wiele przydatnych informacji dla właścicieli pojazdów na prąd.

Artykuł Partnera
x