W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach (np. w szpitalach, czy innych obiektach, gdzie nie można dopuścić do nawet chwilowego zaniku zasilania), przełączaniem źródła zasilania i uruchamianiem oraz wyłączaniem agregatu prądotwórczego lub drugiej elektroenergetycznej linii zasilającej, sterują układy automatyki SZR (samoczynnego załączania rezerwy).
Obiekty, w których z uwagi na konieczność podtrzymania funkcji życiowych, czy też powodzenia różnego rodzaju przedsięwzięć (np. badań naukowych) niedopuszczalna jest nawet niewielka przerwa w zasilaniu energią elektryczną, stosuje się układy SZR. Takie obiekty zwykle wyposaża się w agregaty prądotwórcze lub, jeśli jest to technicznie możliwe, zasila się je z dwu różnych źródeł (np. z dwóch odrębnych stacji transformatorowych, a nawet GPZ). SZR to układ drogi ze względu na jego automatykę i nie zawsze jego stosowanie jest uzasadnione.
Tańsze, mniej wymagające zastosowania pozwalają na zastąpienie SZR ręcznym przełączeniem źródła zasilania przy użyciu przełączników z dźwignią lub pokrętłem. Takie przełączniki, niezależnie od producenta oraz modelu, są trójpozycyjne, z pozycją 0, kiedy wszystkie styki są otwarte. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa. Przełączniki źródła zasilania występują w handlu jako:
Przełączniki źródła zasilania w wykonaniu na szynę TH 35 występują zazwyczaj w ofercie producentów aparatury modułowej. W wersji jednofazowej mają szerokość 1 lub 2 modułów (do 32 A) lub 4 modułów (63 A) i umożliwiają przy użyciu dźwigni przełączanie jednego bieguna fazowego, lub bieguna fazowego oraz neutralnego.
W wersji trójfazowej, przełączniki zasilania mogą mieć szerokość od 3 do aż 8 modułów. Często wyposażone są wtedy w napęd dźwigniowy góra-dół lub pokrętło obrotowe i umożliwiają przełączenie 3 biegunów fazowych (oznaczenie 3P) lub 3 fazowych i bieguna neutralnego (oznaczenie 3P+N lub 4P).
Przełączniki źródła zasilania w obudowach do montażu natynkowego to zwykle rozszerzenie oferty producentów łączników krzywkowych. Najczęściej dostępne są na standardowe prądy znamionowe od 12 do 100 A i występują jako 3- lub 4-biegunowe (w przypadku 4 biegunów, neutralny jest rozłączalny).
Na MerXu dostępny jest szeroki wachlarz przełączników zasilania. Możesz wybierać spośród najczęściej stosowanych urządzeń, a jeżeli potrzebujesz innych rozwiązań niż dostępne, jako zarejestrowany użytkownik zawsze możesz złożyć zapytanie ofertowe.
Tablicowe przełączniki zasilania są pewną wersją łączników krzywkowych pozbawionych obudowy, ale za to wyposażonych w tzw. płytkę przednią z oznaczeniami położeń pokrętła. Instaluje się je częściowo na obudowach rozdzielnic, a częściowo w ich wnętrzu.
Wewnątrz rozdzielnicy umieszcza się główny mechanizm z odkrytymi zaciskami, do których przyłączone zostały obwody wejściowe i wyjściowe. Na zewnątrz obudowy wyprowadza się i instaluje pokrętło z płytką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można przełączać źródła zasilania nie otwierając rozdzielnicy, a tym samym nie narażając się na niebezpieczeństwo przypadkowego dotknięcia części czynnych, czyli będących pod napięciem.
Wymienione w artykule produkty można obecnie kupić na platformie merXu na bardzo atrakcyjnych warunkach korzystając z aktualnych promocji, np. robiąc regularnie zakupy na merXu można uzyskać rocznie do 8000 PLN rabatu, otrzymać premie za pierwszy zakup a także skorzystać z darmowej dostawy do określonej kwoty dla wszystkich zamówień.
Zarejestruj się na merXu, międzynarodowej platformie handlowej tylko dla firm.