Dławnice z tworzywa sztucznego, metalu lub stopów metali służą do wprowadzania kabli do urządzeń, obudów i szaf sterowniczych. Ich główne zadanie polega na wprowadzeniu kabli i uszczelnieniu przed ciałami obcymi oraz płynami. Stawia się im różne wymagania np. wytrzymałość mechaniczna i termiczna lub integracja dodatkowych funkcji w dławnicy.

Zdjęcie 1. Dławnica AGRO z pełnowartościowego poliamidu do zastosowania w instalacjach domowych oraz przemysłowych, z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym do zastosowań w cięższych warunkach i na chropowatych powierzchniach. Zdjęcie 1. Dławnica AGRO z pełnowartościowego poliamidu do zastosowania w instalacjach domowych oraz przemysłowych, z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym do zastosowań w cięższych warunkach i na chropowatych powierzchniach.

Coraz większe potrzeby doprowadziły do rozwoju tej dziedziny, a w międzyczasie do dużej różnorodności oferowanych produktów. Obok standardowych dławnic dla wszystkich średnic kabli i gwintów istnieją modele do specjalnych zastosowań. Wśród elektryków często pojawia się pytanie: - Jakie dławnice stosować w poszczególnych przypadkach?
Wiele zależy od materiału, z jakiego wykonana jest obudowa. Gdy chodzi o tworzywo sztuczne – np. przy zastosowaniu pomieszczeniach wilgotnych – można stosować dławnice z tworzywa sztucznego. W metalowych obudowach wybór właściwej dławnicy zależy od otoczenia w jakim się ona znajduje. Przy podłączaniu metalowych obudów w pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy zastosować dławnice tworzywa sztucznego. Natomiast w obudowach metalowych stosowanych w zakładach przemysłowych należy stosować wytrzymalsze dławnice metalowe.
Oprócz tego określenie materiałów używanych do produkcji dławnic i uszczelek zasadniczo wpływa na możliwości zastosowania. W szczególności ma to znaczenie w trudniejszych warunkach. Stosować tu można asortyment dławnic firmy AGRO, składający się z niklowanego mosiądzu, stali nierdzewnej CrNi A2 lub stali nierdzewnej i kwasoodpornej CrNiMo A4. Pozwala to uzyskać szerokie spektrum zastosowań, gdzie wymagane jest, by materiały były odporne na: rozcieńczone kwasy organiczne, ługi, wodne roztwory kwasów nieorganicznych, oleje mineralne, benzynę oraz zimny olej. Poza tym są one odporne na warunki pogodowe.

Zdjęcie 2. Dla zastosowań, gdzie występuje wysoka temperatura, agresywne chemikalia lub też wymagana jest wysoka higiena można stosować Progress MS HT, Progress S2 HT oraz Progress S4 HT; Charakterystyczne uszczelnienia w zielonym kolorze są odporne na temperaturę do 200ºC i są odporne na działanie związków chemicznych. Zdjęcie 2. Dla zastosowań, gdzie występuje wysoka temperatura, agresywne chemikalia lub też wymagana jest wysoka higiena można stosować Progress MS HT, Progress S2 HT oraz Progress S4 HT; Charakterystyczne uszczelnienia w zielonym kolorze są odporne na temperaturę do 200ºC i są odporne na działanie związków chemicznych.

Dla instalacji wewnątrz oraz na zewnątrz budynków, jak również w zastosowaniach przemysłowych o niewielkich wymaganiach dobrze sprawdzają się dławnice syntetyczne wykonane z Poliamidu PA6. Ich zakres temperaturowy znajduje się pomiędzy -30ºC a 100ºC, przy czym przy krótko utrzymujących się temperaturach możliwe jest stosowanie w temperaturach do 130ºC.
Zdjęcie 1. Dławnica AGRO z pełnowartościowego poliamidu do zastosowania w instalacjach domowych oraz przemysłowych, z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym do zastosowań w cięższych warunkach i na chropowatych powierzchniach. Dławnice wykonane z tworzywa sztucznego dodatkowo posiadają jeszcze jedną zaletę: całkowicie izolują od prądu elektrycznego, dzięki czemu są jeszcze bardziej korzystne cenowo. Posiadają, jak większość dławnic, stopień ochrony powyżej IP 68.
Dla chropowatych powierzchni polecane są dławnice zbudowane z poliamidu wzmacnianego włóknem szklanym.
Tam, gdzie panują wysokie temperatury – np. w hutach lub kuźniach – również dławnice muszą być odporne na wysoką temperaturę. Nadają się do tego dławnice składające się z mosiądzu, stali A2 lub Stali A4. Decydujący jest tu materiał użyty na uszczelnienie. Dla szczególnie wysokich temperatur do 200ºC poleca się elastomer FPM (Fluoro-Kauczuk), który można rozpoznać po zielonym kolorze uszczelnień np. w serii Progress firmy AGRO. Ponieważ uszczelnienie to posiada również dużą odporność chemiczną, stosuje się je także w „strefach czystych” oraz przemyśle chemicznym. Dławnice wykonane ze stali nierdzewnej A2 spełniają wymagania higieniczne przemysłu spożywczego.

