Stycznik w odróżnieniu od przekaźnika przeznaczony jest do łączenia obwodów głównych. Są to obwody silnoprądowe typu: silnik elektryczny, grzałka elektryczna, pompa, wentylator lub transformator. Stycznikiem można sterować zdalnie co ma duże znaczenie w przypadku trudno dostępnych miejsc gdzie sterowanie ręczne nie ma racji bytu.

Co to jest stycznik i jak działa

Budowa stycznika i zasada działania

Stycznik jest łącznikiem mechanicznym. Generalnie składa się z cewki oraz dwóch par styków – roboczych, inaczej głównych oraz pomocniczych. Styki główne uruchamiają urządzenie. Styki pomocnicze można wykorzystać do przekazania dodatkowych informacji np. o pracy urządzenia. Do uruchomienia stycznika potrzebny jest prąd o odpowiednim napięciu, który działając na cewkę elektromagnesu spowoduje zamknięcie styków głównych stycznika. Zamknięcie styków głównych jest równoznaczne z uruchomieniem podłączonego urządzenia. Odłączenie urządzenia jest realizowane przez zmniejszenie napięcia podłączonego do cewki stycznika. Pozostałe elementy, wchodzące w skład stycznika to:

  • rdzeń
  • sprężyny stykowe
  • komory przeznaczone do gaszenia łuku elektrycznego

Zjawisko łuku elektrycznego występuje w trakcie rozłączania styków stycznika przez które przepływa duży prąd i ma wybitnie niekorzystny wpływ na trwałość styków.

Rodzaje styczników

  • styczniki prądu przemiennego (AC) – sterują pracą silników i urządzeń elektrycznych. Mają zastosowanie w budynkach jednorodzinnych oraz użyteczności publicznej, zakładach pracy itp.
  • tyczniki prądu stałego (DC) – stosowane przede wszystkim w układach automatyki przemysłowej. Typowe zastosowanie to trakcje elektryczne, dźwigi i urządzenia dźwignicowe. Styczniki prądu stałego umożliwiają ciężki rozruch jak i bezpieczne hamowanie przeciwprądem.
  • styczniki modułowe – stosowane przede wszystkim w przemyśle gdzie niezbędna jest duża wytrzymałość mechaniczna stycznika. Sieci te charakteryzują się dużym obciążeniem np. w przypadku maszyn budowlanych, urządzeń modułowych itp.
  • styczniki pomocnicze – stosowane są głównie w układach sterowania. Mogą regulować pracę urządzeń np. silników elektrycznych, zaworów, urządzeń grzewczych itp.

Parametry doboru stycznika do aplikacji

Dobór odpowiedniego stycznika do posiadanej aplikacji jest przede wszystkim uzależniony od mocy urządzenia jak również rodzaju napięcia (napięcie AC lub DC). Dodatkowo istotne są parametry montażu (występują styczniki montowane na szynie, płycie lub wręcz do wlutowywania). Na koniec powinniśmy się przyjrzeć kategorii pracy stycznika (AC1, AC2 i AC3).

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Hurtowni elektrotechnicznej Polimet - do działu „Styczniki”. Jak zwykle również nasi wysoko wykwalifikowani konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą dobrać odpowiednie urządzenie.

Artykuł Partnera

Więcej na temat:


x