Pewność elektrycznego połączenia przewodów w powiązaniu z łatwością montażu sprawia, że złączki typu Scotchlok™ znajdują powszechne zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach elektrycznych.

Łatwe łączenie przewodów w instalacjach elektrycznych dzięki złączkom instalacyjnym Scotchlok

Można je stosować do łączenia przewodów w puszkach rozgałęźnych, skrzynkach rozdzielczych i zasilaniu urządzeń. Znakomicie usprawniają i przyspieszają wszelkie prace wymagające łączenia przewodów, zwłaszcza kiedy trzeba wykonać wiele połączeń. Przeznaczone są do zastosowania przy wszelkiego rodzaju instalacjach słaboprądowych, takich jak: instalacje alarmowe, instalacje domofonowe, instalacje kontroli dostępu (instalacje sygnałowe, przeciwwłamaniowe), słaboprądowe instalacje automatyki przemysłowej (np. czujniki pomiarowe), instalacje sterownicze, np. do centralnych pomieszczeń klimatyzacyjnych itp.
Złączki skrętne Scotchlok™ umożliwiają trwałe połączenia przewodów miedzianych o dużej rozpiętości przekrojów w instalacjach elektrycznych na napięcie do 600 V. W celu uzyskania połączenia przewodów należy odizolować przewody na długości 13-22 mm, zależnej od przekroju przewodu i typu złączki, następnie wprowadzić je do otworu złączki oraz przekręcić złączkę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara do oporu bez użycia dodatkowych narzędzi. Obrót złączki powoduje skręcenie żył łączonych przewodów oraz ich silne dociśnięcie do siebie. Wewnątrz korpusu znajduje się sprężyna z drutu o przekroju kwadratowym, która pozwala na nagwintowanie powierzchni odizolowanych przewodów, przez co połączenie staje się bardziej niezawodne. W przypadku konieczności deinstalacji wystarczy przekręcić złączkę w kierunku przeciwnym.

Łatwe łączenie przewodów w instalacjach elektrycznych dzięki złączkom instalacyjnym Scotchlok

Złączki zaciskane Scotchlok™ pozwalają na szybkie i niezawodne połączenia lub odgałęzienia jedno- i wielodrutowych przewodów miedzianych na napięcie do 600 V o przekrojach od 0,5 mm2 do 4 mm2 oraz maksymalnej średnicy izolacji do 4,8 mm. W złączkach zastosowany jest zacisk szczelinowy, który umożliwia szybkie i sprawne wykonanie połączenia bez potrzeby zdejmowania izolacji z końcówek żył. Jedyne co trzeba zrobić, to umieścić końcówki przewodów w otworach złączki, a następnie zacisnąć złączkę, zamykając jej obudowę. Zacisk szczelinowy przebija izolację przewodu, wcina się w żyłę i zapewnia bardzo dobre połączenie. Do zaciskania można użyć zwykłych kombinerek lub narzędzia gwarantującego właściwy kąt docisku.
Warto wspomnieć o zaciskach wypełnionych uszczelniającym żelem hydrofobowym, co skutkuje idealnym zabezpieczeniem przed wnikaniem wilgoci, np. w wilgotnym środowisku systemów irygacyjnych.

www.3m.pl

Więcej na temat: