System i-bus® EIB/KNX oferowany przez firmę ABB jest już na rynku ponad 10 lat. W tym czasie nastąpiła ogromna zmian w dziedzinie komunikacji a internet stał się wszechobecny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów stworzyliśmy koncepcję urządzeń Living Space. Do dobrze już znanych funkcji sterowania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem i klimatyzacją dołączyła komunikację opartą o Internet w tym telefon internetowy SIP, interkom z funkcją wideo, elektroniczna niania, zarządzanie kamer IP oraz wiadomości z serwisów RSS.

Koncepcja Living Space w systemie ABB i-bus® EIB/KNX

Firma ABB przy tworzeniu nowej rodziny produktów zebrała długoletnie doświadczenia klientów. Czego wymagają od elementów zarządzania domem? Oto kilka typowych odpowiedzi:
- Klawisz sterowania powinien być łatwy i intuicyjny wybór prostych funkcji tak, aby każdy łatwo mógł załączyć oświetlenie w pomieszczeniu, zmienić jasność lamp i ustawić żądaną temperaturę zgodą z jego wymaganiami
- Sterowanie nie powinno znacząco różnić się od tego, co znają użytkownicy ze zwykłych instalacji np. ściemnienie poprzez pokrętło
- Użytkownik ma zawsze mało czasu, więc informacja powinna być podana szybko i zwięźle. Wyświetlacz, panel musi być czytelny i łatwy w użyciu.
- Zmieniające się wymagania powodują konieczność zmian klawiszy, ich elementów. Mało kto lubi wymieniać działające urządzenia więc punkty sterowania muszą móc ewoluować wraz z wymaganiami.

Klawisze priOn - potrójny, pojedyncze pokrętło, zestaw wyświetlacz LCD z klawiszem potrójnym Klawisze priOn - potrójny, pojedyncze pokrętło, zestaw wyświetlacz LCD z klawiszem potrójnym

Słuchając życzeń Klientów opracowaliśmy modułowy system klawiszy priOn oraz ComfortTouch stanowiący wspólna platformę Living Space.

Sterownik priOn

Sterowniki PriOn składają się jak każdy klawisz EIB/KNX z portu komunikacyjnego i elementu końcowego. W odróżnieniu jednak od znanych nam do tej pory element końcowy Klient składa z modułów funkcjonalnych tj:
- pole z 3 przyciskami
- pole z 1 przyciskiem
- pole z pokrętłem
- pole z wyświetlaczem LCD
oraz dodatkowo z listew wykończeniowych w warianach bez lub z pomiarem temperatury, odbiornikiem IR, czujnikiem zbliżeniowym.
Możliwości łączenia, kombinacji jest bardzo wiele. A gdy okaże się, iż wzrosły nasze wymagania np. o sterowanie ogrzewaniem to do już posiadanych punktów sterowania dołączami odpowiednie moduły a nie wymieniamy całe pola sterownicze.
Kolorowy 3,5-calowy wyświetlacz wyposażony w pokrętło umożliwia szybki dostęp do wszystkich funkcji w menu. Funkcje te pozwalają na nieustanne tworzenie nowych aranżacji. Panel priOn daje możliwość zaprogramowania do 120 funkcji sterowniczych – przełączania i ściemniania oświetlenia, regulacji temperatury czy sterowania żaluzjami. Jest zintegrowany z zegarem tygodniowym, funkcją scen oświetleniowych i sterowaniem urządzeń multimedialnych, co oznacza, że wykonanie każdej czynności można „zlecić” systemowi na dowolny dzień i godzinę.
Wszystkie dostępne funkcje osiągalne są za pomocą jednego obrotu pokrętła. Za pośrednictwem menu sterowania można bezpośrednio kontrolować poszczególne obwody oświetleniowe. Odpowiedni komfort cieplny uzyskiwany jest dzięki regulacji temperatury w poszczególnych.
Czujnik zbliżeniowy wykrywa obecność użytkownika przed ekranem, dzięki czemu panel „wita” go poprzez zmianę trybu wyświetlania z wygaszacza ekranu na tryb sterowania. Czujnik umożliwia również załączenie odpowiedniego oświetlenia, kiedy osoba jest dostatecznie blisko ekranu.
Nowatorska koncepcja firmy ABB opiera się na logicznym połączeniu funkcjonalności z kolorystyką podświetleń klawiszy dobraną według prostych zasad: sterowanie światłem jest żółte (skojarzenie z kolorem słońca), funkcje żaluzji są niebieskie (niebo), funkcje ogrzewania noszą ciepły odcień pomarańczy, a funkcje scen są oznaczone fioletem, który jest kolorem sztuki życia. Zdefiniowane scenerie mieszkaniowe dodatkowo mogą być rozróżnione przy pomocy wybranych grafik. W koncepcji Living Space położyliśmy nacisk na komfort użytkownika. Przykładem tego jest regulowana jasność podświetleń w klawiszach i ekranach LCD w zależności od trybu dziennego lub nocnego.

