Jednym z najważniejszych produktów dla majsterkowicza (zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego) jest taśma izolacyjna. Choć niepozorna, doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach, także tych krytycznych. Z tego powodu warto dokładnie zastanowić się, jak można ją wykorzystać i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Popularne zastosowania taśm izolacyjnych

Taśma - jaka jest, każdy widzi…

Czy na pewno? Choć wydawać się może, że wszystkie taśmy izolacyjne są takie same, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Wiele zależy bowiem od tego, z jakich materiałów zostały wykonane, a także jakimi właściwościami się wyróżniają.

Do tego dochodzą różne kolory taśm, jak również pozostałe parametry techniczne, które mogą mieć spory wpływ na to, w jaki sposób będą używane. Właśnie z tego powodu podczas zakupu tych produktów nie należy kierować się zasadą „im tańszy, tym lepszy”. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie zaznajomić się z opisem taśmy. W ten sposób uniknąć można bowiem wielu (czasem kosztownych) pomyłek.

Do czego potrzebna jest taśma izolacyjna?

Jak sama nazwa wskazuje, służy ona przede wszystkim do izolacji. Czego? Zazwyczaj przewodów elektrycznych. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że taśmy izolacyjne, w porównaniu ze standardowymi produktami klejącymi, wyróżniają się znacznie większą wytrzymałością oraz elastycznością. Dzięki temu gwarantują lepszą ochronę, także w szczególnie trudnych warunkach. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów sytuacji, w których takie taśmy mogą okazać się nie tylko pomocne, ale wręcz niezbędne.

  • Zabezpieczenie końcówek przewodów elektrycznych. Co najważniejsze, o różnym napięciu, które dochodzić może nawet do 600 V. W przypadku tego typu zastosowań doskonale sprawdzają się taśmy wykonane z folii PCV. Zawsze warto zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanego kleju (najczęściej spotykane są mieszanki powstałe z użyciem akrylu bądź kauczuku).
  • Ochrona przewodów w środowiskach wilgotnych. Na przykład w łazienkach, kuchniach czy piwnicach. Taśma stanowi trwałą barierę dla wilgoci, jest przy tym odporna na korozję.
  • Ochrona przewodów przed wpływem chemikaliów i wysokich temperatur. Oba czynniki mogą doprowadzić do uszkodzenia nie tylko kabli, ale też całych urządzeń. Ze względu na swoje właściwości, z taśm z powodzeniem może korzystać podczas naprawiania i zabezpieczania elementów budowy samochodu.
  • Mocowanie kabli i innych elementów do podłoża. Jakiego dokładnie? Nie ma znaczenia – taśma zapewni trwałe połączenie zarówno z drewnem, jak i tworzywami o porowatej strukturze, takimi jak beton czy cegła.
  • Oznaczanie przewodów. Przydatne będą taśmy izolacyjne w różnych kolorach, na przykład czarnym, niebieskim, białym, żółtym czy też brązowym. Dzięki nim plątanina kabli stanie się mniej problematyczna.
Popularne zastosowania taśm izolacyjnych

Niestandardowe rodzaje taśm izolacyjnych

Jak zostało wspomniane na początku, wpływ na zastosowanie taśmy ma materiał użyty w procesie produkcyjnym. Oprócz konwencjonalnych odmian wymienić należy również różne odmiany niestandardowe, dedykowane konkretnym czynnościom.

Dobrym przykładem będzie chociażby taśma izolacyjna wysokotemperaturowa, która jest w stanie wytrzymać przy cieple sięgającym nawet 150 stopni, czy też taśma samowulkanizująca, wykonywana z kauczuku polizobutylenowego. Świetnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz, na przykład w ogrodzie.

Czy więc każda taśma jest taka sama? Oczywiście, że nie! Warto o tym pamiętać podczas uzupełniania skrzynki narzędziowej i porównywania ze sobą różnych produktów dostępnych w sklepach.

Materiał Partnera
x