Solidarni z UKRAINĄ!

Diagnostyka sieci LAN przypomina czasami długotrwałe poszukiwanie symbolicznej igły skrzętnie ukrytej w stogu siana. Administratorzy sieci postrzegają ją, jako źródło potencjalnych problemów. Testowanie – zdarza się, że wielogodzinna weryfikacja jakości, nie musi ograniczać się wyłącznie do analizowania logów czy sprawdzenia, gdzie znajduje się źródło błędów.

Testowanie i diagnostyka sieci LAN – jak się ją wykonuje i jakie narzędzia są niezbędne?

Diagnostyka LAN wymaga sprawdzenia danych sieciowych z różnych okresów działania. Pozwoli to na sprawną analizę, które elementy funkcjonują poprawnie, a które wygenerowały błąd. To pozwala na wstępną eliminację lokalizacji prawidłowych i koncentrację na potencjalnie błędnych komponentach.

Zestawienie produktów niezbędnych do szybkiego sprawdzenia działania sieci obejmuje przede wszystkim testery. Tego typu analizatory sieci LAN zapewniają nie tylko ogólną diagnostykę, ale również monitoring przepustowości czy wydajności. Tester działa, wykorzystując skrętkę miedzianą, kabel światłowodowy oraz możliwości, jakie daje WiFi – w ten sposób generuje mapy połączeń czy pomiary PoE i PoE+ lub VoIP.

Diagnostyka sieci LAN – czyli jak sprawdzić, czy sieć dobrze działa?

Weryfikacja prawidłowego działania sieci wymaga dopilnowania kilku elementów. Należy dokonać diagnozy serwera, wykorzystując np. czujnik DNS. Pozwala to sprawdzić czasy reakcji domeny. Oprócz weryfikacji narzędziowej można wykorzystać do testów komendy, m.in. ping czy ifconfig/ipconfig, route, host czy whois. Do sprawdzenia prawidłowego działania sieci użyć można również urządzeń przeznaczonych do diagnostyki od strony fizycznej, ponieważ częstym problemem łączy bywa fizyczne uszkodzenie całego okablowania lub jego fragmentu.

Testowanie sieci LAN – kiedy i jak jest wykonywane?

Sprawdzenie sieci LAN jest niezbędne w sytuacji, gdy użytkownik odnosi wrażenie, że nie działa ona prawidłowo lub – co naturalne, nie jest w stanie dostać się do określonych urządzeń objętych działaniem sieci. Wysłanie pakietów ping do hostów stanowi potwierdzenie, że, np. lokalny, jak i odległy router są powiązane i odpowiednio skonfigurowane. Test sieci LAN odbywa się poprzez wysłanie pakietów ping do każdego hosta znajdującego się w analizowanej sieci LAN.

Analizator sieci LAN – niezbędne narzędzie do diagnostyki sieci

Analizator sieci LAN to tester służący do analizowania oraz precyzyjnego diagnozowania problemów odnotowanych w sieciach aktywnych, a także okablowaniu strukturalnym. Urządzenie umożliwia lokalizację źródeł problemów, których nie można znaleźć z poziomu oprogramowania. Ważną kwestią jest tu poufność informacji – analizatory badają sieć od strony technicznej, nie analizując jej zawartości, co pozwala zachować prywatność informacji.

Tester kabli LAN (sieciowych) – ulubione narzędzie testera

Tester przeznaczony do kabli LAN umożliwia sprawdzenie poprawności wykonania sieci od strony technicznej. Używa się go do materiałów stosowanych do połączeń w sieci Ethernet, czyli 8-żyłowej skrętki. Testery renomowanych firm zapewniają m.in. analizę jakości kabli prostych, a także skrosowanych, przeznaczonych do łączenia bezpośredniego np. dwóch komputerów bez użycia urządzeń dodatkowych. Sprawdzą się one również w przypadku łączeń hubów lub urządzeń typu switch.

Dla testera kluczowym elementem, jaki posiada tester okablowania LAN jest mikrokontroler. Uruchomienie testowania prowadzi do zasilenia układu przez stabilizator. Procesor dokonuje odczytu poszczególnych wtyków i styków co pozwala sprawdzić, czy kabel ma zwarte żyły, czy też jest w nim przerwa lub inny mankament wpływający na poprawność działania. Szybkość weryfikacji, a zarazem jej prostota sprawia, że testery LAN doceniane są przez administratorów oraz inne osoby zajmujące się konserwacją sieci.

Jak widać, efekt w postaci odnalezienia wspomnianej początkowo igły, nie jest bynajmniej tak nieosiągalny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Sieci – mimo niewątpliwego zaawansowania technicznego, mogą zostać poddane bardzo wnikliwej i dokładnej analizie jakości. Pod tym względem diagnostyka oraz testowanie pozwala na szczególną precyzję odczytów.x