Seria Sonel LKZ-2500, zaprojektowana i produkowana w świdnickiej fabryce Sonel, przybrała całkiem nową formę. Sercem systemu jest innowacyjny detektor Sonel LKD-2500, z którym współpracuje aplikacja mobilna Sonel LKZ Mobile – z jej poziomu dostępne są odczyty bieżące oraz wszystkie opcje konfiguracyjne. W zestawie znajduje się również nadajnik Sonel LKN- 2500 oraz niezbędne akcesoria.
Detektor to niewielkich rozmiarów aparatura, zamknięta w szczelnej trójkątnej obudowie. Został on wyposażony w trzy anteny 3D, co daje nam aż dziewięć anten do śledzenia trasowanych obiektów – w tej półce cenowej to prawdziwa rewolucja. To jednak nie koniec ciekawych rozwiązań – dzięki wymiennym uchwytom i regulowanemu kątowi nachylenia Sonel LKD-2500 daje użytkownikowi dużo większą elastyczność niż klasyczne rozwiązania. Można go używać zarówno z krótkim uchwytem (z poziomu ręki), jak i z długim, w pełni regulowanym (na poziomie gruntu). Takie rozwiązanie zapewnia ergonomię nie tylko w trakcie użytkowania, ale również podczas transportowania i przechowywania urządzenia.
Detektor ma wbudowane specjalne algorytmy wykorzystujące metody numeryczne, dzięki czemu Sonel LKZ-2500 sam dobiera odpowiednie ustawienia wraz ze współczynnikami, ograniczając ingerencję operatora. Wszystko to sprawia, że nawet początkujący użytkownik nie będzie miał problemu z prawidłową lokalizacją kabli lub infrastruktur podziemnych.
Jeżeli chodzi o prezentowanie wyników, detektor wysyła do jednostki sterującej informacje o trasowanym obiekcie na kilka sposobów:
Jako dodatkowe parametry mierzone i wyświetlane są kolejno: głębokość oraz odsunięcie od obiektu, kąt obrotu detektora względem trasy obiektu, prąd płynący przez obiekt lub aktualna częstotliwość wiodąca (w zależności od wybranego trybu) oraz współrzędne GPS zapisanych punktów trasy. Sam detektor może natomiast pracować w trybie pasywnym oraz aktywnym. W pierwszym do trasowania wykorzystywane są sygnały będące już w obiektach: sieciowe 50/60 Hz (w trybie Power) lub zakres częstotliwości od 2 do 65 kHz (w trybie Radio). W trybie aktywnym wykorzystywana jest natomiast konkretna częstotliwość, nadawana bezpośrednio z nadajnika LKN.
Drugim modułem Sonel LKZ-2500 jest zamknięty w obudowie walizkowej nadajnik sygnałów Sonel LKN-2500. Może on pracować połączony bezpośrednio z obiektem trasowanym (odłączonym od napięcia), pośrednio – poprzez cęgi indukcyjne – w obiektach będących pod napięciem oraz indukcyjnie (wykorzystując wbudowaną antenę do nadawania sygnału do wszystkich obiektów znajdujących się pod nadajnikiem w odpowiednim kierunku).
Do każdego zestawu wyposażonego w nadajnik Sonel LKN-2500 dołączono w standardzie akcesoria niezbędne do uziemienia drugiego końca kabla, co jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez klientów Sonel S.A. podczas użytkowania poprzednich modeli LKZ.
Zestaw lokalizacyjny uzupełnia aplikacja Sonel LKZ Mobile, która umożliwia sparowanie detektora LKD z dowolnym urządzeniem mobilnym przez Bluetooth. Aplikacja wykorzystuje GPS urządzenia mobilnego, dzięki czemu można zapisywać trasy obiektów przez korelację współrzędnych geograficznych z wynikami przesyłanymi z LKD. Tak zapisane trasy można scalać, tworzyć mapy i udostępniać je innym użytkownikom darmowej aplikacji. Co więcej, zapisane trasy można odtwarzać bez zestawu lokalizacyjnego Sonel LKZ-2500. Aplikacja umożliwia także dodawanie komentarzy do konkretnych punktów pomiarowych i tworzenie dokumentacji zdjęciowej (przy wykorzystaniu aparatu urządzenia mobilnego). W Sonel LKZ Mobile istnieje również możliwość wyświetlania na kompasie przebiegów odbieranego sygnału względem czasu, co ułatwia rozeznanie się w sytuacji podczas trasowania.
1. Sonel LKZ-2500 | 3. Sonel LKZ-2500 Lite |
---|---|
|
|
2. Sonel LKZ-2500 Start | 4. Sonel LKD-2500 |
|
|
Bartosz Fijałkowski
Sonel S.A.