Technologia wkracza już praktycznie w każdą dziedzinę życia. Ostatnio coraz powszechniejsze stają się inteligentne instalacje w budynkach. Ekologiczne ściany i nowoczesna bryła budynku to nie wszystko, czego oczekują dzisiejsi klienci. Nowoczesny budynek podobnie jak nowoczesny samochód powinien być naszpikowany elektroniką.

Budynki naszpikowane elektroniką

Inteligentne instalacje wymagają od fachowców rzetelnej wiedzy, a tylko prawidłowo przeprowadzone wdrożenie systemu inteligentnego budynku usprawni funkcjonowanie obiektu. Rzetelną wiedzę można pozyskać na licznych konferencjach i warsztatach oraz szkoleniach organizowanych przez producentów poszczególnych systemów automatyki budynkowej.
Wiedzę nie tylko z zakresu systemu inteligentnego budynku, ale również innych systemów wchodzących w skład inteligentnych instalacji można uzyskać odbywając szkolenie w firmie APAInnovative (producent jednego z czołowych polskich systemów BMS). Na szkoleniu w będą mogli Państwo zdobyć wiedzę nie tylko na temat systemu Vision BMS, ale również z zakresu topologii systemów BMS, typowych magistral stosowanych w budownictwie i wielu innych.

Certyfikacja obiektu

Potwierdzeniem, że budynek jest ekologiczny jest uzyskanie przez obiekt amerykańskiego certyfikatu LEED lub brytyjskiego BREEAM. W ostatnich latach certyfikacja energetyczna w Polsce staje się coraz ważniejszym aspektem zasady zrównoważonego rozwoju. Głównym powodem tych zmian jest ogólnoświatowy trend obniżania zużycia energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Inwestorzy coraz chętniej inwestują w ekologiczne rozwiązania mające na celu obniżenie późniejszego wieloletniego kosztu utrzymania budynku. Jest to jeden z głównych powodów coraz większego zainteresowania inwestorów inteligentnymi instalacjami w budynku.

Nowe spojrzenie na komfort

Na komfort bardzo duży wpływ ma oświetlenie wnętrz budynku. Obecnie architekci, aby uzyskać właściwy efekt chętnie stosują oświetlenie składające się z bardzo wielu punktów świetlnych. Coraz częściej w budynkach występuje również oświetlenie o zmiennej barwie LED. Ponadto, aby uchronić użytkowników budynku przez zbyt mocnym światłem stosowane są żaluzje zewnętrzne lub elektryczne karnisze, które wymagają sterowania. Jednoczesną kontrolę nad tak wieloma obwodami może zapewnić tylko system, który przynajmniej część decyzji podejmie samodzielnie, dostosowując budynek do pory dnia i kąta padania promieni słonecznych. Bez inteligentnej instalacji niemożliwe będzie również szybkie i płynne dopasowanie koloru i barwy wielu punktów świetlnych, aby osiągnąć żądany efekt.

Analiza zużycia mediów – sposób na cięcie kosztów

Systemy HVAC są w automatyce budynkowej najczęściej sterowanymi podsystemami w ramach BMS, czyli odgórnego systemu zarządzania budynkiem. Wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów utrzymania tego typu systemów. Koszty mediów niezbędnych do zasilania HVAC, to zwykle 60% kosztów utrzymania całego obiektu. Jest wobec czego o co walczyć. Zmniejszenie zużycia mediów przez te systemy nawet o 10% daje znaczne oszczędności. W przypadku inteligentnego sterowania HVAC poprzez BMS możliwe są oszczędności od 30% w przypadku prostego rozwiązania do 50% w przypadku rozwiązania bardziej zaawansowanego.
Automatyka budynkowa generuje oszczędności przede wszystkim w trzech obszarach. Po pierwsze zapobiega jednoczesnemu grzaniu i chłodzeniu. Po drugie - inteligentnie wentyluje budynek w odpowiednich porach doby oraz przy maksymalnym wykorzystaniu temperatury powietrza wychodzącego z budynku. Po trzecie - uzależnia pracę systemów HVAC od obecności ludzi w poszczególnych pomieszczeniach i strefach budynku.

Świadome oszczędności

Inteligentna instalacja na bieżąco pobiera informacje z liczników energii, wody i gazu. Analiza zebranych danych odpowie na pytanie, w jaki sposób można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków oraz pozyskać wiedzę na temat, co tak naprawdę zużywa dużo energii, a tym samym „zjada” dużo pieniędzy.
Inteligentny budynek nie tylko zoptymalizuje zużycie mediów, ale również nauczy jego użytkowników w jaki sposób i na czym warto oszczędzać. Wiele oszczędności można uzyskać po prostu zmieniając swoje przyzwyczajenia.

Technologia VoIP w inteligentnym budynku

Dla klientów coraz częściej bardzo istotną funkcją jest połączenie systemu BMS z instalacją wideodomofonową lub budynkowym interkomem. Taka integracja jest możliwa dzięki cyfrowej technologii przesyłania sygnału VoIP, pozwalającej na zbudowanie całej sieci takich urządzeń w budynku. Technologia pozwala na przesyłanie dźwięku, obrazu na żywo w obrębie budynku łącząc dowolne urządzenia, które ją wykorzystują.
Fuzja jest możliwa dzięki systemowi Vision BMS, który ma wbudowaną funkcję komunikacji z urządzeniami pracującymi w technologii VoIP. Połączenie pozwala na zintegrowanie systemu wideodomofonu z systemem monitoringu, systemem alarmowym oraz oświetleniem budynku. System inteligentnego budynku tworzy centralę telefoniczną wraz z automatyczną sekretarką, udostępniając wiele ciekawych funkcji.

Podsumowanie

Rozwój systemów inteligentnego budynku rozpoczął się w latach osiemdziesiątych poprzedniego wieku, natomiast dopiero ostatnie lata rozpowszechniły tego typu systemy. Jest to związane przede wszystkim z coraz niższą ceną inteligentnych instalacji, a obecność nowoczesnych technologii na każdym kroku naszego życia wydaje się czymś zupełnie naturalnym.
Po rozpowszechnieniu się telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych… teraz przyszła kolej na inteligentne budynki.

Artur Met
x