Sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie w przypadku osób, które chcą odświeżyć i ukryć niedoskonałości pomieszczenia. Ci, którzy mają smykałkę do prac budowlanych, mogą pokusić się o samodzielny montaż sufitu podwieszanego. W poniższym tekście przybliżymy to zagadnienie i pokażemy, w jaki sposób – krok po kroku – wykonać sufit podwieszany.

Podwieszane sufity bez tajemnic

Dlaczego warto zdecydować się na sufity podwieszane?

Sufity podwieszane stanowią świetny pomysł na optyczne obniżenie pomieszczenia i wyrównanie – w ten sposób – jego proporcji. To również odpowiednia metoda na zamaskowanie niedoskonałości sufitowych, a także ukrycie przewodów elektrycznych, rury zsypu, rury okapu czy systemów wentylacyjnych. Sufit podwieszany świetnie maskuje wszelkie instalacje przebiegające pod stropem. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość wygłuszenia pomieszczenia poprzez zastosowanie wełny mineralnej. Już na etapie projektu sufitu inwestor musi określić rozmieszczenie punktów świetlnych, aby pomieszczenie było w pełni funkcjonalne w użytkowaniu. Przeczytaj także: Rusztowanie jezdne czy stałe?

Jakie są rodzaje rusztów?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje rusztów. Pierwszy z nich, ruszt pojedynczy, jest stosowany w przypadku niskich pomieszczeń na planie prostokąta. Będzie odpowiedni dla tych domowników, którym nie zależy na dodatkowym obniżeniu wnętrza. Minusem tego rozwiązania jest wiotkość konstrukcji, która może przysparzać trudności w czasie montażu. Drugi typ, ruszt dwupoziomowy krzyżowy, stanowi najbardziej powszechne rozwiązanie. Nadaje się zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Składa się z profili głównych i profili leżących, ustawionych względem tych pierwszych prostopadle. Elementem wykończeniowym sufitów podwieszanych są płyty k-g o grubości 12,5 mm. Produkty niezbędne do wykonania sufitu podwieszanego znajdziesz w sklepie https://www.castorama.pl/produkty/budowa/sucha-zabudowa/sufity-podwieszane.html.

Wybór płyt gipsowo-kartonowych do łazienki i pralni

W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy pralnia, dobrym wyborem będą wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe (oferuje je niejeden brand, którego produkty znajdziesz w sklepie internetowym Castorama https://www.castorama.pl/). W sklepach łatwo je odróżnić po charakterystycznym, miętowym lub niebieskim, kolorze. Aby mieć pewność, warto poszukać na nich symbolu GKBI. Tego typu produkty są odpowiednie w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności nie przewyższa 85% przez nie więcej niż 10 godzin na dobę. Nie powinny być one jednak bezpośrednio narażone na działanie wody – nie powinno się umieszczać ich bezpośrednio nad wanną czy kabiną prysznicową. Niezbędna do wydłużenia żywotności płyt k-g będzie też odpowiednia wentylacja pomieszczenia.

Krok 1: projekt i pomiary

Pierwszy krok to dokonanie projektu sufitu oraz wykonanie pomiarów, które będą przydatne przy zakupie profili metalowych ze stali ocynkowanej, wkrętów, łączników, płyt kartonowo-gipsowych, siatek, gładzi i wszelkich niezbędnych preparatów. Należy pamiętać o tym, że płyty kartonowo-gipsowe muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od stropu – szczególnie jeśli zdecydujesz się na popularne oświetlenie punktowe. Gdy już te czynności zostaną dokonane, należy przejść do określenia poziomu sufitu, czyli nowej wysokości danego pomieszczenia. Potrzebny do tego będzie niwelator laserowy lub długa poziomica. Należy dobrze zaznaczyć linię wyznaczoną przez urządzenie. W następnym kroku będzie ona bardzo pomocna.

Krok 2: montaż profili przyściennych

Po wyznaczeniu odpowiedniego miejsca, należy przejść do montażu profili przyściennych. Jeśli chodzi o suchą zabudowę z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych, odbywa się to przy użyciu wkrętów, przykręcanych w 60-centymetrowych odstępach.

Krok 3: pomiar miejsca wkrętu profili głównych i wieszaków

W kolejnym kroku należy wytyczyć linię, w której zostaną później zamontowane profile główne. Niezbędne będzie też wyznaczenie punktów dla wieszaków – powinny być one przymocowane w 60-centymetrowych odstępach.

Krok 4: montaż profili głównych

Niezbędnym elementem tego kroku będzie solidne zamocowanie do stropu kołków i wieszaków, na których będzie się trzymał sufit podwieszany. Od staranności wykonania tego kroku w dużej mierze zależy wytrzymałość rozwiązania. Oparcie dla końców głównych profili powinno spoczywać na uprzednio przytwierdzonych profili przyściennych. Stalowe pręty posłużą do zamontowania ich na wieszakach.

Krok 5: montaż profili nośnych

Zaraz po profilach głównych należy przystąpić do instalacji profili nośnych. Końce profili nośnych należy umieścić wewnątrz profili przyściennych i zamocować na stałe do profili głównych. Nie należy zapominać o wypoziomowaniu oraz połączeniu wszystkich końców profili nośnych.

Krok 6: montaż płyt sufitowych

W tym kroku trzeba przystąpić do montażu płyt sufitowych. Pierwsza z nich, która znajdzie się w rogu pomieszczenia, powinna być krótsza od pozostałych. Każdą płytą kartonowo-gipsową należy przymocować przy użyciu wkrętów do profili. Przyszła pora na szpachlowanie spoin pomiędzy płytami.

Krok 7: prace wykończeniowe

Jednym z ostatnich kroków są drobne prace wykończeniowe, które odpowiadają za estetyczny wygląd sufitu. W tym kroku przyda się papier ścierny, przy użyciu którego wygładzi się spoiny. Następnie należy zagruntować sufit, a po wyschnięciu pomalować go na wybrany kolor. Na typ etapie można przystąpić do wycięcia otworów pod punkty oświetleniowe oraz do montażu opraw LED.

Artykuł Partnerax