Najważniejszą i podstawową kwestią na jaką musimy zwrócić uwagę jest łączna moc urządzeń, które mają być podpięte pod agregat. Zawsze moc agregatu musi być większa niż suma mocy wszystkich podłączonych sprzętów. Ze względu na różne przeznaczenie agregatów musimy wybrać odpowiedni do jego przeznaczenia. Może być on potrzebny do awaryjnego zasilania jak np. dom albo na budowie, gospodarstwie rolnym czy w firmach przemysłowych.
Na samym początku musimy zaznaczyć, że wśród agregatów prądotwórczych mamy typy o różnych napięciach:
Ze względu na typ podłączonego sprzętu musimy wybrać agregat z odpowiednio wyższą mocą. Oto kilka przykładów:
Dla jednofazowych:
Dla trójfazowych:
To pytanie jest bardzo popularne kiedy rozmawiamy o samochodach, ale nie tylko. Stoimy przed wyborem agregatu na benzynę lub diesel. Zatem, który lepszy?
W przypadku agregatu na benzynę jest podobnie jak w samochodzie - może faktycznie pracować lepiej, jednak przy ciągłej pracy jest o wiele mniej trwały niż ten na diesel.
Dieslowski agregat świetnie nadaje się do długiej i nieprzerwanej pracy. Urządzenia świetnie się sprawdzą na placu budowy, w większych firmach a nawet w domach do zasilania podstawowych sprzętów. Dużą zaletą jest także niska eksploatacja związana z ceną ropy.
Wybór agregatu prądotwórczego nie jest zakupem na kilka dni tylko na o wiele dłuższy czas. Dlatego warto postawić na gwarancję jakości i kupić sprzęt od sprawdzonych firm jak np. Unikraft czy Könner & Söhnen.
Wybierz odpowiedni agregat dla Ciebie: https://jptech-maszyny.pl
Każdy miał okazję odczuć brak dostawy prądu przez dłuższy czas. Do zasilania domowego sprzętu wystarczy nam agregat o napięciu 230V. Przed kupnem trzeba obliczyć moc wszystkich urządzeń, a nasz agregat musi posiadać moc o 20-30% większą od ich sumy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ np. lodówka i pralka potrzebuje więcej prądu ze względu na pracę silnika elektrycznego, który potrzebuje prądu rozruchowego.
Wartość jest zaznaczona na tabliczce znamionowej. Trzeba upewnić się czy dana wartość to informacja o mocy przy pełnym obciążeniu sprzętu. Dobrą cechą agregatu jest posiadanie stabilizacji napięcia AVR - jest to potrzebne, jeśli do naszego agregatu podłączamy sprzęty komputerowe, które są wrażliwe na zmiany napięcia. Uchroni to urządzenia przed awariami.
W dużych firmach gdzie produkcja nie może się przerwać albo na budowie, gdzie maszyny ciągle pracują - brak prądu nie może mieć miejsca. Najlepszym wyborem będą agregaty diesla o napięciu 400V. Maszyny i elektronarzędzia ze względu na pracę silnika potrzebują dużo mocy - nawet do 9 razy więcej niż jest wskazane na ich tabliczce znamionowej. Takie agregaty posiadają również system SZR, który ma za zadanie automatycznie uruchamiać agregat w momencie kiedy brakuje prądu.
Artykuł Partnera