Relpol S.A. rozszerzył ofertę o nowe gniazda przekaźnikowe typu GZP80, GZP4 i GZ14P z zaciskami w technologii Push-in. Całkowicie nowa seria gniazd została zaprojektowana do zastosowania w najbardziej wymagających aplikacjach oraz z myślą o instalatorach, integratorach i służbach utrzymania ruchu. Produkty są odpowiedzią Relpol S.A. na najnowsze trendy i potrzeby aplikacyjne użytkowników końcowych i firm zajmujących się prefabrykacją rozdzielnic automatyki przemysłowej.

nowe gniazda relpol w technologii push inFot. 1. GZP instalacja przekaznika.

Wraz z rozwojem technologii połączeń sprężynowych i coraz większą potrzebą stosowania komponentów wyposażonych w zaciski typu push-in, umożliwiające szybki i pewny montaż okablowania bez użycia żadnych narzędzi, Relpol rozpoczął pracę nad własną konstrukcją nowych gniazd, które sprostają wymaganiom funkcjonalnym i technicznym współczesnego rynku automatyki przemysłowej. Efektem prac są gniazda, wykonane z wysokiej jakości materiałów o klasie palności V-0, których czas montażu i podłączenia okablowania jest do 60% krótszy niż dla porównywalnych gniazd z zaciskami śrubowymi.

nowe gniazda relpol w technologii push in2Fot. 2. GZP otwory sondy.

Dostępne typy i podstawowe parametry

Obecnie w ofercie Relpol S.A. dostępne są trzy typy gniazd z zaciskami Push-in. GZP80 – dla przekaźników jedno i dwutorowych z serii RM84, RM85 oraz RMP84, RMP85 z blokadą mechaniczną oraz RM87L i RM87P. Obciążalność znamionowa pojedynczego zacisku Push-in, to max 12 A/300 V AC a po zmostkowaniu. Maks. ilość i przekrój przewodów podłączanych do pojedynczego zacisku przekaźnika wynosi 2 x 1,5 mm2 bez tulejki izolowanej oraz 2 x 1 mm2 z tulejką izolowaną. Długość odizolowania przewodów to 8…10 mm. GZP4 – dla przekaźników dwu i czterotorowych z serii R2N i R4N. Obciążalność pojedynczego zacisku wraz z przekaźnikiem R2N wynosi 12A/300V AC a przy obciążeniu czterech torów wynosi max 8A/300V AC, co przewyższa znamionową obciążalność przekaźników R4N. Maks. ilość i przekrój przewodów podłączanych do pojedynczego zacisku przekaźnika wynosi 2 x 1,5 mm2 bez tulejki izolowanej oraz 2 x 1 mm2 z tulejką izolowaną. Długość odizolowania przewodów to 8…10 mm. GZ14P – do zastosowań w energetyce do połączeń zatablicowych dla przekaźników R15 – 4P. Obciążalność 4 torów prądowych w tym przypadku wynosi max. 10 A 250 V AC. Dodatkowym atutem jest wtykowa konstrukcja bloku zacisków od gniazda oraz niezależne rozłączanie przewodów z uwagi na dwa niezależne zaciski sprężynowe pod jeden zacisk przekaźnika. Maks. ilość i przekrój przewodów podłączanych do pojedynczego zacisku przekaźnika wynosi 2 x 2,5 mm2 bez tulejki izolowanej oraz 2 x 1,5 mm2 z tulejką izolowaną. Długość odizolowania przewodów to 10 mm.

nowe gniazda relpol w technologii push in3Fot. 3. GZP zaciski koryta.

Maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność

Zastosowanie przycisków zwalniających zacisk sprężynowy push-in zapewnia pełną ochronę przed porażeniem z uwagi na brak kontaktu z elementami pod napięciem. Dodatkowo elementy te poprawiają niezawodność mechaniczną, ponieważ nie ma ryzyka, że do zwolnienia zacisku zostanie użyty niewłaściwych rozmiarów wkrętak lub użyte w niewłaściwy sposób narzędzie spowoduje uszkodzenie sprężyny w zacisku. Dodatkowo zaciski sprężynowe zapewniają pewne trzymanie przewodów niezależnie od drgań, dzięki czemu nie istnieje konieczność sprawdzania pewności połączenia i/lub dokręcania występująca w przypadku tradycyjnych połączeń śrubowych np. po transporcie maszyny lub szafy sterowniczej.

nowe gniazda relpol w technologii push in4Fot. 4. RM84+GZP80 R4N+GZP4 (szyna).

Łatwość oraz swobod znakowania i pomiarów

Od teraz przekaźniki można opisywać na dwa różne sposoby. Pierwsza możliwość to zamieszczenie opisu na szczycie obejmy wyrzutnikowej za pomocą standardowych płytek opisowych/oznaczników w wersji na tzw. głęboki wpust zgodnych ze standardem obowiązującym dla złączek rzędowych na szynę TH 35 różnych producentów. Druga alternatywa to opis za pomocą ekonomicznych samoprzylepnych taśm papierowych, foliowych lub poliestrowych o podwyższonej odporności mechanicznej i środowiskowej o szerokości max. 9 mm naklejanych na stałe w dedykowanym i widocznym miejscu bezpośrednio tuż przy zainstalowanych przekaźnikach.

nowe gniazda relpol w technologii push in5Fot. 5. Zestaw GZP4 R4N (2 płytki).

Zarówno oznaczniki, jak i etykiety w formie taśm samoprzylepnych można znakować automatycznie, a ich uniwersalność i powszechność daje dużą swobodę wyboru oraz wygodę w instalacji. Należy podkreślić, że etykiety i oznaczniki zainstalowane w ten sposób oznaczają aparat w rozdzielnicy na stałe, ponieważ gniazdo jak i wyrzutnik z reguły nie muszą być wymieniane w trakcie eksploatacji. W starego typu gniazdach z uwagi na ograniczoną możliwość oznaczania przy użyciu powszechnie dostępnych akcesoriów i materiałów, etykiety często naklejane były bezpośrednio na obudowie przekaźnika, który jak wiadomo podlegał późniejszym wymianom, co sprawiało konieczność przeklejenia starej etykiety lub wydrukowania nowej. Nowe gniazda mają możliwość wykonywania pomiarów nawet po podłączeniu przewodów dzięki dedykowanym otworom pod sądy pomiarowe. Ergonomiczne położenie i specjalna konstrukcja zapewnia stabilną pozycję sondy umieszczonej w otworze pomiarowym.

nowe gniazda relpol w technologii push in6Fot. 6. Zestaw GZP4 R4N (sonda).

Konstrukcja przyjazna instalatorom

Unikalny kształt podstawy i zaczepu na szynę TH umożliwia ekspresowy montaż, a wysoka precyzja i odpowiednia siła trzymania zaczepu zapewnia niezawodne trzymanie gniazda bez potrzeby stosowania tzw. stoperów. Brak ostrych krawędzi zwiększa komfort pracy instalatora a zaciski skierowane pod kątem w stronę koryt kablowych wpływają na wysoką estetykę prowadzenia okablowania i ułatwiają odczyt treści z oznaczników na przewodach. Dodatkowym atutem konstrukcji jest system prowadzenia przekaźnika wprost na właściwe miejsce w gnieździe. Konstruktorzy fi rmy Relpol nie zapomnieli o najmniejszych detalach. Dla gniazd dostępne są uniwersalne wyrzutniki dla niskich i wysokich przekaźników, a w ich konstrukcji można się dopatrzeć elementów logo Relpol S.A.

nowe gniazda relpol w technologii push in7

Rafał Kluska
www.relpol.plx