Czy wiesz, że dom zeroenergetyczny, czyli dom, który zużywa zero energii jest już możliwy w Polsce? Przy aktualnych gigantycznych podwyżkach kosztów prądu, gazu i ocieplania, warto rozważyć taki ekologiczny dom.

Dom zeroenergetyczny - nowe budownictwo, które korzysta z fotowoltaiki

Czym jest dom zeroenergetyczny

Jeśli interesujesz się ekologicznymi domami, z pewnością słyszałeś już o domach energooszczędnych lub pasywnych. Dom zeroenergetyczny jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku - jest domem o naprawdę zerowym zużyciu energii. Nie oznacza to oczywiście, że jest zimny albo nie korzysta z prądu.

Dom zeroenergetyczny to z pozoru zwykły budynek, ale tak szczelny, dobrze izolowany i energooszczędny, że wytwarza tyle energii odnawialnej, ile sam zużywa w ciągu roku. Fotowoltaika, pompa ciepła oraz system rekuperacji sprawiają, że dom zeroenergetyczny nie musi pobierać żadnej energii z zewnętrznej sieci, do jakiej standardowo dołączane są wszystkie budynki w Polsce.

Dom zeroenergetyczny redukuje rachunki za prąd i ogrzewanie do zera

To naprawdę jest możliwe. Dom zeroenergetyczny jest bezkosztowy jeśli chodzi o comiesięczne rachunki za prąd i ogrzewanie. Jak to przekłada się na oszczędność? Zwykły gospodarstwo domowe, w którym nie zastosowano żadnych energooszczędnych rozwiązań potrzebuje średnio ok. 4500 kWh rocznie. Daje to ponad 2,8 tys. zł rachunków za prąd przy stawce 0,63 zł za 1 kWh z 2021 roku. Od 1 stycznia 2022 roku koszty te mocno poszły w górę. Najwięksi dostawcy energii zapowiedzieli podwyżki na poziomie 24%, przy czym istnieje prawdopodobieństwo, że w trakcie kolejnych miesięcy ceny znów wzrosną.

Wspomniane podwyżki dotkną szczególnie domy ogrzewane na prąd, ale właściciele domów ogrzewanych na piece gazowe również w bieżącym roku dostaną mocno po kieszeni - ceny gazu idą w górę o 54%. Dom zeroenergetyczny ma tę zaletę, że uniezależnia Cię od wahań rynkowych teraz i w przyszłości. Jest to niezależność, której pożąda coraz więcej Polaków.

Dom zeroenergetyczny a fotowoltaika

Dom zeroenergetyczny to nie tylko zielony, ekologiczny dom czy dom z panelami PV. Dom zeroenergetyczny łączy zaawansowany projekt i doskonałe systemy budowlane z wydajnością energetyczną, aby stworzyć budynek o tak niskim zapotrzebowaniu na energię i ogrzewanie, że zainstalowana fotowoltaika w zupełności wystarcza. Może to mieć ogromne znaczenie szczególnie dla tych, którzy wątpią w to, czy fotowoltaika nadal będzie opłacalna w Polsce po 31 marca 2022 roku, kiedy to w życie wejdzie kontrowersyjny net-billing.

Co ważne, jeśli posiadasz już dom pasywny (lub planujesz takowy), bardzo łatwo przekształcić go możesz w dom zeroenergetyczny właśnie dzięki instalacji fotowoltaicznej - firmą o sporym doświadczeniu i korzystnych cenach w tym obszarze jest Otovo https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika. Oferują wysokiej jakości panele PV, fachowe doradztwo, pomoc w otrzymaniu dotacji, a nawet leasing całej instalacji od 99 zł miesięcznie.

Artykuł Partnerax