Oszczędności, komfort i bezpieczeństwo to priorytetowe wartości, jakie wskazali respondenci badania przeprowadzonego przez jedną z firm dostarczających rozwiązania inteligentnego domu. Automatyka budynkowa może realnie wesprzeć działania związane z optymalizacją zużycia energii, a co za tym idzie – oszczędnościami. Może też poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, nie tylko związane z szeroko pojętą ochroną mienia, ale również zdrowia monitorując np. jakość powietrza w pomieszczeniach. O komforcie korzystania z domowych instalacji dzięki centralnemu sterowaniu nie muszę już wspominać, bo to wydaje się być oczywiste.
Nic więc dziwnego, że rynek tych rozwiązań dynamicznie rośnie przekonując do siebie kolejnych inwestorów. Jednak same instalacje i aplikacje nie wprowadzą korzystnych zmian. Konieczne jest jeszcze ich właściwe zaprojektowanie – zgodne z potrzebami i stylem życia domowników oraz właściwe przeszkolenie użytkowników. Bo co nam da najnowocześniejszy i najlepszy system, jeśli nie będziemy potrafili z niego skorzystać?
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej
Fachowy Elektryk 2/2021

We współczesnym świecie nie uciekniemy już od sterowania urządzeniami i systemami. Nawet z pozoru najprostsze produkty występują w wersjach, którymi możemy zdalnie zarządzać.
Przykładem mogą tu być opisywane w tym wydaniu fachowego elektryka żarówki. Dzięki najnowszym modelom możemy stworzyć inteligentny system zarządzania oświetleniem domowym. a wystarczy do tego tylko… wymiana kilku źródeł światła w naszych tradycyjnych oprawach.
To tylko jeden z aspektów pozwalających na kontrolę otaczającej nas przestrzeni. Bardziej skomplikowane układy, w skład których wchodzą instalacje wytwarzające i konsumujące energię elektryczną dążą do pełnej niezależności energetycznej gospodarstw domowych.
Dużym krokiem w tę stronę jest mobilność elektryczna. pojazdy zasilane w garażu prądem wytworzonym na jego dachu to już nie przyszłość ale era, w którą właśnie wkraczamy. Zachęcam do lektury artykułów o przydomowych ładowarkach samochodów elektrycznych oraz pozostałych tematów opracowanych z myślą o naszych czytelnikach. Małgorzata Dobień redaktor naczelna

Więcej

Podwyżki cen energii, spowolnienie gospodarki wywołane pandemią, coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące wykorzystania energii – to powitanie nowego roku. Odpowiedzią na to jest takie projektowanie budynków, by zużywały minimum energii dając poczucie bezpieczeństwa i komfortu życia oraz pracy. Inteligentne sterowanie niewątpliwie jest dużym wsparciem tych dążeń.
Przykłady w jaki sposób taka instalacja może nas chronić także przed chorobami zakaźnymi znajdziemy w artykule „Domy inteligentne – jak pomagają w walce z COVID-19?” (str. 40). Ale to tylko wycinek możliwości automatyki budynkowej.
Tematem wpisującym się w aktualne trendy rozwojowe branży energetycznej jest również fotowoltaika – czyli rozwiązania, które nie tylko pozwolą nam zaoszczędzić ale również dadzą bezpieczeństwo energetyczne. Temu właśnie tematowi poświęcamy najwięcej miejsca w tym wydaniu Fachowego Elektryka. Nie zapominamy również to codzienności fachowców prezentując produkty i rozwiązania usprawniające Waszą pracę.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej

Drodzy Czytelnicy, życzymy Wam, aby te Święta były czasem spokoju i odpoczynku, a nadchodzący rok przyniósł dużo dobrej energii!
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej

W niecodziennych miesiącach ogólnoświatowej niepewności związanej z pandemią trudno mówić o planach i wybiegać w przyszłość. Statystyki pokazują jak w tych czasach zmieniają się potrzeby i preferencje konsumentów. Naszym głównym miejscem zakupów staje się Internet, finansowe operacje bezgotówkowe wypierają tradycyjną formę zapłaty za towary i usługi. Nie ma się więc co dziwić, że stoimy u progu niemal całkowitej digitalizacji życia.
To uwidacznia się również w automatyzacji funkcji budynków – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jest to kierunek nieodwracalny, również biorąc pod uwagę trendy związane energooszczędnością. Warto więc rozwijać się w tym kierunku, by nie zostać w tyle za konkurencją i dostosować ofertę usług do potrzeb coraz bardziej świadomych i tym samym wymagających klientów.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej

