Technologia KNX jest dostępna już od ponad 20 lat – wachlarz możliwości technicznych oraz dostępnych na rynku produktów jest adekwatnie szeroki. Zastanawialiśmy się, jak możemy projektować nasze nowe produkty i sprawić, aby ich obsługa była jeszcze prostsza i bardziej wygodna dla użytkowników? Odpowiadaliśmy sobie na pytanie, co należy zrobić, aby portfolio było bardziej przyjazne dla naszych dystrybutorów i elektroinstalatorów. Efektem naszych poszukiwań są prezentowane Innowacje KNX 2011. Wielofunkcyjne urządzenia, podświetlenie LED RGB dla nowych sensorów KNX (platforma solo®), intuicyjne sterowanie kolorami oraz indywidualne oznaczenie przycisków to tylko niektóre przykłady nowych rozwiązań KNX firmy ABB.

Zarządzanie budynkiem za pomocą nowych produktów firmy ABB

Nowe sensory KNX, rozwiązanie Standard.

Nowe elementy sterujące KNX w wersji standard dostarczane są od teraz w komplecie z dedykowanym portem magistralnym, co znacznie ułatwia magazynowanie oraz sam proces zamówienia od dystrybutora czy elektro instalatora. Ale to nie jedyna zmiana - dwie diody LED na klawisz oraz nowe oznaczenie piktogramami nadają nowym sensorom KNX świeży wygląd.

Nowe sensory z platformy solo® są dostępne w wersjach 1-, 2- i 4-krotnej. Każdemu klawiszowi przypisane są dwie diody LED, które sygnalizują status załączonych obwodów. Klawisze mogą być programowane dowolnie i są dedykowane do załączania/ wyłączania oświetlenia, ściemniania, regulacji żaluzji oraz uruchamiania scen świetlnych. Klawisze te dedykowane są również do budynków komercyjnych, ponieważ posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą.

Fot. 1 Sensor KNX Standard w wersji 4-krotnej wraz z nowym portem magistralnymFot. 1 Sensor KNX Standard w wersji 4-krotnej wraz z nowym portem magistralnym

Dla bardziej intuicyjnego sterowania proponujemy nowe piktogramy ilustrujące poszczególne funkcje. Dołączane są one do każdego zamówionego sensora KNX wraz ze standardowymi polami tekstowymi. Jeżeli w zestawie brakuje odpowiedniego symbolu, klawisze mogą być w bardzo prosty sposób oznaczone według indywidualnych preferencji.

Nowe sensory KNX, rozwiązanie Multifunction.

Nowe wielofunkcyjne przyciski KNX spełniają wszystkie wymagania w zakresie wygody użytkowania oraz technologii. Wszystkie elementy dostarczane są z dwoma diodami LED RGB na klawisz reprezentującymi naszą innowacyjną koncepcję sterowania kolorami. Funkcja przypisana danemu klawiszowi jest teraz oczywista od pierwszego spojrzenia. Jeżeli to jednak nie wystarcza, zastosowanie piktogramów jest również możliwe. Każdy z dwóch przycisków na klawiszu może mieć przypisaną inną funkcję – na przykład przypisane dwie różne sceny świetlne. Jeden 4-krotny element sterujący może więc zapewnić 8 różnych funkcji.

Fot. 2 Sensory KNX w serii future®linear. Od lewej: 1-, 2-, 4-krotny, z regulatorem temperatury oraz nowa ultra płaska czujka ruchu KNX.Fot. 2 Sensory KNX w serii future®linear. Od lewej: 1-, 2-, 4-krotny, z regulatorem temperatury oraz nowa ultra płaska czujka ruchu KNX.

Jasne... jak słońce

Rozwiązanie intuicyjnego naprowadzania kolorami, które z sukcesem dostarczamy wraz z takimi produktami jak sensory serii Busch-priOn® czy panel dotykowy Busch- ComfortTouch®, zostało właśnie zaimplementowane do sensorów KNX platformy solo®. Koncepcja, o której mowa, opiera się na specjalnym systemie kolorów według prostych zasad logiki (rys. 1):
- Sterowanie światłem jest żółte jak słońce
Funkcje żaluzji są niebieskie jak niebo
- Funkcje ogrzewania są pomarańczowe jak ciepło
- Sceny są koloru kwiatu fuksji, reprezentującego sztukę życia.

Fot. 3 Sensor KNX Busch-triton® w wersji 3-krotnej z odbiornikiem IRFot. 3 Sensor KNX Busch-triton® w wersji 3-krotnej z odbiornikiem IR

Nowe sensory KNX, rozwiązanie Standard

- Dostępne w komplecie z dedykowanym portem magistralnym
- Dostępne są sensory 1-, 2- i 4-krotne
- Dwie diody LED na 1 klawisz
- Wymienne symbole dla klawiszy, możliwe również dowolne oznaczenie
- Różnorodność, jaką zapewnia szeroki wybór kolorów i wzorów ramek
- Transparentne pole opisowe, zaprojektowane specjalnie dla kolorowych klawiszy

Nowe sensory KNX, ozwiązanie Multifunction

- Współpracują z nową wersją portów magistralnych 6120/12-500
- Dostępne są sensory 1-, 2- i 4-krotne
- Dwie diody RGB LED na 1 klawisz, kolory diod przypisane do funkcji
- Intuicyjne sterowanie kolorami
- Rozszerzona funkcjonalność w porównaniu do rozwiązania Standard
- Wymienne symbole dla klawiszy, możliwe również dowolne oznaczenie
- Różnorodność, jaką zapewnia szeroki wybór kolorów i wzorów ramek
- Transparentne pole opisowe, zaprojektowane specjalnie dla kolorowych klawiszy

Rys. 1.Rys. 1.

Nowe rozwiązania dla przycisków zwiernych

- Rozwiązanie gotowe do podłączenia do systemu KNX
- Pasuje do puszek instalacyjnych Ø 60
- Nowe rozwiązanie zastępuje konieczność wykorzystania tradycyjnych mechanizmów w połączeniu z urządzeniem KNX (np. z wejściem binarnym).

Nowy port magistralny KNX

Jeden port magistralny dedykowany zarówno do sensorów KNX, jak i do serii Busch-priOn®

Następna generacja przycisków Busch-triton®

Zarządzanie budynkiem za pomocą nowych produktów firmy ABB

- Wszystkie przyciski Busch-triton® mają teraz możliwość dowolnego programowania klawiszy (5-krotny Busch-triton® = 10 funkcji)
- Podświetlana etykieta klawiszy
- Wszystkie elementy posiadają odbiornik podczerwieni
Nie wymagają dodatkowo portu magistralnego
Dostępne kolory: biały studyjny, platyna, pallad, szampański metalizowany, aluminiowo srebrny.

Busch-priOn® - nowy element do potrójnego klawisza szybkiego dostępu

- Wyświetlanie podstawowych informacji
- Zintegrowany sterownik temperatury
- Wbudowany odbiornik podczerwieni IR i czujnik zbliżeniowy
- Dostępny w czarnym szklex