Każdy z nas doświadczył braku dostaw prądu z różnych przyczyn. Czasami było to chwilowe, a innym razem mogło to trwać godzinami czy dniami. Wtedy poza martwieniem się czy starczy nam baterii w telefonie, aby rano uruchomił się budzik do pracy, dochodzi sprawa całego jedzenia w lodówce i zamrażarce - wtedy zaczyna się problem. Brak prądu jest także kłopotliwy na budowach czy w większych firmach przemysłowych, gdzie maszyny muszą pracować cały czas. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem w takich przypadkach jest użycie agregatu prądotwórczego. Jaki wybrać do użytku domowego a jaki na budowę? Jakie powinien mieć napięcie? Na jakiej podstawie go wybierać?

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregaty prądotwórcze - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą i podstawową kwestią na jaką musimy zwrócić uwagę jest łączna moc urządzeń, które mają być podpięte pod agregat. Zawsze moc agregatu musi być większa niż suma mocy wszystkich podłączonych sprzętów. Ze względu na różne przeznaczenie agregatów musimy wybrać odpowiedni do jego przeznaczenia. Może być on potrzebny do awaryjnego zasilania jak np. dom albo na budowie, gospodarstwie rolnym czy w firmach przemysłowych.

Rodzaj agregatu w zależności od typu odbiorników

Na samym początku musimy zaznaczyć, że wśród agregatów prądotwórczych mamy typy o różnych napięciach:

  • 230V (jednofazowy)
  • 400V (trójfazowy)

Ze względu na typ podłączonego sprzętu musimy wybrać agregat z odpowiednio wyższą mocą. Oto kilka przykładów:

Dla jednofazowych:

  • 1,2 razy większą dla: oświetlenia ledowego i żarowego, urządzeń grzewczych, sprzętu AGD i RTV takich jak lodówki, komputery, pralki, odkurzacze i mikrofale,
  • 1,5 razy większą dla: urządzeń z silnikiem elektrycznym oraz spawarek,
  • 1,7 razy większą dla zasilaczy awaryjnych UPS.

Dla trójfazowych:

  • 1,5 razy większą dla sprzętu z silnikiem elektrycznym z falownikiem,
  • 3 razy większą dla odbiorników z silnikiem elektrycznym trójfazowym jak np. pompy, betoniarki, mieszalniki czy urządzenia z łagodnym rozruchem,
  • 5 razy większa dla oświetlenia sodowego,
  • 9 razy większą dla odbiorników z silnikiem elektrycznym trójfazowym, które mają bardzo ciężki rozruch np. stare pompy, betoniarki i hydrofory.

Benzyna czy diesel?

To pytanie jest bardzo popularne kiedy rozmawiamy o samochodach, ale nie tylko. Stoimy przed wyborem agregatu na benzynę lub diesel. Zatem, który lepszy?

W przypadku agregatu na benzynę jest podobnie jak w samochodzie - może faktycznie pracować lepiej, jednak przy ciągłej pracy jest o wiele mniej trwały niż ten na diesel.
Dieslowski agregat świetnie nadaje się do długiej i nieprzerwanej pracy. Urządzenia świetnie się sprawdzą na placu budowy, w większych firmach a nawet w domach do zasilania podstawowych sprzętów. Dużą zaletą jest także niska eksploatacja związana z ceną ropy.

Wybór agregatu prądotwórczego nie jest zakupem na kilka dni tylko na o wiele dłuższy czas. Dlatego warto postawić na gwarancję jakości i kupić sprzęt od sprawdzonych firm jak np. Unikraft czy Könner & Söhnen.

Wybierz odpowiedni agregat dla Ciebie: https://jptech-maszyny.pl

Agregat prądotwórczy do domu

Każdy miał okazję odczuć brak dostawy prądu przez dłuższy czas. Do zasilania domowego sprzętu wystarczy nam agregat o napięciu 230V. Przed kupnem trzeba obliczyć moc wszystkich urządzeń, a nasz agregat musi posiadać moc o 20-30% większą od ich sumy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ np. lodówka i pralka potrzebuje więcej prądu ze względu na pracę silnika elektrycznego, który potrzebuje prądu rozruchowego.

Wartość jest zaznaczona na tabliczce znamionowej. Trzeba upewnić się czy dana wartość to informacja o mocy przy pełnym obciążeniu sprzętu. Dobrą cechą agregatu jest posiadanie stabilizacji napięcia AVR - jest to potrzebne, jeśli do naszego agregatu podłączamy sprzęty komputerowe, które są wrażliwe na zmiany napięcia. Uchroni to urządzenia przed awariami.

Agregat prądotwórczy na budowę

W dużych firmach gdzie produkcja nie może się przerwać albo na budowie, gdzie maszyny ciągle pracują - brak prądu nie może mieć miejsca. Najlepszym wyborem będą agregaty diesla o napięciu 400V. Maszyny i elektronarzędzia ze względu na pracę silnika potrzebują dużo mocy - nawet do 9 razy więcej niż jest wskazane na ich tabliczce znamionowej. Takie agregaty posiadają również system SZR, który ma za zadanie automatycznie uruchamiać agregat w momencie kiedy brakuje prądu.

Artykuł Partnerax