Najważniejsze zmiany w przepisach to wymóg Dopuszczeń CNBOP od 2011 r. na wszystkie oprawy oświetlenia awaryjnego, oraz wymóg Krajowego Certyfikatu Stałości Własności Użytkowych od 01.01.2021 roku na wszystkie urządzenia sterujące i sygnalizacyjne w systemach oświetlenia awaryjnego.
Do około 2015 roku standardowym rozwiązaniem oświetlenia awaryjnego był montaż modułów awaryjnych w oprawach podstawowych. Nowe wymagania formalne w postaci dopuszczeń CNBOP do każdego typu oprawy w znaczny sposób ograniczyły możliwości stosowania tego rozwiązania. Trzeba było poszukać rozwiązań, które są trwałe, skuteczne i ekonomicznie zasadne. Wskazówkę dla nowych rozwiązań dała Komenda Główna PSP zalecając rozdział opraw awaryjnych od opraw podstawowych. Takimi rozwiązaniami są niewątpliwie najczęściej dzisiaj stosowane systemy z wydzielonymi oprawami oświetlenia awaryjnego, z których najważniejszymi są te oparte na technologii POWER LED. Systemy oświetlenia awaryjnego z zastosowaniem wydzielonych opraw POWER LED dają wymierne korzyści takie jak:
Ze względu na w/w korzyści, coraz więcej właścicieli obiektów posiadających w swoich obiektach systemy oświetlenia awaryjnego w oparciu o oprawy podstawowe wyposażone w moduły awaryjne, decyduje się na modernizację tych systemów z zastosowaniem opraw awaryjnych POWER LED.
W ostatnim czasie można zauważyć rosnące wymagania odnośnie oświetlenia awaryjnego co spowodowało, że większość nowych obiektów jest wyposażana w systemy oświetlenia awaryjnego Central Test lub Centralną Baterię. W obu systemach każda oprawa posiada niepowtarzalny adres, dzięki czemu każda usterka jest przypisana do konkretnej oprawy. Efektem tych rosnących wymagań jest również Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2019 r. które powoduje, że od 01.01.2021 roku każde urządzenie sterujące i sygnalizujące w systemach oświetlenia awaryjnego musi posiadać Krajowy Certyfikat Stałości Własności Użytkowych i na jego podstawie wystawioną przez producenta Deklarację Właściwości Użytkowych (Rys.1).
Współczesne obiekty stawiają nowe wyzwania, które trudno jest spełnić tradycyjnymi metodami. Obiekty budowane są coraz rozleglejsze, jedno lub wielokondygnacyjne, a poszczególne rejony połączone są skomplikowaną siatką dróg komunikacyjnych. W takich przypadkach oświetlenie awaryjne statyczne wskazuje tylko jedną drogę ewakuacji zakładając, że jest ona drożna. Optymalna droga ewakuacji w takich przypadkach powinna zależeć od miejsca powstania pożaru. Z tego względu coraz częściej projektanci oświetlenia awaryjnego wprowadzają nowe rozwiązania, które pozwalają na zmianę kierunku ewakuacji w zależności od lokalizacji pożaru (Rys.2 a,b,c). W takich systemach zmiana kierunku ewakuacji jest możliwa dzięki oprawom dynamicznym sterowanym przez jednostkę centralną połączoną z systemem wykrywania pożaru. Dzięki takim systemom w sytuacji (Rys.2b.) kierunek ewakuacji ilustruje (Rys.2c.). Zastosowanie takich rozwiązań wymaga ścisłej współpracy projektanta, producenta systemu dynamicznego i rzeczoznawcy d.s. ochrony p.poż.. Obecnie w Polsce już w wielu obiektach funkcjonują dynamiczne systemy oświetlenia awaryjnego i coraz więcej projektantów stosuje takie rozwiązanie.
dr inż. Andrzej Krzesiński