Panele fotowoltaiczne cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem, a nowych instalacji przybywa w całej Polsce. Województwo mazowieckie zdecydowanie nie odstaje od tego trendu – tutaj również moduły fotowoltaiczne stają się powszechnym widokiem. Zastanawiałeś się kiedyś, z czego to wynika? Sprawdź, dlaczego warto się zdecydować na montaż instalacji fotowoltaicznej w województwie mazowieckim!

Fotowoltaika w województwie mazowieckim. Dlaczego warto?

Czym są i jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia służące do przetwarzania energii słonecznej w prąd do wykorzystania w domu lub firmie. To ekologiczny i praktycznie bezobsługowy sposób pozyskiwania darmowej energii ze słońca.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest dość prosta. Padające na panele promienie słońca wprawiają w ruch elektrony w ogniwach zbudowanych z materiału półprzewodnikowego. Ten ruch prowadzi zaś do powstania napięcia elektrycznego. Wytworzony w ten sposób prąd stały jest przekazywany do urządzenia nazywanego inwerterem lub falownikiem, które następnie przekształca go w prąd zmienny o dokładnie takich samych parametrach jak ten używany w instalacji elektrycznej każdego budynku. Można więc dzięki temu znacząco zredukować wysokość rachunków za energię – w przypadku dobrze dobranej i zamontowanej instalacji nawet niemal do zera! Fotowoltaika to ponadto niezależność od wahań rynku, podwyżek cen i problemów z dostawami prądu.

Fotowoltaika mazowieckie – dlaczego warto?

Fotowoltaika obecnie jest dostępna dla każdego, kto dysponuje własną niezależną nieruchomością. Inwestorzy prywatni najbardziej cenią ją za możliwość uzyskania bardzo dużych oszczędności – rachunki za prąd obniżone w województwie mazowieckim o ponad 90% to w zasadzie standard dla dobrze dobranych instalacji.

Warszawa, Radom, Płock, Siedlce, Pruszków, Legionowo, Ostrołęka i inne miasta w województwie mazowieckim dysponują bardzo dobrymi warunkami do montażu instalacji fotowoltaicznych. Nasłonecznienie jest w tym regionie zbliżone do średniej krajowej, która wynosi 1000 kWh/m2. Pozwala to na uzyskanie naprawdę dużych ilości energii elektrycznej z niewielkiej instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne w województwie mazowieckim – uzyskaj dofinansowanie

Osoby fizyczne zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych i produkcją prądu na własne potrzeby mogą skorzystać z atrakcyjnych form dofinansowania.

Możliwe jest uzyskanie dotacji m.in. z:

  • programu „Mój Prąd” – którego nowa odsłona (na nowych zasadach) rusza w 2021 roku,
  • programu „Czyste Powietrze”, który zwraca część kosztów za montaż paneli lub innych ekologicznych rozwiązań,
  • programów regionalnych – województwo mazowieckie co jakiś czas przeznacza środki na wsparcie montażu fotowoltaiki.

Ponadto ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie fotowoltaiki od podatku! Firmy zainteresowane jej montażem mogą zaś zwykle skorzystać z atrakcyjnych ofert leasingu oraz wliczyć wartość instalacji w koszt prowadzenia działalności.

Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną już dziś

Fotowoltaika to przyszłość, a instalacji produkujących zieloną energię na pewno będzie przybywać. Jeśli zainwestujesz już dziś, będziesz mógł cieszyć się darmową energią przez kolejne kilkadziesiąt lat. Skorzystaj z pomocy ekspertów, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Pomogą Ci w tym np. fachowcy z Erato Energy – firmy, która proponuje najlepsze rozwiązania na rynku i indywidualnie dopasowane parametry. Dzięki temu Twoja instalacja fotowoltaiczna na pewno przyniesie duże oszczędności!

Artykuł Partnera