ComfortTouch - strona odtwarzacza plików multimedialnych ComfortTouch - strona odtwarzacza plików multimedialnych

Podświetlane nie tylko informują nas o stanach sterowania, ale również dodatkowo powiadamiają o alarmach migając. Taka forma może nam w dyskretny sposób poinformować, iż właśnie nasz dom pracuje na zasilaniu awaryjnym.

Seria osprzętu carat dopasowania do linii priOn Seria osprzętu carat dopasowania do linii priOn ComfortTouch - strona sterowania pomieszczeniem ComfortTouch - strona sterowania pomieszczeniem Klawisze priOn - zestaw wyświetlacz LCD z klawiszem potrójnym, czarne szkło z dodatkami ze stali nierdzewnej Klawisze priOn - zestaw wyświetlacz LCD z klawiszem potrójnym, czarne szkło z dodatkami ze stali nierdzewnej

Wszystkie funkcje programuje się z typowego dla KNX oprogramowania ETS 3.0 Sterownik priOn został dopasowany do linii osprzętu elektroinstalacyjnego ABB carat i współgra z innymi elementami wyposażenia z tej serii. Urządzenie dostępne jest w czterech wariantach materiałowych, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu wnętrza.

Systemy zarządzania budynkami
Inteligentne i o niemal nieograniczonych możliwościach systemy zarządzania budynkami coraz częściej znajdują zastosowanie w domach i mieszkaniach. Rozwiązania te są w stanie zapewnić komfort i bezpieczeństwo na poziomie poszczególnych pomieszczeń, sterować zainstalowanymi urządzeniami, komunikować się ze światem, a nawet z przystosowanym do tego sprzętem gospodarstwa domowego. Dzięki temu pomieszczenia zmieniają się i w pewnym sensie zostają zdefiniowane na nowo – oferując wiele niedostępnych wcześniej funkcji.

Panel sterowniczy ComfortTouch

Dotykowy wyświetlacz ComfortTouch o przekątnej 9 cali i rozdzielczości 800 x 480 pikseli pozwala na stworzenie prywatnego centrum komunikacji, w którym istnieje możliwość odczytu i tworzenia notatek, obsługi korespondencji elektronicznej, a także uzyskiwania informacji – od kursów giełdowych po prognozę pogody. Oprogramowanie oferuje także możliwość korzystania z wiadomości RSS. Funkcje rozrywkowe pozwalają na odtwarzanie plików audio (również w formacie mp3) oraz wideo, do 10 radiowych stacji internetowych, 10 internetowych stacji TV.
Komunikacja dziś to przede wszystkim VoIP. Panel to stacja wideotelefonu SIP, interkomu także z funkcją wideo. A dla osób z małymi dziećmi przewidziano także funkcję elektronicznej niani.
ComfortTouch to nie kolejny komputer przystosowany do zarządzania budynkiem, ale zbudowany od podstaw sterownik od początku projektowany z myślą o wygodzie obsługi. Użytkownik ma do wyboru 21 języków systemu a instalator może przygotować interfejs użytkownika nawet w języku arabskim lub chińskim. Zmiana języka to tylko jedna informacja na magistrali KNX. Taki panel w apartamencie hotelowym może zmieniać się wraz ze zmianą narodowości gościa hotelowego.
Jako panel sterujący systemu ABB i-bus® EIB/ KNX, ComfortTouch udostępnia także wszystkie możliwości, które pozwalają na wygodny nadzór i bezproblemowe sterowanie oświetleniem, temperaturą czy żaluzjami w budynku. Poszczególne funkcje kontrolne – wykorzystujące analogiczny jak w sterownikach priOn system kolorów – mogą być definiowane indywidualnie i obejmować wszystkie obszary „inteligentnego mieszkania”, od ogrzewania i klimatyzacji poprzez kontrolę oświetlenia, a także nadzór nad systemem alarmowym i zewnętrznym monitoringiem. Dodatkową funkcjonalnością jest komunikacja z urządzeniami gospodarstwa domowego, (jeśli są one odpowiednio przystosowane). Pozwala to na szybkie wyłączenie sprzętu AGD przy wyjściu z domu, poinformowaniu o aktualnym stanie pracy lub awarii.

Spójna linia wzornicza Living Space - priOn, ComfortTouch Spójna linia wzornicza Living Space - priOn, ComfortTouch

ComfortTouch oferowany jest w dwóch wersjach wzorniczych i wykonany z czarnego bądź białego szkła. Dodatkowo panel może być ozdobiony listwą ze stali szlachetnej, kamerę IP. Wszystkie produkty w ramach koncepcji Living Space dostępne są w systemach ABB Powernet EIB/ KNX i ABB i-bus® EIB/ KNX.

Krzysztof Sasin / Sławomir Dolecki
ABB Sp. z o.o.

www.busch-jaeger.pl
www.abb.pl
x