Układy łagodnego rozruchu silników elektrycznych 3-fazowych, czyli softstarty, zyskują coraz większą popularność w wielu gałęziach przemysłu. Użytkownicy doceniają zalety ich stosowania, takie jak: zwiększenie żywotności silnika oraz płynniejsza praca aplikacji, redukcja drgań, czy ochrona sieci elektrycznej przed przeciążeniami i spadkami napięcia. Softstarty to również znaczące oszczędności na rachunkach za prąd i kosztach serwisowania urządzeń.
Bezpieczniki elektryczne to elementy w obwodach elektrycznych, których zadaniem jest ochrona instalacji przed przeciążeniami, zwarciami, czy potencjalnymi pożarami. Bezpieczniki charakteryzują się szerokim zastosowaniem zarówno w prostych, jak i bardziej skomplikowanych instalacjach elektrycznych. Gdzie więc wykorzystuje się tego typu elementy? Jakie wyróżniamy rodzaje bezpieczników elektrycznych i jak dobrać odpowiedni bezpiecznik do instalacji elektrycznej? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Wyłączniki nadmiarowo-prądowe zwane też jako nadprądowe znane są praktycznie każdemu. Kto nie zna fachowego zastosowania, na pewno miał do czynienia z tego typu urządzeniami w skrzynce rozdzielczej swojego mieszkania, domu czy np. w miejscu pracy. Wyłączniki nadmiarowo-prądowe zwane potocznie „bezpiecznikami”, „esami” należą do podstawowych zabezpieczeń każdej rozdzielni elektrycznej, bez tych urządzeń praktycznie nie da się zaprojektować i zbudować instalacji elektrycznej. Noark Electric w swojej ofercie posiada szeroką gamę tych właśnie urządzeń. Produkty te posiadają odpowiednie certyfikaty wymagane na rynek europejski i są objęte 5 letnią gwarancją.
Przełączniki źródła zasilania służą do przełączania obwodów urządzeń i maszyn na jedno z dwóch odrębnych źródeł zasilania doprowadzonych do przełącznika. Najczęściej przełączniki zasilania stosuje się w przypadku instalacji zasilania sieciowego wspomaganego w razie jego zaniku rezerwową dostawą energii elektrycznej z agregatu prądotwórczego.
Aparatura elektryczna stosowana jest zarówno w instalacjach elektrycznych niskiego, średniego, jak i wysokiego napięcia. W ramach tej kategorii można dokonać różnych sposobów grupowania, np. uwzględniając napięcie pracy, przeznaczenie instalacji, a także funkcje poszczególnych aparatów i urządzeń. Do zadań aparatury elektrycznej należą m. in. zasilanie, pomiar parametrów elektrycznych, łączenie i zabezpieczanie, sterowanie oraz kompensacja mocy biernej. Wśród aparatów elektrycznych szczególne miejsce zajmuje aparatura modułowa, stosowana szeroko zarówno w budownictwie, jak i przemyśle.
Stycznik w odróżnieniu od przekaźnika przeznaczony jest do łączenia obwodów głównych. Są to obwody silnoprądowe typu: silnik elektryczny, grzałka elektryczna, pompa, wentylator lub transformator. Stycznikiem można sterować zdalnie co ma duże znaczenie w przypadku trudno dostępnych miejsc gdzie sterowanie ręczne nie ma racji bytu.
Firma Eaton posiada szerokie portfolio produktów do aplikacji przemysłowych, które z każdym rokiem jest sukcesywnie poszerzane. Poniżej opisane zostały flagowe produkty, takie jak wyłączniki silnikowe PKZ, styczniki mocy DILM i aparatura pulpitowa RMQ-Titan oraz nowości, które w ostatnim czasie pojawiły się w ofercie.
Najbardziej znaną grupą przekaźników na rynku są przekaźniki elektromagnetyczne. Produkty te powszechnie występują w automatyce oraz wielu gałęziach przemysłu elektrotechnicznego. Przybliżymy serce układu wejściowego przekaźnika elektromagnetycznego którym jest cewka.
Relpol S.A. rozszerzył ofertę o nowe gniazda przekaźnikowe typu GZP80, GZP4 i GZ14P z zaciskami w technologii Push-in. Całkowicie nowa seria gniazd została zaprojektowana do zastosowania w najbardziej wymagających aplikacjach oraz z myślą o instalatorach, integratorach i służbach utrzymania ruchu. Produkty są odpowiedzią Relpol S.A. na najnowsze trendy i potrzeby aplikacyjne użytkowników końcowych i firm zajmujących się prefabrykacją rozdzielnic automatyki przemysłowej.
Więcej