Dynamika współczesnej elektroenergetyki wyznacza rolę kluczową dla linii kablowych średniego i niskiego napięcia, które stanowią istotny element infrastruktury zapewniającej bezawaryjny przepływ energii elektrycznej do różnych obszarów. Linie kablowe, stanowiące alternatywę dla linii napowietrznych, oferują kompleksowe korzyści, które skutecznie wspierają dostarczanie energii w terenach gęsto zabudowanych oraz intensywnie rozwijających się przemysłowo.
Instalacja elektryczna w domu obejmuje szereg różnych elementów, wśród których znajdują się m.in. akcesoria do prowadzenia kabli. Można do nich zaliczyć na przykład złącza elektryczne, czy złączki kablowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o tego typu produktach.
Rury termokurczliwe w ostatnich czasach są wykorzystywane coraz częściej, a to ze względu na ich uniwersalność i szerokie zastosowanie. Warto wiedzieć, czym one w ogóle są, a także – w jaki sposób działają.
Myśl o bezpieczeństwie powinna zawsze przyświecać naszym działaniom podczas projektowania oraz instalacji przewodów elektrycznych. Istnieje zbiór przepisów, wskazujących jak prawidłowo wykonywać wszelkie prace podczas montażu. Kable są narażone na cały szereg uszkodzeń wynikających z nieprawidłowego ich zabezpieczenia. W tym miejscu szczególnie pochylimy się nad czynnikami środowiskowymi i mechanicznymi, na które są narażone instalowane w naszych domach przewody.
Budownictwo betonowe generuje duże trudności w montażu elementów instalacji elektrycznej. Preferuje się ułożenie jej przed zalaniem betonem – to rozwiązanie zdecydowanie mniej kosztowne, mniej czasochłonne i łatwiejsze w przeprowadzeniu. Do montażu w betonie dedykowane są specjalne puszki i akcesoria.
W elektryce sprawą kluczową jest tworzenie bezawaryjnych oraz bezpiecznych instalacji. Zasada ta powinna mieć zastosowanie u profesjonalistów, którzy zajmują się tym w pracy, ale też u osób, które robią różne przeróbki w domu czy warsztacie w instalacjach mieszkaniowych albo domowych. Jednak na poziom bezpieczeństwa mają wpływ różne czynniki – m.in. dobór przewodów. Więcej informacji znajdziesz poniżej.
Choć każda instalacja elektryczna jest inna, ponieważ zależy od bardzo wielu czynników, wszystkie można usystematyzować, sprowadzając je do najbardziej podstawowych elementów, zawsze dostępnych w każdym rozwiązaniu.
Rok 2020 przyniósł olbrzymią zmianę w ofercie Spółdzielni Elektrotechnicznej POKÓJ. Pod znakiem ZUG (złączka uniwersalna gwintowa) został zaprezentowany nowy produkt, a właściwie cały typoszereg produktów. Jest to unowocześniona konstrukcja złączek ZUG-G, które w pełni zastępują złączki ZG-G.
Złączki to niewielkie i nieskomplikowane elementy instalacji elektrycznych. Pełnią funkcję łączeniową, a ich nadrzędnym zadaniem jest ułatwienie i przyspieszenie pracy monterom, a także zaoszczędzenie miejsca w rozdzielnicy czy szafie sterowniczej oraz uporządkowanie oprzewodowania w jej wnętrzu.
W codziennej pracy elektrycy oraz elektroinstalatorzy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest konieczność odpowiedniego oznakowania gniazd napięciowych, rozdzielni prądu czy przewodów.