Oferta handlowa firmy Transfer Multisort Elektronik poszerzyła się o rodzinę samodzielnych modułów telemetrycznych oraz powiadomień GSM „EXPANDER GSM” produkowanych przez polską firmę Gwardia - Megaelektronik.pl. Nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania w przekazywaniu informacji alarmowych oraz pomiaru temperatury i zdalnego sterowania za pomocą sieci GSM.

EXPANDER GSM EXPANDER GSM

Przekazywanie informacji

Expander GSM to samodzielny moduł telemetryczny. Umożliwia on przekazanie informacji w formie tekstowej, głosowej oraz zdalne sterowanie podłączonymi urządzeniami za pomocą sieci telefonii komórkowej dowolnego operatora do ośmiu użytkowników. Może pracować jako samodzielny sterownik programowalny. Posiada wiele innowacyjnych rozwiązań, współpracuje ze stacjami monitoringu lub z prywatnymi telefonami GSM w trybach nadajnika GSM, centralki alarmowej, sterownika czasowego oraz termostatu GSM. Posiada sześć bogato konfigurowalnych linii wejściowych w tym NO/NC z możliwością ustalenia potencjału pobudzenia (plus lub masa). Wejścia te mogą także liczyć impulsy oraz tolerują szeroki zakres napięć od 3 do 40 V. Dodatkowo mogą być parametryzowane rezystorem (2k2), a także zdalnie blokowane. Treść wiadomości SMS otrzymywanych po naruszeniu danej linii wejściowej jest ustalana indywidualne dla każdej z nich np. „silnik start, silnik stop”. Pobudzenia linii mogą być sygnalizowane za pomocą sygnału dzwonka SMS w wybranej kolejności np. SMS + CLIP, CLIP, SMS, CLIP + SMS.
Można także ustalić który użytkownik będzie o czym i w jaki sposób informowany. Linie wyjściowe, a jest ich sześć (typu OC), mogą być sterowane SMS-em, według ustalonej godziny lub za pomocą linii wejściowych (funkcja logika I-O) załączanie wyjść może być mono lub bistabilne. Ciekawą i przydatną funkcją jest „BRAMA GSM”, za pomocą telefonu komórkowego możemy sterować (wyjściem OC) np. otwieranie bramy wjazdowej. Tutaj producent poszedł o krok dalej i, poza użytkownikami którzy otrzymują wiadomości alarmowe, z funkcji „BRAMA GSM” może korzystać 70-ciu użytkowników w standardzie z możliwością rozszerzenia do 10 tys.

Rejestracja zdarzeń

Moduł posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego oraz bufor zdarzeń. Oznacza to, że w jednym czasie może zostać pobudzonych kilka linii wejściowych, a każde pobudzenie zostanie zarejestrowane i wykonana zostanie operacja przypisana do danego wejścia. Dodatkowym atutem jest rejestr zdarzeń. Expander 5 umożliwia także podłączenie do sześciu cyfrowych czujników temperatury (CT-2) na jednej linii o długości do 100 m. Powiadomienie o przekroczonych progach temperatury z czujników wysyłane jest w postaci raportów SMS lub sygnalizowane sygnałem dzwonka, moduł może także w takiej sytuacji załączyć określone wybrane wyjście.

Kontrola kosztów

Dzięki wbudowanej funkcji kontroli kosztów możemy ustalić ilość wysłanych wiadomości SMS w ciągi 24 h. Bardzo istotną cechą urządzenia współpracującego z siecią GSM jest możliwość otrzymywania informacji technicznych w postaci siły sygnału sieci GSM w której pracuje: aktualnego napięcia zasilania, ilości wysłanych SMS-ów czy stanów poszczególnych wejść i wyjść urządzenia. Wbudowana w Expanderze funkcja raportowania pozwala na to wszystko według ustalonej godziny, co określony czas lub na żądanie.

Oszczędność czasu

Dzięki możliwości wprowadzenia różnych uprawnień dla każdego użytkownika moduł zabezpieczony jest przed „przypadkową” zmianą parametrów oraz staje się odporny na działania intruzów. Całość dopełnia funkcja „ECHO” która pozwala śledzić wszystkie wiadomości SMS przychodzące do urządzenia na telefonie komórkowym użytkownika. Cechą którą najbardziej cenią instalatorzy zapewne będzie możliwość zmiany parametrów. Tak samo jest i w tym przypadku, niemal wszystkie funkcje urządzenia które nie wymagają fizycznej obecności można wykonać zdalnie, a co za tym idzie, uzyskamy w ten sposób duże oszczędności czasu i środków związanych w dojazdami w szczególności jeśli urządzenie jest zainstalowane w trudno dostępnym terenie.

