Sterowanie roletami za pomocą sieci Wifi to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu można odsłaniać i zasłaniać rolety nawet będąc poza domem. Sprawdziliśmy, ile to kosztuje.

Sterownik do rolet przez WiFi czy taka automatyka musi dużo kosztować?

Sterowanie domem inteligentnym

Największą zaletą domu inteligentnego jest oszczędność. To jedna z tych inwestycji, która z całą pewnością się zwróci i jeszcze przyniesie właścicielowi korzyści finansowe. I chociaż inteligentny dom postrzegany jest przede wszystkim w kategoriach wygody i nowoczesności, nie można nie pamiętać o ekonomicznym aspekcie tego przedsięwzięcia. Zautomatyzowane sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją pozwala zaoszczędzić w ciągu roku znaczne sumy na ogrzewaniu domu i energii elektrycznej. Z kolei sterowanie multimediami domowymi czy roletami i żaluzjami faktycznie można traktować bardziej w kategoriach wygody, niemniej możliwość zdalnego kontrolowania tychże urządzeń także ma pośredni wpływ na stan portfela, zwłaszcza jeśli sterowanie odbywa się za pośrednictwem sieci WiFi pod nieobecność domowników.

Przeczytaj także: Czym można sterować bezprzewodowo w domu?

Automatyczne sterowanie roletami – czy warto

Rolety najczęściej kojarzone są z montowaną po wewnętrznej stronie okna alternatywą dla zasłon. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdą roletę można łatwo zasłonić za pomocą mechanizmu manualnego. Trudno o wygodny dostęp do rolet montowanych w oknach dachowych. Podobnie trudno wyobrazić sobie codzienne ręczne zasłanianie rolet zewnętrznych. Taka potrzeba może zachodzić choćby wtedy, gdy okna wychodzą na wschodnią stronę, a pomieszczenie nie jest wyposażone w rolety wewnętrzne ani zasłony. Trzeba też pamiętać, że manualne zasłanianie zewnętrznych rolet na wyższych kondygnacjach jest po prostu fizycznie niemożliwe. W każdej takiej sytuacji automatyka do rolet jest jedynym sensownym rozwiązaniem. Traktowanie jej w kategorii niepotrzebnego wydatku jest całkowicie nieuzasadnione.

Inteligentny dom – koszt podstawowego systemu

Cena systemu inteligentnego domu uzależniona jest od wielu czynników. Na koszt składa się przede wszystkim ilość poszczególnych modułów wchodzących w jego skład. Nie bez znaczenia jest też sama wielkość domu – im większy, tym większa liczba czujników i sterowników będzie potrzebna. Istotne jest też to, jak bardzo system będzie rozbudowany. Z drugiej strony – nie trzeba od razu instalować wszystkiego, większość systemów jest tak zaprojektowana, by można było z czasem dokładać kolejne moduły. Dzięki temu koszt zaprojektowania i stworzenia inteligentnego domu rozkłada się w czasie i nie jest tak obciążający jak jednorazowy wydatek.

Sterownik do rolet przez WiFi czy taka automatyka musi dużo kosztować?

Prosty system inteligentnego sterowania budynkiem można mieć już za około dziesięć tysięcy złotych. Systemy bardziej skomplikowane i rozbudowane kosztują wielokrotnie więcej.

Ile kosztuje sterowanie roletami przez WiFi

Bazując na wiedzy o całkowitych kosztach instalacji inteligentnego domu, można przypuszczać, że samo sterowanie roletami też nie będzie tanie. Tymczasem tu na osoby zainteresowane czeka przyjemna niespodzianka. Sterownik rolet wifi do sterowania pojedynczą roletą kosztuje niewiele ponad sto złotych. W sprzedaży dostępne są także sterowniki obsługujące więcej niż jedną roletę. W takim przypadku koszt jednostkowy jest jeszcze niższy.

Więcej na temat:


x