Obecnie wymagający klienci szukają rozwiązań, które podnoszą standard i codzienne warunki ich życia. Ważne są dla nich aspekty efektywnego korzystania z budynku i energooszczędność, która zapewnia obniżenie kosztów eksploatacji i jest przyjazna środowisku. Dom ma być inteligentny, ale i prosty w obsłudze. To wszystko zapewnia nowy system sterowania automatyką domową ABB-free@home. Dostęp do jego funkcji można mieć nie tylko poprzez konwencjonalne przełączniki, ale również w aplikacji na smartfony i tablety.

Inteligentny dom dla wymagających – ABB-free@home i ABB-Welcome

W zdigitalizowanym, zdominowanym przez urządzenia mobilne świecie inteligentne domy nie mogą pozostawać w tyle. Sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami czy roletami z dowolnego miejsca na Ziemi to już nie architektura hi-tech, a codzienność. Budynki z wysokim IQ, choć naszpikowane technologiami, są przede wszystkim wygodne i dostosowują się do zmiennych potrzeb domowników.

Inteligentny dom w smartfonie

Nowy system ABB-free@home dzięki funkcji obsługi przy pomocy smartfonu lub tabletu, daje domownikom nowe możliwości. Korzystanie z inteligentnego domu jest dzięki temu intuicyjne i proste, a telefon pełni funkcję pilota. Przykładowo wychodząc do pracy wystarczy jeden przycisk w darmowej aplikacji, by wyłączyć wszystkie urządzenia lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. System dostosowuje dom do potrzeb mieszkańców, zapamiętując ulubione ustawienia – oświetlenia czy temperatury w pomieszczeniach. Pod kontrolą są również rolety i markizy. Można nimi sterować z dowolnego miejsca lub same dostosują się do warunków pogodowych. Np. markizy zwiną się podczas wiatru, by uniknąć zniszczeń.

Fot. 1. Termoregulator systemu ABB-free@homeFot. 1. Termoregulator systemu ABB-free@home

Większe bezpieczeństwo

Budynek z system Free@home jest również bezpieczniejszy – w czasie nieobecności mieszkańców może symulować ich obecność przez zapamiętywanie domowych rytuałów, sterując oświetleniem i urządzeniami. Aplikacja w tablecie i smartfonie pokaże również kto podczas nieobecności domowników odwiedzał dom, ponieważ system jest zintegrowany z wideofonem i systemem komunikacji domowej ABB-Welcome. Kamera może również wykonać zdjęcia odwiedzających. A jeśli gość pojawi się o zmroku, światła przed domem zapalą się automatycznie, by obraz był wyraźniejszy.

Oszczędność w eksploatacji

Co bardzo ważne dla inwestorów, nakłady poniesione na system zwracają się w krótkim czasie, dzięki zapewnieniu energooszczędności i tym samym niższym kosztom eksploatacji budynku. Nowoczesne funkcje systemu umożliwiają oszczędzanie energii np. poprzez dostosowanie temperatury do trybu życia mieszkańców. W nocy lub w czasie pracy może się ona automatycznie obniżać. System potrafi też optymalnie regulować temperaturę poprzez doświetlenie pomieszczeń sterując żaluzjami i roletami bez zbędnego wykorzystywania energii grzewczej. Ponadto montaż systemu nie wymaga dodatkowych prac budowlanych. Do jego instalacji potrzebny jest jedynie przewód magistrali. Wszystkie te aspekty czynią system ABB-free@home innowacyjnym, ale również dostępnym dla klientów poszu - kujących nowoczesnych i wygodnych rozwiązań.x