Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne stała się w ciągu ostatnich lat bardzo popularna. Dla inwestorów najbardziej zachęcająca jest obietnica szybkiego zwrotu wkładu i darmowa energia przez następne dwie dekady. Fotowoltaika ma jednak jeszcze wiele innych zalet, o których nie można zapomnieć. Mimo wszystko warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty w przyszłości. Tutaj bardzo ważną kwestią będzie domowy magazyn energii. W czym może nam pomóc i dlaczego powinniśmy takowy zakupić?

Więcej

Wraz ze wzrostem produkcji energii z OZE pojawia się konieczność jej magazynowania. Wynika to z faktu, że jej wytwarzanie zarówno w elektrowniach słonecznych, jak i wiatrowych jest uzależnione od zmiennych warunków pogodowych. Zapewnienie stabilnego zasilania wymaga stworzenia systemu, który pozwoli na akumulację nadwyżek oraz da możliwość ich elastycznego wykorzystania w okresach zmniejszonej produkcji. Jak w tej roli sprawdzają się magazyny energii?

Więcej

Aż trudno uwierzyć, że to, co dla wielu w dalszym ciągu jest nowością, miało swój początek ponad 180 lat temu. Jak to zwykle bywa z największymi osiągnięciami techniki, fenomen pozyskiwania energii elektrycznej wprost ze słońca odkryty został zupełnie przypadkiem. Oczywiście były to dopiero nieśmiałe początki, jednak już w roku 1884 na jednym z dachów Nowego Yorku zainstalowany został pierwszy panel słoneczny wyposażony w ogniwa selenowe Frittsa. Czym jest i jak działa fotowoltaika? Nad tym zastanowimy się w poniższym artykule.

Więcej

Falownik, zwany inaczej inwerterem lub przetwornicą, to serce instalacji fotowoltaicznej. Choć z wyglądu przypomina trochę większy licznik prądu znany mieszkańcom bloków, jego poprawne działanie jest niezbędne dla czerpania korzyści z energii słonecznej. Zadaniem inwertera jest przekształcanie prądu stałego – generowanego przez panele fotowoltaiczne – w prąd zmienny, który płynie w domowych gniazdkach. Jakie są rodzaje inwerterów i w jaki sposób one działają?

Więcej

Jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć wybierając fotowoltaikę jest miejsce jej montażu. Fotowoltaika na dachu? Fotowoltaika na gruncie? Które rozwiązanie będzie lepsze? Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Jakie? Zachęcamy do dalszej lektury. W artykule skupimy się na efektywności, kosztach i innych elementach, które mogą was interesować, w odniesieniu do obu rozwiązań.

Więcej

Odnawialne źródła energii to korzyść dla środowiska, a także dla konsumentów. Nowoczesne technologie pozwalające na ich wykorzystywanie wpływają na zmniejszenie comiesięcznych opłat przy jednoczesnej wygodzie wykorzystania. To między innymi dlatego instalacje fotowoltaiczne powstają w Polsce niemal jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Dowiedz się, dlatego na dachach polskich domów przybywa nowych „dekoracji” w postaci paneli słonecznych!

Więcej

Fotowoltaika rokrocznie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość zminimalizowania kosztów za energię elektryczną i niezależność energetyczną pochodzącą z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Darmowy prąd z energii słonecznej wymaga spełnienia kilku warunków. Co zatem wpływa na jej opłacalność i na co zwrócić uwagę przed montażem własnej instalacji fotowoltaicznej?

Więcej

Inwestycja w system fotowoltaiczny cieszy się coraz większą popularnością. Panele fotowoltaiczne pozwalają na otrzymanie darmowej energii elektrycznej, którą można zasilać sprzęty domowe i nie tylko. Od czego jednak zależy to, czy fotowoltaika się opłaca? Czy warto się zdecydować na instalację PV w 2021 roku?

Więcej

Inwestycja w panele fotowoltaiczna zapewni długoletnie oszczędności na rachunkach za prąd. Prawidłowo dobrany system PV jest w stanie zwrócić się w przeciągu 5 – 7 lat. Aby jednak tak było, należy wybrać odpowiednie komponenty. Jak dobrać panele fotowoltaiczne? Które urządzenia wybrać i o jakiej mocy?

Więcej

Fotowoltaika- czy warto zainwestować w takie udogodnienie? Z pewnością jest to pytanie, które zadaje sobie tysiące osób. Okazuje się, że wyróżnić możemy wiele zalet tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury artykułu, który odpowiada na tytułowe pytanie.

Więcej