Solidarni z UKRAINĄ!

Kilka lat temu w Polsce temat elektromobilności przewijał się głównie na targach i konferencjach. Rynek rozwijał się pomału, bez szczególnej dynamiki i optymizmu. Krajowe firmy, które zdecydowały się wejść w tą niszę, traktowały ją jako inwestycję i rozwój swojego biznesu. Dziś, większość z nich już wie, że to była dobra decyzja. Tak jest również w przypadku krakowskiej firmy PRE Edward Biel.

Rys. 1. Klienci szukają nowoczesnych rozwiązań „szytych na miarę”. Takie właśnie są stacje ładowanie z oferty PRE-BIEL. Rys. 1. Klienci szukają nowoczesnych rozwiązań „szytych na miarę”. Takie właśnie są stacje ładowanie z oferty PRE-BIEL.

W branży energetycznej jesteśmy od ponad 27 lat. Od początku naszej działalności produkujemy nieprzerwanie rozdzielnice elektryczne, stacje transformatorowe oraz rozwiązania dla energetyki zawodowej i przemysłowej – mówi Szymon Biel, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie PRE Biel. Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie oferty o stacje ładowania pojazdów elektrycznych pod marką EVB. To linia nowoczesnych i innowacyjnych stacji przeznaczonych do zastosowań domowych, biznesowych oraz do zastosowań publicznych.
Pomimo, że elektromobilność dosłownie wtedy w Polsce raczkowała, miałem pewność, że kiedyś będzie to solidna noga naszego biznesu. Kilka lat temu brakowało polskich producentów tego typu rozwiązań, a zachodnie firmy nie traktowały naszego rynku poważnie. Z jednej strony było to dla nas zrozumiałe. Praktycznie nie było samochodów elektrycznych, a popyt na stacja ładowania był bardzo mały. Wejście w ten rodzaj produkcji wiąże się ze sporym ryzykiem. Analizując sytuację na rynkach Europy Zachodniej doszliśmy do wniosku, że jesteśmy skłonni takie ryzyko ponieść. Już wtedy było widać, że elektromobilność to przyszłość motoryzacji, zwłaszcza tam, gdzie użytkownicy mogli liczyć na wsparcie rządu lub samorządu. To naturalna droga rozwoju przemysłu motoryzacyjnego – uważa Szymon Biel. Nie wynika to tylko i wyłącznie z pobudek ekologicznych – chociaż na końcu i tak to się do nich sprowadza. Samochody elektryczne są w pewnych zastosowaniach lepsze. Ich napędy są ponad dwukrotnie bardziej sprawne niż napędy spalinowe, a przy okazji ich konstrukcja jest znacznie prostsza.

Rys. 2. Połączenie zaawansowanej technologii i najlepszego wzornictwa to cechy nowej serii stacji ładowania o nazwie „Silver Mountain”. Rys. 2. Połączenie zaawansowanej technologii i najlepszego wzornictwa to cechy nowej serii stacji ładowania o nazwie „Silver Mountain”.