Tegoroczna pandemia spowolniła gospodarkę i ograniczyła bezpośrednie kontakty – prywatne i biznesowe. Choć do pewnych ograniczeń zdążyliśmy już przywyknąć, a niektóre dziedziny życia przenieść w rzeczywistość cyfrową, to i tak w wielu z nas pozostaje przekonanie, że bezpośredni kontakt jest najcenniejszy. Jak reaguje na nową rzeczywistość branża elektroinstalacyjna będziemy mieli okazję się przekonać już w połowie tego miesiąca.
W terminie od 15 do 17 września odbędą się w Bielsku-Białej największe targi kierowane do tego sektora rynku. Co roku impreza ta obrazuje potencjał i kondycję branży. Tym razem pokaże również jak globalny lock down wpłynął na dynamikę rozwoju nowych produktów i czy faktycznie zmienił potrzeby inwestorów i standardy pracy instalatorów związane z konsumpcją energii elektrycznej.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej
Fachowy Elektryk 3/2020

Obecna sytuacja epidemiologiczna i wizja katastrofy gospodarczej sprawiły, że wyobrażenie na temat przyszłości zostało przez wielu z nas zweryfikowane. Mimo, że cały świat zwolnił, niezmiennie intensywne pozostało zapewnienie podstawowych potrzeb konsumpcyjnych i bytowych. Potrzebujemy bezpiecznego domu – azylu, jedzenia i czystych ubrań. Bezpieczny dom to dla większości z nas cały obecny świat. Pojawiają się więc myśli o byciu samowystarczalnym – własny prąd, woda, ogrzewanie. Idąc dalej – własna produkcja żywności.
Bezpieczeństwo to w ostatnich miesiącach jedno z podstawowych pojęć pojawiające się w rozmaitych komunikatach. Nie chodzi tu o bezpośrednie odwołanie do stanu pandemii, ale o jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Zamknięci w domach budujemy wokół siebie enklawę, która pozwala nam się czuć komfortowo niezależnie od sytuacji zewnętrznej.
Odpowiedzią na to są systemy zarządzania budynku dające użytkownikowi kontrolę nad wszystkimi instalacjami.
Pojęcie „bezpieczeństwo” to również świadomość niezależności energetycznej i gwarancja zasilania. Realizację tej idei widać na dachach domów, gdzie w zawrotnym tempie pojawiają się panele fotowoltaiczne, zapewniając ich właścicielom dostęp do ekologicznej energii elektrycznej.
Zwracając uwagę na te ostatnie instalacje zachęcam do lektury naszych artykułów na temat elementów systemów fotowoltaicznych.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej
Fachowy Elektryk 2/2020 okładka

Obecna sytuacja epidemiologiczna i wizja katastrofy gospodarczej sprawiły, że wyobrażenie na temat przyszłości zostało przez wielu z nas zweryfikowane. Mimo, że cały świat zwolnił, niezmiennie intensywne pozostało zapewnienie podstawowych potrzeb konsumpcyjnych i bytowych. Potrzebujemy bezpiecznego domu – azylu, jedzenia i czystych ubrań. Bezpieczny dom to dla większości z nas cały obecny świat. Pojawiają się więc myśli o byciu samowystarczalnym – własny prąd, woda, ogrzewanie. Idąc dalej – własna produkcja żywności.
Myśli te nie do końca są futurystyczne. Już dziś nowoczesna technologia umożliwia nam, może nie całkowite, ale jakże realne odcięcie się od zewnętrznych dostawców. Ogniwa fotowoltaiczne, akumulatory energii, samochody elektryczne – to tylko kilka elementów tego „pierwotnego” w założeniu stylu życia. Kontynuując tę ideę pragnę zachęcić do lektury naszego artykułu o domowych ładowarkach samochodów elektrycznych, współpracujących z instalacją fotowoltaiczną.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej

Pierwsze tegoroczne wydarzenia targowe pokazały trendy branży elektroenergetycznej. Zdecydowany prym, w tematach konferencji i szkoleń, wiedzie fotowoltaika. I nic dziwnego.
Rosnące ceny energii, zwiększające się na nią zapotrzebowanie związane z „obrastaniem” elektronicznymi sprzętami, sprawiają, że chcemy uniezależnić się, przynajmniej częściowo, od dostawców prądu i konsumować go możliwie jak najtaniej. Rozwój fotowoltaiki łączy się też z drugim trendem jakim jest elektromobilność.
Energia pozyskiwana z paneli słonecznych może sprawić, że użytkowanie samochodu stanie się niemal bezkosztowe. Choć to dopiero trendy, w najbliższym czasie może się okazać, że to podstawa funkcjonowania gospodarstw domowych. Wspieranie mikro instalacji solarnych przez Rząd może przynieść, jakże ważne dla naszego kraju, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna

Więcej