Najczęściej użytkownik nowoczesnego systemu automatyki budynku LCN nie ma na co dzień okazji zobaczenia podzespołów, które samoczynnie sterują jego inteligentnym budynkiem. Są one ukryte w rozdzielnicy lub w puszcze podtynkowej i w zupełnej tajemnicy realizują tam swoje zadania. Szklane panele sterujące oraz szklane moduły informacyjne z serii GTS przełamują tę barierę i pod względem optycznym i dotykowym przybliżają inwestorowi magistralę instalacyjną LCN.

Fot. 1. Panel LCN-GTS4D (u góry) i panel LCN-GTS12D: Przyciski zapewniają
prostą obsługę wszystkich funkcji w pomieszczeniu. Na wyświetlaczu można
pokazywać wszystkie istotne dane lub też programować funkcje czasoweFot. 1. Panel LCN-GTS4D (u góry) i panel LCN-GTS12D: Przyciski zapewniają prostą obsługę wszystkich funkcji w pomieszczeniu. Na wyświetlaczu można pokazywać wszystkie istotne dane lub też programować funkcje czasowe

Od samego początku sieciowy system sterowania instalacjami budynku LCN (Local Control Network) współpracuje z przyciskami innych producentów celem zapewnienia klientom większej swobody. W 2009 r. uruchomiono produkcję serii LCNGT, tj, bardzo eleganckich przycisków dotykowych ze szkła mineralnego. W ramach dalszego rozwoju produktu w 2014 r. wprowadzono na rynek produkt GTS, który charakteryzuje się wszystkimi zaletami znanej już serii GT, a ponadto ma nowy rodzaj powierzchni szklanej wykonanej za pomocą szlifu wielościennego. Dodatkowo zmniejszono wymiary ramki, dzięki czemu panele wyglądają na ścianie bardziej smukle i subtelnie.

Seria GT/GTS

Dwie duże litery GT to po prostu określenie szklanego panelu sterującego (skrót pochodzi od niemieckiego słowa Glastaster). Powierzchnia wykonana jest w 100% ze szkła mineralnego o wysokim stopniu czystości i zachwyca przejrzystością materiału. Pod osłoną ze szkła umieszczone są przyciski pojemnościowe. Podobnie jak w smartfonie lub tablecie wystarczy lekkie przyciśnięcie powierzchni, by uruchomić funkcje zapisane w oprogramowaniu instalacji. Każdy przycisk wyposażony jest w diodę LED do wyświetlania statusu i podświetlania tła.
Z serii GT znane jest już opatentowane podświetlane obrzeże Corona®. Ten „pierścień” z diod LED jest zarówno elementem dekoracyjnym, jak i pomaga w orientacji. Corona® zapewnia optyczne odcięcie panelu od podłoża, tworząc białe przejście kolorów. Dla lepszej orientacji w ciemności można zastosować opcję nocną. Wówczas mogą świecić wszystkie diody LED lub też tylko te znajdujące się w dolnym obszarze, aby nie zakłócać snu.
Wyróżnikiem paneli sterujących z serii GT lub GTS jest możliwość wsunięcia pomiędzy włącznik a szkło mineralne opisywalnych folii. Dzięki bezpłatnemu oprogramowaniu GTDesigner można w łatwy sposób zrealizować indywidualne opisy oraz elastyczne rozwiązania wzornicze.

Fot. 2. Szklane panele sterujące oraz szklane moduły informacyjne
z serii GTS zostały wyróżnione cenną nagrodą
Plus X Award w kategoriach wysoka jakość, wzornictwo,
komfort obsługi i funkcjonalność.Fot. 2. Szklane panele sterujące oraz szklane moduły informacyjne z serii GTS zostały wyróżnione cenną nagrodą Plus X Award w kategoriach wysoka jakość, wzornictwo, komfort obsługi i funkcjonalność.

