We współczesnym świecie termowizja nie jest już dłużej technologią zarezerwowaną tylko dla policji i wojska. Ceny termowizorów są naprawdę bardzo korzystne, dlatego zdecydowanie warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Jego zakup powinni zdecydowanie rozważyć myśliwi korzystający dotąd z noktowizorów, jako że termowizja jest technologią o wiele bardziej zaawansowaną. Dlaczego? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym wpisie.

W jaki sposób działa termowizor?

W jaki sposób działa termowizor?

Zasada, na jakiej działa termowizor jest naprawdę bardzo prosta. Zasadniczo, działanie tego urządzenia nie różni się niczym od działania standardowej, cyfrowej kamery. Najważniejsza różnica jest taka, że termowizor, za pomocą swojej matrycy, rejestruje pasmo energii cieplnej. Odebrane przez urządzenie dane są następnie przetwarzany w taki sposób, by wytworzyć zrozumiały dla człowieka obraz.

Najważniejsze zalety termowizji

Termowizja ma tę zaletę, że dzięki niej otrzymamy obraz tej samej jakości, niezależnie od tego, czy z termowizora korzystamy w dzień, czy też w nocy. W przeciwieństwie do noktowizora, nie musimy korzystać dodatkowo z oświetlacza podczerwieni. Bez znaczenia są także warunki pogodowe, w trakcie których wybieramy się na polowanie. Wysokiej jakości termowizor będzie działał poprawnie także podczas opadów śniegu, deszczu, czy też podczas nawet gęstej mgły.

W jaki sposób działa termowizor?

Technologia ta pozwala na naprawdę bardzo dokładny pomiar temperatury w otoczeniu, dzięki czemu myśliwy bez problemu wypatrzy nawet drobną zwierzynę. Termowizory są bowiem w stanie wykryć nawet najdrobniejsze wahania temperatury, co jest nieocenioną pomocą podczas polowania. Wysoki kontrast pozwala nawet na dostrzeżenie ciepłych przez krzewy i bardzo bujną roślinność (choć nawet najwyższej klasy termowizory nie pozwolą “patrzeć przez ścianę”, wbrew temu, co usilnie starają się wmówić hollywoodzkie superprodukcje).

Czym kierować się wybierając termowizor?

Podobnie, jak w przypadku każdego innego rodzaju sprzętu, do dyspozycji mamy bardzo różne termowizory oferujące różne możliwości. Aby zmaksymalizować sobie możliwości wyboru, warto zdecydować się na ofertę renomowanego sklepu, takiego jak https://ircsklep.pl/12-termowizja, gdzie znajdziemy nie tylko kamery, ale i lunety termowizyjne oraz różnego rodzaju akcesoria.

W jaki sposób działa termowizor?

Bardzo ważny jest bez wątpienia zasięg i powiększenie, jakim charakteryzuje się luneta termowizyjna. Zalecamy zwrócić uwagę na zarówno powiększenie optyczne, jak i cyfrowe. To pierwsze zależy przede wszystkim od średnicy obiektywu noktowizora i z reguły daje obraz lepszej jakości. Przybliżenie cyfrowe jest przydatne, ale może zmniejszyć rozdzielczość termowizora, dlatego używane powinno być jako opcja dodatkowa.

Wielkość piksela również jest bardzo ważną kwestią. W dużym skrócie - im mniejszy piksel, tym więcej szczegółów wychwycić można za pomocą termowizora, szczególnie w przypadku urządzeń niższej klasy. Wybierając budżetowy termowizor, warto więc zdecydować się na niższą wielkość piksela - np. 12 μm

Kolejnym ważnym czynnikiem jest częstotliwość odświeżania. Im częściej odświeżany będzie obraz wyświetlany przez termowizor, tym jest bardziej naturalny, a zatem wyższej jakości. Zalecane jest wybranie modelu termowizora o częstotliwości odświeżania wynoszącej co najmniej 30 HZ.

Rzecz jasna, wybierając termowizor warto zwrócić uwagę też na:

  1. producenta sprzętu
  2. to, jak duże jest urządzenie
  3. ile waży
  4. luneta
  5. termowizyjna
  6. to, jaka jest żywotność baterii.

Wybór dobrego termowizora nie jest wcale łatwym zadaniem - warto więc dać sobie wiele opcji wyboru, korzystając z dobrego i renomowanego sklepu.

Artykuł Partnerax