Powodzenie wszelkich prac remontowych ma ścisły związek z zastosowaniem odpowiednich narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia instalacji hydraulicznych czy elektrycznych. Kable i rurki najczęściej wpuszczane są w ściany, co jest rozwiązaniem wygodnym i funkcjonalnym, jednak wymaga wycięcia w ścianie równych rowków o stałej głębokości. Narzędzie, które poradzi sobie z tym zadaniem najlepiej jest bruzdownica. Czym jest bruzdownica do kabli i na czym polega jej działanie? Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie narzędzia i czy w ogóle warto w niego zainwestować? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Bruzdownica do kabli - co to za urządzenie i do czego służy?

Czym jest bruzdownica do kabli?

Bruzdownice do kabli to elektryczne urządzenie najczęściej stosowane przez elektryków czy hydraulików podczas kładzenia instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Bruzdownica służy do wycięcia idealnie równej bruzdy w ścianie, nawet, gdy jest to ściana wykonana z twardego betonu. Odpowiednio dobrana moc urządzenia i właściwe tarcze tnące pozwolą na bardzo łatwe wycinanie bruzd w ścianach. Każda bruzdownica posiada dwie tarcze, które nacinają powierzchnię i usuwają materiał znajdujący się poza nimi. W powstających rowkach umieszcza się kable czy rurki instalacyjne.

Jaka głębokość cięcia będzie odpowiednia?

Głębokość cięcia bruzdownicy odpowiada głębokości powstających rowków, ta natomiast zależna jest od grubości kabla czy rurek, które mają zostać umieszczone w rowkach. Trudno więc z góry określić, jaka głębokość cięcia będzie najbardziej odpowiednia. Większość urządzeń posiada możliwość regulacji głębokości cięcia, stając się tym samym urządzeniem uniwersalnym. Oprócz głębokości cięcia, parametrem, na jaki zwracamy uwagę jest moc silnika. Im moc jest wyższa tym silnik jest mocniejszy. Warto wiedzieć, że większa moc silnika zapewnia dłuższą żywotność sprzętu. Jeśli moc urządzenia jest niska, będzie ono pracowało przez długi czas tylko wówczas, gdy będzie używane jedynie do najdelikatniejszych materiałów. W przeciwnym razie łatwo ulegnie zniszczeniu. Oprócz mocy silnika, spore znaczenie ma także prędkość obrotowa. Wysoka prędkość obrotowa wiąże się z wysoką temperaturą, która może niekorzystnie wpływać np. na niektóre gatunki drewna, pozostawiając po sobie niepożądane ślady. Jest to szczególnie widoczne w przypadku materiałów, które obrabia się z niewielką mocą, ale przez długi czas.

Czym jest system tłumienia drgań skrętnych?

System tłumienia drgań skrętnych łagodzi rozruch urządzenia i pozwala na uniknięcie odbić. Zmniejszony zostaje poziom wibracji, a to z kolei przekłada się na o wiele mniejsze zużywanie się podzespołów bruzdownicy. Zastosowanie systemu SJS, czyli zaawansowanego systemu napędowego, pozwala na kompensację odbić i pracę przy niskim poziomie drgań. Dzięki zastosowaniu tego systemu, wykonana praca będzie po prostu bardziej precyzyjna i dokładna, pozbawiona niedociągnięć.

Bruzdownica - główne zastosowania

Bruzdownica do kabli zapewni optymalny komfort pracy podczas wykonywania instalacji elektrycznej czy wodnej. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wycięcie w ścianie rowków na kable czy rurki. Im twardszy jest materiał, z jakiego wykonana jest ściana, tym większej mocy od urządzenia oczekujemy. Zdecydowanie najbardziej wymagający pod tym kątem jest twardy beton, w którym wycięcie równych rowków bez zastosowania bruzdownicy byłoby zadaniem praktycznie niemożliwym do wykonania. Dzięki temu, że rowki są idealnie równe, przewody elektryczne zostają bezpiecznie schowane w ścianie i łatwo można nakreślić ich przebieg. Dobra bruzdownica do wycinania szczelin w każdym materiale znacząco podniesie wygodę pracy. Najbardziej komfortowe są urządzenia z miękkim uchwytem, które łatwo jest utrzymać nawet przy pracy na najwyższych obrotach. Dodatkową zaletą jest fakt, że bruzdownice nie są narzędziami kosztownymi, a najprostsze modele można zakupić już za niewiele ponad 300 zł.

Czy warto kupić bruzdownicę?

Bruzdownica do wycinania bruzd w ścianach to niezbędne wręcz narzędzie elektryka czy hydraulika. Precyzyjne wykonanie instalacji wymaga wykonania precyzyjnych bruzd, co w twardych ścianach nie jest zadaniem łatwym. Nowoczesne urządzenia są bezpieczne w zastosowaniu, posiadają szereg zabezpieczeń, dodatkowych osłon, które podnoszą poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Możliwy jest także wybór modelu bruzdownicy, który umożliwia zamontowanie tarczy eliminującej konieczność kucia ściany. Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej bruzdownicy jest system odprowadzania pyłu, który ma znaczenie zarówno ze względów praktycznych - pomieszczenie nie zostaje aż tak mocno zakurzone i łatwiej jest doprowadzić je do porządku po zakończonej pracy, jak i zdrowotne, gdyż powstający podczas prac tego typu pył jest niekorzystny dla naszego zdrowia. Nieusunięcie go skutkowałoby wniknięciem do naszych dróg oddechowych, co jest efektem skrajnie niepożądanym. Dzięki systemowi odprowadzania pyłu, powstający kurz trafia wprost do specjalnego worka czy zbiornika, w zależności od modelu bruzdownicy.

Artykuł Partnera
x