Rozwiązanie pasujące do każdego zastosowania

Wszędzie tam, gdzie wymagane są szczególnie wysokie środki bezpieczeństwa stosuje się dławnice AGRO z zewnętrznym uziemieniem. Posiadają one wysoką normę EN 50262 wersja B. Wszystkie produkty posiadają co najmniej normę EN 50262 wersja A.

Zdjęcie 3. W serii Progress znajdują się niklowane mosiężne dławnice o poziomie ochrony IP 68; dla specjalnych rozwiązań istnieje Progress MS KB z zewnętrznym uziemieniem, Progress T+KB z uziemieniem i trąbką chroniącą przed zginaniem. lub Progress MS Multi z wieloma wyprowadzeniami. Zdjęcie 3. W serii Progress znajdują się niklowane mosiężne dławnice o poziomie ochrony IP 68; dla specjalnych rozwiązań istnieje Progress MS KB z zewnętrznym uziemieniem, Progress T+KB z uziemieniem i trąbką chroniącą przed zginaniem. lub Progress MS Multi z wieloma wyprowadzeniami.

Również ścienne obudowy uwzględniają konstrukcję dławnic poprzez różną długość gwintu przyłączeniowego. Są one zróżnicowane w długościach od 6…15 mm. Dla szczególnie dużych istnieje wersja Progress MS L z 50 mm kołnierzem przyłączeniowym. Dla urządzeń podręcznych, w których kabel często znajduje się w ruchu istnieją specjalne dławnice wyposażone w sprężynę, spiralę lub tuleję. To pomaga uchronić kabel przed zniszczeniem z powodu zbyt dużego obciążenia mogącego powstać na styku dławnicy z wchodzącym kablem. Dławnice AGRO zaspokajają cały zakres potrzeb rynku, od najprostszych maszyn ręcznych po elementy obsługi hal dźwigowych. Dla szczególnie wymagających oferowane są dławnice kablowe w wersji z zewnętrznym odciążeniem oraz trąbką chroniącą przed zginaniem.

Dławnice dla strefy EX

Zdjęcie 4. W zakresie zagrożenia wybuchowego są dławnice z mosiądzu lub tworzywa sztucznego spełniające ATEX 95. Zdjęcie 4. W zakresie zagrożenia wybuchowego są dławnice z mosiądzu lub tworzywa sztucznego spełniające ATEX 95.

Od 30.06.2003 w zakresie materiałów wybuchowych wolno używać tylko produkty, które spełniają wymagania bezpieczeństwa i zdrowia ATEX 95. To reguluje ochronę przeciw wybuchową w urządzeniach elektrycznych na obszarze EU i definiuje wymogi dla ochrony i zdrowia w związku z urządzeniami i systemem ochrony w zakresie zagrożenia eksplozją.
Dławnice dla zakresu EX składają się z mosiądzu, stali lub tworzywa sztucznego, posiadają gwint metryczny lub PG. Obejmują ochronę przeciwpożarową zwiększone bezpieczeństwo e (EN50019),d (EN50018), i (EN50020). Obejmuje to również akcesoria np. nakrętki zamykające, redukcje, przedłużenia i adaptery.

EMC również w dławnicach

Zdjęcie 5. Dławnice w wykonaniu EMC zapewniające odpowiedni kontakt z ekranem kabla. Zdjęcie 5. Dławnice w wykonaniu EMC zapewniające odpowiedni kontakt z ekranem kabla.

Począwszy od 1989 r. w Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, o kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Jest to zdolność aparatury, instalacji lub systemu do pracy w zgodzie z elektromagnetycznym otoczeniem, nie powodując przy tym elektromagnetycznych zakłóceń, które byłyby nie do zniesienia przez całą aparaturę, instalację lub system istniejące w tym otoczeniu. Z tego wynika, ze odpowiednie produkty muszą zarówno przestrzegać granicznych wartości emisji zakłóceń jak również muszą być odporne na zakłócenia. Osiąga się to poprzez te wytyczne oraz przez kabel, który jest ekranowany.
Odpowiednio ważny w instalacji jest też elektryczny kontakt do ekranowania kabla. By w tym zakresie zagwarantować odpowiednie przejścia dla kabli, odpowiednie są dławnice z niklowanego mosiądzu. Oferują one różne możliwości kontaktu ekranowania, który może się znajdować zarówno w dławnicy jak również we wprowadzeniu kabla. Dla wariantu Progress MS Rapid został opracowany nowy kontakt, który został zintegrowany z dławnicą. Umożliwia on dobry kontakt pomiędzy częściowo zaizolowanym przewodem jak również całkowicie odizolowanym ekranem, który następnie jest wprowadzany poprzez dławnice do obudowy. Zaletą tego systemu jest to, że można wyciągnąć kabel przez obluzowaną nakrętkę, nie uszkadzając przy tym ekranowania kabla. Gdy potrzeba połączenia na całym obwodzie z ekranem (360º) wystarczy odsunąć nakrętkę i nacięty kabel połączyć z dławnicą.

Jakub Skowroński




x