Klienci

Strategiczna decyzja wejścia w produkcję i sprzedaż stacji ładowania samochodów elektrycznych była dla nas o tyle ważna i potrzebna, że część naszych dotychczasowych klientów zaczęła o nie pytać. Często tam, gdzie dostarczaliśmy rozdzielnice dziś budujemy stacje ładowania. Do grona naszych klientów należą m.in.: operatorzy sieci dystrybucji, firmy energetyczne oraz branży paliwowej, instytucje publiczne, gminy, obiekty komercyjne oraz prywatni użytkownicy pojazdów elektrycznych. Proponujemy stacje „szyte na miarę” oraz zapewniające dodatkowe funkcjonalności, oprócz ładowania auta elektrycznego, to m.in.: stacje EVB Advert AC – stacje ładowania z 55 celowym ekranem wysokiej jakości, do prezentacji treści reklamowych. Klienci oczekują od nas wysokiej jakości dla każdego urządzenia z naszego portfolio. W ubiegłym roku, przy współpracy z wiodącymi projektantami wzornictwa przemysłowego, stworzyliśmy nową serię stacji ładowania o nazwie „Silver Mountain”. Urządzenia te są nie tylko nowoczesne technologiczne, ale także bardzo atrakcyjne wizualnie. Rynek na to czekał, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych inwestycji. Klienci oczekują również, że stacje ładowania będą bezpieczne. Ładowanie samochodu budzi jeszcze pewne obawy, zwłaszcza u kierowców, którzy dopiero co przesiedli się do samochodów elektrycznych. Bezpieczeństwo w przypadku stacji ładowania, to także bezpieczeństwo związane z dostępem do urządzenia, możliwość autoryzacji użytkownika i sprzedaży usług ładowania. W naszym przypadku oferujemy rozwiązana dla każdego segmentu klientów, począwszy od kart RFiD, a skończywszy na zarządzaniu stacjami przez największe i najbardziej popularne dedykowane platformy operatorskie. Nasze stacje są dziś używane przez największych operatorów stacji ładowania w Polsce, ale też bez kompleksów patrzymy na rynki europejskie. W kilku krajach poza Polską kierowcy korzystają od kilku miesięcy z naszych ładowarek. Oczywiście w Polsce jest ich też coraz więcej. W samej Warszawie mamy prawie 100 instalacji. Nie boimy się takich wyzwań, nasza firma dotychczas dostarczyła ponad 920 stacji ładowania AC i DC na rynek rodzimy i zagraniczny – podsumowuje Szymon Biel.
Obecnie firma podpisała umowy na dostawy stacji ładowania z wiodącymi operatorami energetycznymi w kraju. Co dla firmy otwiera nowe możliwości rozwoju oraz spoglądania z optymizmem na dalszy wzrost sprzedaży.
Jesteśmy również obecni w innych krajach, m.in.; Niemcy, Belgia, Holandia oraz Czechy. Stale poszukujemy nowych partnerów handlowych i dystrybutorów.

WAŻNE!

Czas na ekologię. Przyszłość elektromobilności to synonim zielonej energii. Najnowszy trend technologiczny, to inteligentne stacje ładowania w pełni zintegrowane i gotowe ładować samochody „czystym prądem”.

Rys. 3. Dla użytkowników stacji ważny jest komfort oraz bezpieczeństwo ładowania Rys. 3. Dla użytkowników stacji ważny jest komfort oraz bezpieczeństwo ładowania

Przyszłość

Patrząc na rozwój elektromobilności w Polsce jestem spokojny o tu i teraz – potwierdza Szymon Biel. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych. Polacy się do nich przekonują. Firmy wymieniają floty na nisko i zero- -emisyjne. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadza swoisty porządek przy budowie infrastruktury. Ja jednak staram się patrzeć w przyszłość, szukając nowych rozwiązań. Czegoś, co możemy dodać do naszego portfolio. Jakość, nowoczesny wygląd, integracja z dostawcami platform do zarządzania stacjami to już nie wszystko. Teraz zadbajmy o ekologię. Klienci biznesowi coraz częściej pytają o źródła OZE, sami chcą się wyróżnić przed konkurencją. Moim zdaniem przyszłość elektromobilności to będzie synonim zielonej energii. Nasza rola – dostarczyć inteligentne stacje ładowania w pełni zintegrowane i gotowe ładować samochody „czystym prądem”.

Rys. 4. Zalety stacji ładowania, produkcji polskiej fi rmy PRE Edward Biel, dostrzegli również wiodący operatorz energetyczni w kraju. Rys. 4. Zalety stacji ładowania, produkcji polskiej fi rmy PRE Edward Biel, dostrzegli również wiodący operatorz energetyczni w kraju.

W ostatnim czasie wdrożyliśmy wiele nowych rozwiązań funkcjonalnych, m.in.: Smart Home Charge (SHC) – zarządzanie i dostosowanie poziomu mocy na obiekcie, dynamiczny balans mocy na stacji pomiędzy stanowiskami. Nie przestajemy rozwijać oferty naszych stacji ładowania. Obecnie trwają prace nad budową stacji ładowania EVB max DC oraz EVB max Advert DC o mocy ładowania do 350 kW.

Rys. 5. Jednym z przykładów dodatkowych funkcjonalności są stacje EVB Advert AC – stacje ładowania z 55 celowym ekranem wysokiej jakości, do prezentacji treści reklamowych. Rys. 5. Jednym z przykładów dodatkowych funkcjonalności są stacje EVB Advert AC – stacje ładowania z 55 celowym ekranem wysokiej jakości, do prezentacji treści reklamowych.

www.prebiel.plx