Siadamy w ulubionym fotelu. Temperatura w domu jest optymalna dla naszego samopoczucia. Automatycznie reguluje się poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Opadające rolety, zapewniają przyjemny nastrój. Czujemy się bezpiecznie, bowiem dom jest monitorowany.

knx-eib-dla-komfortu-i-bezpieczenstwa_1

Technologie, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo, znajdują zastosowanie w wielu budynkach mieszkalnych i użytkowych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemów domu inteligentnego.

Sposobem na połączenie poszczególnych elementów systemu domu inteligentnego jest KNX/EIB (Europejska Magistrala Instalacyjna). To system elektroinstalacyjny, zaprojektowany przez czołowych europejskich producentów. Można powiedzieć, że KNX/EIB jest układem nerwowym obiektu budowlanego, który łączy w sobie urządzenia odpowiedzialne za realizowanie funkcji związanych z zarządzaniem budynkiem. Magistrala pozwala na łączenie nowoczesnych urządzeń sterowania i nadzoru, niezależnie od wielkości budynku. Dobrym przykładem wdrożenia KNX/EIB jest biurowiec firmy Skalski, mieszczący się w Krakowie przy ul. Josepha Conrada 39. Wykonawca instalacji, firma Elektrotermia, zdobyła 1 – sze miejsce w konkursie na najlepszą instalację KNX wykonaną w Polsce w 2007 roku. Dyplom wręczono na 21-ych targach branży elektroenergetycznej Energetab 2008. Warto wspomnieć, że obiekt posiada cztery kondygnacje, na powierzchni użytkowej osiągającej ponad 800 m2. W budynku przewidziano 33 pomieszczenia i 17 miejsc parkingowych.

Zaletą inteligentnych systemów zarządzania budynkiem jest możliwość integrowania, a także kontrolowania i monitorowania wielu instalacji, które funkcjonują w obiekcie. Niezwykle ważne jest także optymalizowanie systemów dla poprawy komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenia kosztów utrzymania budynku. System uwzględnia indywidualne potrzeby użytkowników obiektu.

Jakie korzyści przynosi system inteligentnego budynku? Najważniejsze jest stworzenie jednolitego środowiska, dzięki któremu nadzorowane są elementy infrastruktury inteligentnego budynku. Jednak dla każdego z nas najistotniejszy jest komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też, systemy budynku inteligentnego, znajdują zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, a także w budownictwie indywidualnym i wielorodzinnym.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku funkcjom systemu inteligentnego budynku. Możliwość sterowania oświetleniem, z funkcją ściemniacza, przyczyni się niewątpliwie do zwiększenia komfortu i zmniejszenia zużycia energii. Wieczór we dwoje, domowy seans filmowy czy też rodzinną uroczystość mogą wzbogacić sceny świetlne. W omawianym przykładzie realizacji firmy Elektrotermia uwzględniono ponad 220 lamp, które dzięki zintegrowaniu przez KNX, mogą być płynnie regulowane. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie natężenia światła do potrzeb użytkowników budynku. Pojawia się zatem pytanie: skąd system „wie” jak dostosować oświetlenie do warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Zastosowanie znajdują tutaj odpowiednie czujniki. Magistrala radzi sobie również z oświetleniem zewnętrznym.

System inteligentnego domu potrafi zapewnić komfort cieplny. Budynek może być podzielony na strefy grzewcze. Proces regulacji jest w pełni zautomatyzowany. W każdym pomieszczeniu, w zależności od pory dnia, dopuszczalna jest inna temperatura. Na podanym przykładzie KNX/EIB Elektrotermii, za pomocą umieszczonej na dachu, specjalnej stacji pogodowej, gromadzone są informacje niezbędne do zapewnienia poprawnej pracy systemu. Bierze się pod uwagę między innymi położenie Słońca, natężenie oświetlenia oraz wiatru. W biurowcu przewidziano 28 regulatorów temperatury, które odpowiedzialne są za nadzorowanie pracy 112 klimakonwektorów. Do wymiany danych z użytkownikiem przeznaczony jest panel sterujący. Większość stacji operatorskich komunikuje się z systemem za pomocą sieci Ethernet. Oprogramowanie stacji pracuje najczęściej w środowisku systemu operacyjnego Microsoft Windows. Nie mniej istotne są funkcje związane z uprawnieniami i zabezpieczeniami, które pozwalają na korzystanie z systemu tylko przez upoważnione osoby.

W nagrodzonej realizacji Elektrotermii, żaluzje otwierane są automatycznie z uwzględnieniem położenia i natężenia światła słonecznego. Samoczynnie otwierane i zamykane są również okna, co zapewnia wietrzenie obiektu. Zastosowano tutaj 146 żaluzji sterowanych w zależności od położenia i natężenia światła słonecznego z uwzględnieniem kierunku fasad budynku. W obiekcie tym przewidziano również ponad 75 okien, które są automatycznie otwierane i zamykane w oparciu o dane z instalacji wentylacyjnych i klimakonwektorów.

Magistrala łącząca urządzenia techniczne, gwarantuje nam bezpieczeństwo. W sposób automatyczny, dzięki uwzględnieniu czujników ruchu, włącza się zewnętrzne oświetlenie wjazdu do garażu. Z dowolnego pomieszczenia może także rozbrzmiewać muzyka. Wszystko po to, aby zapobiec wizycie nieproszonych gości. Na bieżąco kontrolowany jest stan urządzeń domowych - za pomocą jednego przycisku można wyłączyć wszystkie elementy systemu. Będąc poza domem nie martwimy się, zatem o to czy żelazko zostało wyłączone. Budynek jest w pełni zabezpieczony podczas naszej nieobecności. Kluczową rolę w systemie odgrywają czujniki odpowiedzialne za wykrywanie zalania, dwutlenku węgla, dymu czy też ruchu. O realizowanych funkcjach możemy być informowani za pomocą telefonu komórkowego lub przez internet. Jeden przycisk umieszczony na przykład w sypialni, włącza wszystkie punkty świetlne.

Magistrala KNX/EIB jest więc dobrym sposobem na integrowanie poszczególnych elementów systemu budynku inteligentnego, umożliwia oszczędzanie energii oraz współpracę z wieloma urządzeniami, zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo.

Źródło: http://elektrotermia.com.plx