Zarządzanie kartą SIM

Kolejną funkcją która czyni urządzenie jeszcze bardziej funkcjonalne jest „POSŁANIEC GSM”. Służy ona do zdalnego zarządzania kartą SIM umieszczoną w module. Operacje takie jak włączenie usług, zasilenie konta czy sprawdzenie jego stanu są teraz w zasięgu naszego telefonu komórkowego. Po dołączeniu akcesoriów dodatkowych uzyskamy możliwość prowadzenia nasłuchu oraz łączności głosowej w obu kierunkach.

Stałe aktualizacje

Producent urządzenia pomyślał także o jeszcze trzech bardzo istotnych funkcjach. Pierwsza to wbudowany zasilacz buforowy z możliwością sygnalizacji niskiego lub zbyt wysokiego stanu napięcia podłączonego akumulatora. Aktualizacja oprogramowania - urządzenie jest ciągle rozwijane pojawiają się nowe, często zgłaszane przez samych użytkowników funkcje, które są udostępniane w ramach danej wersji urządzenia bezpłatnie na stronie www.megaelektronik.pl
Trzecią cechą, która wyróżnia ten moduł jest to, że posiada on wbudowany port USB oraz inteligentne oprogramowane, które nie pozwoli na wprowadzenie błędnych danych oraz wskaże w przypadku błędu co należy poprawić.

Praktyczne oprogramowanie

W programie PC znajdziemy zakładkę ONLine, która jest bardzo pomocna podczas instalacji. Możemy się z niej dowiedzieć o stanie wejść, wyjść, ilości podłączonych czujników temperatury oraz przeprowadzić próbną transmisję GSM. Wymagania komputera na którym jest zainstalowany program konfiguracyjny są niskie. Wystarczy komputer z procesorem 400 MHz i 64 MB pamięci RAM oraz 20 MB wolnego miejsca na twardym dysku. Program możemy zainstalować na systemach operacyjnych Microsoft W98/XP/2000/Vista/Windows7

Rozwiązanie dla wymagających

Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że Expander GSM 5 jest idealny w monitoringu systemów alarmowych, przeciwpożarowych, automatyki przemysłowej i „inteligentnych domów”.
Z powodzeniem może być stosowany do monitorowania i zmiany pracy: centralnego ogrzewania z pomiarem i nadzorem temperatury, klimatyzacji, sieci energetycznej, automatów do sprzedaży gorących napojów, układów nadzoru sieci komputerowych oraz tam gdzie jest wymagany wysoki stopień zabezpieczenia i kontroli w połączeniu z bezproblemową i prostą obsługą.
W sprzedawanym module producent dostarcza płytę CD z instrukcją oraz programem konfiguracyjnym, kabel USB oraz antenę GSM. Do modułu są dostępne także akcesoria dodatkowe, które znajdą Państwo w ofercie firmy. Polecamy także uwadze inne produkty z rodziny EXPANDER GSM.

Funkcja Moduł EXPANDER NV 3.3T EXPANDER NV4.4 EXPANDER 5
Zasilanie12 V /15 mA / 350 mA7.5-15.5 V / 20 mA / 350 mA7.5-15.5 V / 15 mA / 350 mA / Max 3 A
Typ telefonu współpracującego(Nokia) 5110/5130/6130/6150/3330/3410(Nokia) 5110/5130/6110/6130/6150/3330/3410(wbudowany telefon przemysłowy) Pasmo 850/900/1800 Mhz
Ilość linii wejściowych246
Ilość linii wyjściowych2 x 10 A/230V4 x 100 mA6 x 100 mA
ProgramowanieRęcznie / (lub PC IP-1)USBUSB
Zmiana parametrów za pomocą SMSNieTakTak
Blokada kosztówNieTakTak
Zdalna konfiguracjaNieTakTak
Funkcja EchoTakTakTak
Zasilacz buforowyNieNieTak
Obudowa ABSTakTakTak
Posłaniec GSMTakTakTak
RaportyTakTakTak
Termostat GSMTak max 2 szt.NieTak max 6 szt.
Brama GSMNieTakTak
Sterownik czasowyNieTakTak
Nasłuch GSMTakTakTak
Logika I-OTak (uproszczona)TakTak
Rejestr zdarzeńNieTakTak
Aktualizacja flashNieTakTak

Robert Gramsz
www.tme.plx