Do zasilania serwerowni stosowane są zwykle zasilacze trójfazowe o mocy od 10 kVA do 500 kVA, a nawet 1,6 MW, lub zasilacze w układzie faz 3/1. Najczęściej mają budowę modułową i są przystosowane do współpracy z systemami zasilania i dystrybucji mocy.

Więcej

Magazyny energii optymalizujące zużycie pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną energii, budzą coraz większe zainteresowanie właścicieli gospodarstw domowych. Niestety Polska pozostaje w tym obszarze mocno w tyle w porównaniu choćby do Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Włoch. Z dużym prawdopodobieństwem sytuację tę zmieni zapowiadane rozszerzenie programu dofinansowań Mój Prąd o dopłaty do zakupu magazynów energii w jego czwartej już edycji. Inwestorzy prywatni, którzy będą chcieli wzbogacić wówczas swoją przydomową instalację OZE o wydajny i niezawodny akumulator, powinni dokonać rzetelnego przeglądu rynku tych urządzeń. Jak działają magazyny energii? Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego urządzenia do domu? Zapytaliśmy o to Martę Kazimierską, ekspertkę portalu enerad.pl ds. magazynowania energii.

Więcej

Każdy z nas doświadczył braku dostaw prądu z różnych przyczyn. Czasami było to chwilowe, a innym razem mogło to trwać godzinami czy dniami. Wtedy poza martwieniem się czy starczy nam baterii w telefonie, aby rano uruchomił się budzik do pracy, dochodzi sprawa całego jedzenia w lodówce i zamrażarce - wtedy zaczyna się problem. Brak prądu jest także kłopotliwy na budowach czy w większych firmach przemysłowych, gdzie maszyny muszą pracować cały czas. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem w takich przypadkach jest użycie agregatu prądotwórczego. Jaki wybrać do użytku domowego a jaki na budowę? Jakie powinien mieć napięcie? Na jakiej podstawie go wybierać?

Więcej

Instalacje typu off-grid to takie układy, które działają poza siecią, dzięki czemu są niezależne. Opierają się na magazynowaniu energii wytworzonej przez instalację PV, która nie została zużyta i nie nastąpiło przesłanie jej do zakładu energetycznego. Tego typu rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie występują duże przerwy w dostawach prądu, a także na jednostkach niezależnych pozostających w ruchu, takich jak kampery czy jachty.

Więcej

Urządzenia bezprzewodowe, zasilane za pomocą baterii czy akumulatorów wielokrotnego ładowania, stały się powszechne w życiu codziennym każdego z nas. Jednak korzystanie z nich nastręcza pewnych problemów. Po rozładowaniu baterię należy wymienić, akumulator doładować, a zużyte ogniwo zutylizować w bezpieczny dla środowiska sposób. Jest to kłopotliwe gdyż wymiana niejednokrotnie wiąże się z wykonaniem zabiegów technicznych czy konserwacyjnych i postojem urządzenia.

Więcej

Transformatory to jedne z najbardziej istotnych elementów układów elektrycznych. Występują w wielu różnych wariantach i rodzajach. Jednym z nich jest transformator toroidalny, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w życiu codziennym większości z nas. Do czego służy to urządzenie? Jak działa transformator toroidalny? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Więcej

Nagły zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej to ogromny problem dla odbiorców biznesowych i indywidualnych. Bez dostępu do stałego źródła zasilania nie pracuje większość sprzętu i urządzeń elektronicznych. Na szczęście można temu zaradzić poprzez zakup agregatu prądotwórczego, który będzie stanowił dodatkowe źródło zasilania na wypadek nagłego zaniku napięcia. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać dobry generator prądu? W końcu sprzęt tego typu wydaje się dosyć mocno skomplikowany. Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu, dowiesz się wszystkiego w tym temacie.

Więcej

Nowe agregaty prądotwórcze oferują coraz więcej możliwości, co wynika m.in. z zastosowania nowoczesnych elektronicznych układów sterowania, odzysku energii i innowacyjnych układów napędowych. Prezentujemy kilka z ciekawszych rozwiązań, o których warto wiedzieć, szczególnie gdy korzysta się z tego rodzaju urządzeń.

Więcej

Poznański producent EVER wprowadził na rynek nowy zasilacz UPS online (o najwyższej jakości parametrach VFI-SS-111) przeznaczony do instalacji w lokalizacjach, gdzie wymagana jest cicha praca jednostki podtrzymującej zasilanie. Urządzenie, z sinusoidalnym napięciem wyjściowym, oparte o wielokrotnie docenianą przez ekspertów i użytkowników serię POWERLINE GREEN 33 umożliwia współpracę z wrażliwymi odbiornikami zasilanymi z trójfazowej sieci elektroenergetycznej.

Więcej

Rozwój współczesnego przemysłu, w tym idei Industry 4.0, wspierany jest przez właściwe źródła energii elektrycznej. Nowoczesne źródła zasilania, dedykowane konkretnemu urządzeniu, zapewniają szeroki zasięg stosowania i pracę w każdych warunkach.

Więcej
x