Stycznik jest łącznikiem mechanicznym. Generalnie składa się z cewki oraz dwóch par styków – roboczych, inaczej głównych oraz pomocniczych. Styki główne uruchamiają urządzenie. Styki pomocnicze można wykorzystać do przekazania dodatkowych informacji np. o pracy urządzenia. Do uruchomienia stycznika potrzebny jest prąd o odpowiednim napięciu, który działając na cewkę elektromagnesu spowoduje zamknięcie styków głównych stycznika. Zamknięcie styków głównych jest równoznaczne z uruchomieniem podłączonego urządzenia. Odłączenie urządzenia jest realizowane przez zmniejszenie napięcia podłączonego do cewki stycznika. Pozostałe elementy, wchodzące w skład stycznika to:
Zjawisko łuku elektrycznego występuje w trakcie rozłączania styków stycznika przez które przepływa duży prąd i ma wybitnie niekorzystny wpływ na trwałość styków.
Dobór odpowiedniego stycznika do posiadanej aplikacji jest przede wszystkim uzależniony od mocy urządzenia jak również rodzaju napięcia (napięcie AC lub DC). Dodatkowo istotne są parametry montażu (występują styczniki montowane na szynie, płycie lub wręcz do wlutowywania). Na koniec powinniśmy się przyjrzeć kategorii pracy stycznika (AC1, AC2 i AC3).
Po więcej informacji zapraszamy na stronę Hurtowni elektrotechnicznej Polimet - do działu „Styczniki”. Jak zwykle również nasi wysoko wykwalifikowani konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą dobrać odpowiednie urządzenie.
Artykuł Partnera