Firma Relpol, to od ponad 60 lat producent wysokiej jakości przekaźników elektromagnetycznych. Od wielu lat firma rozszerza swoją ofertę o nowe grupy urządzeń do różnego rodzaju zastosowań w automatyce. Aktualnie taką grupą produktów są przekaźniki półprzewodnikowe, które wyróżnia szybkość działania, możliwość wyboru sposobu załączenia, duża trwałość i szybkość będąca wynikiem braku elementów ruchomych, są to więc doskonałe element sterujące w obwodach niskiego napięcia. Nowa oferta w zakresie tych przekaźników, to zarówno przekaźniki jedno- i trójfazowe, ale również miniaturowe i przemysłowe.

Fot.1. Przekaźnik RSR32-24D2R-12M.Fot.1. Przekaźnik RSR32-24D2R-12M.

RSR32 to miniaturowy przekaźnik półprzewodnikowy o szerokości 5 mm oraz napięciu 2A na wyjściu przy napięciu 240 V AC. Element ten może być sterowany przy pomocy napięć 5, 12, 24 V DC. W tej grupie wyróżniamy dwa wykonania tego przekaźnika w zależności od sposobu załączania obciążenia, załączanie w zerze lub załączanie w dowolnej chwili.

Fot.2. Przekaźnik RSR62-60D40.Fot.2. Przekaźnik RSR62-60D40.

Przekaźnik RSR35 – służy do załączania wyłącznie obciążeń DC. Przy jego pomocy możemy załączyć obciążenia od 0,1 do 4 A dla napięć do 48 V DC. Oba przekaźniki RSR32 i RSR35 świetnie nadają się do aplikacji w których zachodzi potrzeba szybkiego załączenia obciążenia przy niewielkim prądzie, oraz przy małym poborze mocy wejściowej. Oba przekaźniki doskonale sprawdzają się w układach automatyki jako elementy pośredniczące.

Fot.3. Przekaźnik RSR basic.Fot.3. Przekaźnik RSR basic.

Przekaźnik półprzewodnikowy RSR52 jest jednofazowym przekaźnikiem przeznaczonym do montażu na radiatorze. Możemy go stosować w różnorodnych aplikacjach, takich jak: komory temperaturowe, maszyny do produkcji żywności, maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych, tzw. wtryskarki, inkubatory, maszyny olejarskie, w ogrzewaniu, wentylacji, klimatyzacji, aplikacjach oświetleniowych, sterownikach fontann, maszynach pakujących, sterowaniu temperaturą, piecami itp. Przekaźniki RSR52 załączają obciążenie jednofazowe w zakresie napięć od 48 do 660 V AC przy prądach obciążenia od 10 do 80 A. Przekaźniki te cechują dwa sposoby załączania obciążenia: załączanie w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Opracowany w technologii SCR, w zależności od typu przekaźnik, ma wbudowane układy RC (połączone rezystory i kondensatory) lub MOV (warystor) chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

Fot.4. Przekaźnik RSR72-24D40-H.Fot.4. Przekaźnik RSR72-24D40-H.

RSR62 – są to przekaźniki półprzewodnikowe mocy 3-fazowy do montażu na radiatorze. Przy ich pomocy możemy realizować załączanie silników trójfazowych, układów sterujących temperaturą, jak np. duże piece, układów oświetleniowych oraz innych układów automatyki. Możemy nim załączać obciążenie zmienne w zakresie napięć od 24 V do 660 V AC przy obciążeniach rzędu 25 do 80 A. RSR62 realizują dwa tryby załączania: załączanie w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Napięcia sterujące na wejściu to dla napięcia AC 90-280 V AC lub 4-32 V DC.

Fot.5. Przekaźnik RSR72-28A75-H.Fot.5. Przekaźnik RSR72-28A75-H.

Opracowany w technologii SCR w zależności od typu ma wbudowane układy RC lub MOV chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED. Jednofazowy przekaźnik półprzewodnikowy RSR72, to kompaktowe urządzenia oferowane ze zintegrowanym z radiatorem. Ich zastosowanie jest dokładnie tako samo jak przekaźników RSR52, czyli automatyka i przemysł. Aplikacje takie, jak maszyny produkcyjne, układy sterownia temperaturą, aplikacje oświetleniowe itp. Możemy nim załączać obciążenie zmienne w zakresie napięć od 24 V do 660 V AC przy obciążeniach rzędu 10 do 75 A. Realizuje dwa rodzaje załączania układu wyjściowego, w zerze lub załączanie w dowolnej chwili. Napięcia sterujące na wejściu to dla AC 90-280 V AC lub 4-32 V DC. Opracowany w technologii SCR w zależności od typu ma wbudowane układy RC lub MOV chroniące przed przepięciami oraz sygnalizację zadziałania LED.

Fot.6. Przekaźnik RSR72-48A20-H.Fot.6. Przekaźnik RSR72-48A20-H.

Zarówno przekaźniki elektromagnetyczne, jak i półprzewodnikowe mają swoje plusy i minusy. Każdy z tych elementów jest jednak niezastąpiony w określonych aplikacjach. Półprzewodnik doskonale sprawdzi się w aplikacjach, gdzie potrzeba szybkiego i wielokrotnego załączenia co zapewnią elementy elektroniczne oraz brak elementów ruchomych. Przekaźnik elektromagnetyczny znajduje zastosowanie w aplikacjach, gdzie istotna będzie separacja obwodu wejściowego od wyjściowego oraz mała wrażliwość na udary i przepięcia.

www.relpol.pl