Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów zaworów elektromagnetycznych. Duża różnorodność tego typu produktów sprawia, że są one wykorzystywane w licznych gałęziach przemysłu. Co warto wiedzieć o zaworach elektromagnetycznych? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych - do czego służą i na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Zawór elektromagnetyczny - czym tak właściwie jest?

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia, czym w ogóle są zawory elektromagnetyczne. Są to proste zawory, sterowane za pomocą prądu. Ten rodzaj zaworów najczęściej stosuje się w motoryzacji i automatyce przemysłowej. Należy jednak mieć świadomość, że choć są to najpopularniejsze zastosowania, to nie są one jedynymi, w których można znaleźć zawory elektromagnetyczne.

Do czego służą zawory elektromagnetyczne?

Zawór elektromagnetyczny ma za zadanie efektywnie i sprawnie kontrolować przepływ gazów oraz płynów. Jeżeli postawimy na zawory dobrej jakości, to nawet przy intensywnej i długotrwałej eksploatacji powinniśmy móc cieszyć się ich bezawaryjnym działaniem. Za pomocą zaworów elektromagnetycznych można kontrolować przepływ różnego rodzaju gazów, w tym gazów łatwopalnych. Również substancje w stanie ciekłym, np. woda lub ciecze oleiste, mogą być kontrolowane za pomocą zaworów tego rodzaju. Warto mieć na uwadze, że obecnie dostępnych jest wiele typów zaworów elektromagnetycznych. Można się z nimi zapoznać między innymi na stronie sklepu internetowego Air-Com.

Jak dobrać odpowiedni zawór?

Kontrola przepływu różnego rodzaju substancji jest zależna od kilku czynników. Głównym z nich jest dobrze dobrany zawór elektromagnetyczny. Jeżeli nie poświęcimy chwili na dobranie odpowiedniego zaworu, to kontrola przepływu będzie nieskuteczna lub nie tak efektywna, jak byśmy chcieli, co może mieć katastrofalne konsekwencje.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z doborem zaworów, jest bardzo dokładne wybranie rozmiaru elementu. W przypadku niedowymiarowania mogą pojawić się następujące problemy:

  • niepożądana strata ciśnienia w instalacji,
  • zamienienie się cieczy w parę przy wypływie zaworu,
  • brak jakiegokolwiek przepływu.

Również w przypadku przewymiarowania pojawiają się różne niepożądane skutki, takie jak:

  • erozja uszczelnień,
  • obniżenie żywotności części zaworów i całej instalacji,
  • problemy z efektywnym sterowaniem przepływem.

Oczywiście rozmiar nie jest jedynym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas dobierania elektrozaworu. Oprócz rozmiaru, bardzo istotny jest rodzaj prądu, którym będzie zasilana instalacja. Ważne jest również to, jakie medium będzie przepływało przez nasz zawór elektromagnetyczny. Od tego zależy materiał, z którego powinien wykonany zawór. Kolejną kwestią jest wybranie odpowiedniego przyłącza. Innymi parametrami, które należy uwzględnić podczas dobierania zaworu, są: temperatura medium, które będzie przepływać przez instalacje, temperatura otoczenia, w którym będzie się znajdował zawór, ciśnienie medium, funkcja zaworu oraz jego typ (bezpośredniego lub pośredniego działania) oraz przepustowość.

Zaufaj specjalistom

Poszukując odpowiedniego zaworu elektromagnetycznego, zalecamy udać się do specjalistów. Wśród najbardziej uznanych fachowców w tej dziedzinie należy wskazać na Air-Com. Jest to firma z wieloletnim stażem, posiadająca w ofercie w zasadzie każdy zawór elektromagnetyczny. Bez trudu znajdziesz ten element, którego potrzebujesz. W razie wątpliwości możesz liczyć na wsparcie wykwalifikowanego konsultanta.

Artykuł Partnera