Możliwości, jakie daje LCN

LCN stanowi podstawę inteligentnego okablowania systemu sterowania budynkiem. Magistrala instalacyjna firmy Issendorff KG z Rethen pozwala na zrealizowanie projektów w każdej skali: od małego mieszkania na wynajem aż po drapacz chmur. Jednocześnie LCN pod względem wydajności systemu zajmuje czołowe miejsce wśród magistral instalacyjnych.
System LCN wymaga do transmisji między modułami tylko jednej dodatkowej żyły w standardowym kablu YDY. LCN ma wiele możliwości komunikowania się z lampami lub systemami świetlnymi. Począwszy od normalnych opraw sufitowych, poprzez lampy stojące i stołowe przyłączone do gniazda wtyczkowego aż po regulację całych pomieszczeń biurowych za pośrednictwem DALI/0-10V/DSI. Od niedawna jest także możliwe sterowanie lampami, które komunikują za pomocą protokołu DMX512.
Taka funkcja pozwala na sterowanie z poziomu magistrali LCN lampami wykorzystywanymi m.in. w technice koncertowej. Możliwe jest również sterowanie osprzętu LCN z pulpitu sterowniczego DMX.
Jednym przyciskiem w LCN można niezwykle komfortowo uruchamiać całe „makra” sterujące określonymi procesami – dotyczącymi scenariuszy oświetleniowych zarówno w pojedynczych pomieszczeniach, jak i w całym budynku. Można również opuszczać żaluzje, wyłączać duże urządzenia elektryczne lub uruchamiać symulację obecności.
Scalenie przycisków pozwala na prostszy wybór określonych, często wykorzystywanych funkcji. Przykładem jest panel LCN-GTS6, który ma 6 przycisków. Chcąc w pokoju dziennym centralnie włączać lub wyłączać oświetlenie, wystarczy scalić ze sobą górne cztery przyciski, uzyskując większą powierzchnię przełączającą. To rozwiązanie upraszcza obsługę między innymi w szpitalach lub domach spokojnej starości, by np. osoby z upośledzonym wzrokiem mogły obsługiwać różne funkcje. W tym celu wystarczy w programie LCNPRO odpowiednio przyporządkować przyciski oraz zmienić folię z opisem przycisków.

Sceny świetlne

W obszarze sterowania oświetleniem można realizować rozmaite funkcje za pomocą paneli sterujących z serii GTS. Utworzone sceny świetlne można wielokrotnie aktywować, np. sceny świetlne do oglądania telewizji, czytania lub sprzątania. Oczywiście można przy tym indywidualnie regulować stopień jasności poszczególnych opraw.
Również i w obszarze komercyjnym można rozsądnie wykorzystywać sceny świetlne: W zależności od czynności np. podczas pracy przy monitorze, ruchu odwiedzających itp. można szybko dobrać odpowiednie oświetlenie pomieszczenia.
Obejmuje to również zmianę barwy, dokładniej temperatury barwowej światła, o ile oczywiście zastosowane w pomieszczeniu oprawy oświetleniowe są wyposażone w układ ustawiania temperatury barwowej.
Panele GL są wyposażone w czujnik temperatury otoczenia, można nie tylko w sposób celowy regulować temperaturę w pomieszczeniu, ale i wykorzystać je do wpływania na odczucie temperatury środowiska u użytkowników pomieszczenia.
W lecie, gdy w pomieszczeniach utrzymuje się wyższa temperatura, podawane jest światło o wyższej temperaturze barwowej >5000K), zimne, niebieskie światło daje wrażenie świeżości. W zimie natomiast temperatura barwowa jest obniżana do <3300K, ponieważ czerwonawe, ciepłe światło sprawia, że temperaturę w pomieszczeniu odczuwa się subiektywnie jako wyższą, niż jest ona w rzeczywistości.

Fot. 3. Scalenie pojedynczych przycisków w jeden większy przycisk umożliwia
prostsze wykonywanie często używanych funkcji.Fot. 3. Scalenie pojedynczych przycisków w jeden większy przycisk umożliwia prostsze wykonywanie często używanych funkcji.

Przełączanie i zarządzanie na czas

Wszystkie moduły szklane mają wyświetlacz kolorowy 2,8". Można na nim wyświetlać zarówno statyczne jak i dynamiczne wartości i informacje. Przykładowo może być wyświetlana aktualnie wywołana scena świetlna (jako informacja statyczna) lub temperatura w pomieszczeniu (dynamicznie).
Wbudowany zegar sterujący mogący zapamiętać do 92 czasów pozwala na zautomatyzowanie funkcji budynku w zależności od czasu. Można przykładowo zrealizować funkcję budzenia, w której oświetlenie jest stopniowo podwyższane, aby łagodnie wybudzić kogoś ze snu.
Ale także i urządzenia oraz funkcje pracujące niezależnie od oświetlenia i przestrzeni można wyposażyć w funkcje przełączania czasowego. Zalicza się do nich oświetlenie zewnętrzne, pompy w fontannach lub klimatyzatory.

Wnioski

Nowoczesna magistrala sieciowa oferuje użytkownikowi funkcje, które można zrealizować w sposób konwencjonalny tylko przy niezwykle dużych nakładach lub też których w sposób konwencjonalny nie da się zrealizować wcale. LCN oferuje ponadto szczególnie rozbudowane funkcje pozwalające spełnić w elastyczny sposób najbardziej wymagające życzenia użytkowników. Użytkownik może bez wysiłku załatwiać codzienne zadania (włączenie/wyłączenie światła ...), ale zawsze ma jeszcze możliwość wyboru dodatkowych (komfortowych) funkcji. Poza tym eleganckie panele szklane z serii GT i GTS stanowią optyczne ubogacenie architektury wnętrza i dzięki ponadczasowemu wzornictwu dopasowują się bez problemu do każdego otoczenia.

Tomasz Lipski, LCN POLSKA

Więcej na temat:


x