Celem jest zaproponować użytkownikowi jeden zintegrowany system, w którym będzie wszystko czego, klient potrzebuje.
iNELS (Intelligent Electroinstallation System) jest przewodowym systemem magistralnym pracującym na dwóch skręcanych żyłach (zasilanie i dane). Maksymalny zakres magistrali wynosi 6 × 550 m z 192 jednostkami (jednostka ma więcej wejść/ wyjść). Poza normalnymi analogowymi lub cyfrowymi aktorami iNELS oferuje też specjalne jednostki, jak np.:
Sterowniki podtynkowe są w wykonaniu LOGUS90, jest to marka serii portugalskiego producenta włączników i gniazd EFAPEL, którego wyłącznym przedstawiecielem na rynku polskim jest EFP Polska sp. z o.o. Poza nowoczesnym wykonaniem w plastiku oferowane są ramki w drewnie, szkle, granicie lub metalu. Zaletą są możliwości wielokrotnych ramek z uniwersalnością dla pozycji w poziomie lub pionie. System iNELS charakteryzuje się tym, że każda jednostka w wykonaniu LOGUS90 ma wbudowany czujnik temperatury lub możliwość podłączenia dodatkowo czujnika zewnętrznego. Pozwala to na efektywny pomiar temperatury i wykorzystanie tej informacji w strefach grzewczych w systemie. Wszystkie jednostki są produkowane zarówno w wykonaniu na szynę DIN (dla montażu do szafy), jak i w wykonaniu do puszki instalacyjnej. iNELS parametryzowany jest za pomocą freeware’u iNELS Design&Manager (iDM), w którym intuicyjnie można po odczycie jednostek i wytworzeniu wydarzeń zapisać ustawienia do wizualizacji domu, kondygnacji lub do pomieszczenia. Po wgraniu oprogramowania do jednostki centralnej komputer PC nie jest już potrzebny, a systemem – dzięki wbudowanemu webserwerowi, można komfortowo sterować za pośrednictwem przeglądarki internetowej z dowolnego komputera, z dowolnego miejsca na świecie (więcej na http://www.inels.pl).
Rewolucyjną nowością w roku 2010 było wprowadzenie na rynek systemu iMM. Ten nowy system jest dodatkową nakładką systemu iNELS, ale również może pracować oddzielnie, bez systemu iNELS. Podstawą nowego systemu jest iMM Client, jest to stacja pracująca na OS Linux podłączona do sieci Ethernet, z wyjściem multimedialnym na TV. Cały koncept zaprojektowany jest docelowo dla rozdzielczości full HD. Do tego dobrany jest odpowiedni sprzęt iMM Client, dzięki któremu można wykorzystać system również do oglądania HDTV. HDTV nie jest warunkiem. iMM podczas instalacji przeprowadza detekcję podłączonego urządzenia i automatycznie ustawia parametry wyjścia.
W iMM jest również ciekawie rozwiązana obsługa systemu za pomocą pilota żyroskopowego. Pilot kopiuje ruch ręki na poszczególnych ikonach modułów i jednym naciśnięciem steruje wszystkim czego użytkownik wymaga. Ilość zainstalowanych iMM Clientów nie jest ograniczona, ale zalecane jest wykorzystanie jednego jako serwer, oprócz funkcji jako klient. Server nie wymaga specjalnych warunków. Zalecana jest tylko jego większa powierzchnia dyskowa i ciągłe utrzymywanie w trybie ON. Wszyscy iMM Clienci - wideo strefy i audio strefy wykorzystują dane z jednego dysku. iMM oferuje w swoim menu zdjęcia (w różnych formatach), muzykę (w różnych formatach, włącznie z radiami internetowymi), video (włącznie z full HD), TV z streamu satelitarnego (włącznie z nagrywaniem w jakości HD), internet, obraz z 9 IP-kamer podłączonych do systemu (włącznie ze sterowaniem pozycji i przybliżaniem – w zależności od typu dobranej kamery), odtwarzanie DVD lub BluRay. Jednak najważniejszym jego zadaniem jest sterowanie funkcjami w elektroinstalacji w połączeniu z iNELS. Jak już wspomniano, podłączyć można także strefę audio, która może odtwarzać audio i radia internetowe. System iMM zaprojektowany jest jako multiroom, tzn., że w dowolnej strefie można nie tylko widzieć i słyszeć co jest odtwarzane, ale także zdalnie sterować strefami. Można też sterować urządzeniami podłączonymi do iMM (TV, wzmacniacz), i to poprzez RS-232 (jeżeli urządzenia są w to wyposażone) lub poprzez IR nadajnik (więcej na http://www.inels.pl).
iTP stosuje się do szybkiego i efektywnego sterowania funkcjami w systemie iNELS/ iMM, pozwala także przejrzyście monitorować dom. Na początku iTP był zaprojektowany tylko do współpracy z iMM, dziś już może pracować oddzielnie – tzn. z iNELS lub z iMM. Konfiguracja iTP jest taka sama jak w iMM, oparta o konfigurator poprzez przeglądarkę internetową. Menu wyjściowe podzielone jest na 36 aktywnych ikon (matryca 6 × 6). Poza sterowaniem funkcjami iNELS, można graficznie wyświetlać wartości zmiennych z min./maks. wartością, jednostką i opisem. Bardzo przydatne w przypadku wyświetlania wartości z czujników temperatury lub z analogowych wejść – np. z meteostacji. W porównaniu do iMM w iTP jest wbudowanych kilka praktycznych dodatków – np. kalkulator, notatnik, klient e-mail lub przeglądarka internetowa, co pozwala na szybki dostęp do przeglądania internetu. Znaki wprowadzane są za pomocą wirtualnej klawiatury. W ramach iTP można ustawić także sceny, tzn. zgrupować plik wydarzeń z iNELS, które można uruchomić za pomocą jednego przycisku.
Aplikacja dostarczana jest już zainstalowana na panelu iTP-B (podtynkowa, 5” lub 10”) lub w wykonaniu tabletu iTP-T.
Sterowanie poprzez iPhone, iPod, iPad możliwe jest w iRIDIUM i w wybranych telefonach opartych o Android, których zaletą jest możliwość tworzenia własnej szaty graficznej – tzn. własnego tła, ikon itd.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska ELKO lub stoiska EFP Polska sp. z o.o. podczas targów ENERGETAB 2011 w Bielsku-Białej. Fot. 2 Podgląd na ekranie telewizora z 4 kamer IP.