Naprawa uszkodzonego kabla nie musi być za każdym razem rzeczą trudną, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kablem niskiego napięcia. Większym problemem może okazać się znalezienie miejsca, w którym kabel jest uszkodzony.

Uszkodzony kabel? To nie musi być problem!

Jeśli przypadkowo uszkodziliśmy kabel (np. wykonując wykop) to od razu wiemy w którym miejscu kabel wymaga naprawy. Najczęściej jednak przypadki mechanicznego uszkodzenia kabla powodowane są przez inne ekipy (wodociągowe, kanalizacyjne itp.). W celu uniknięcia odpowiedzialności za usterkę, kabel naprawiany jest „na szybko” i często przez osobę nie posiadającą doświadczenia w wykonywaniu tego typu czynności. Izolacja odtworzona w niewłaściwy sposób po pewnym czasie ulega awarii, a my zostajemy z problemem, który jest tym większy im dłuższy jest dany kabel.

W takich przypadkach nawet doświadczeni elektrycy wzywają ekipę specjalistów wyposażonych w urządzenia pomiarowe służące do lokalizacji uszkodzeń kabli. Nie każdy przypadek wymaga użycia bardzo drogiego sprzętu na zakup którego większość elektryków nie może sobie pozwolić. Wiele uszkodzeń kabli nN, a nawet niektóre uszkodzenia kabli SN, można zlokalizować za pomocą urządzeń kosztujących ułamek ceny systemów pomiarowych, z których korzystają m.in. doświadczeni pracownicy zakładów energetycznych i inżynierowie utrzymania ruchu w dużych zakładach przemysłowych.

W całym procesie lokalizacji uszkodzenia najważniejsze jest odpowiednie jego sklasyfikowanie oraz dobór odpowiedniej metody pomiarowej, a co za tym idzie właściwego sprzętu. Z pomocą może przyjść również autorski niezbędnik pomiarowca firmy Megger pt. „Lokalizacja uszkodzeń kabli elektroenergetycznych”. Można w nim znaleźć w prosty sposób przedstawione informacje jak znaleźć miejsce uszkodzenia kabla od A do Z wraz z podpowiedziami dotyczącymi doboru odpowiedniego sprzętu do danego rodzaju uszkodzenia.

Zapraszamy do pobrania naszego poradnika, który jest dostępny w poniższym linku http://bitly.pl/9qhPV lub odwiedzając stoisko firmy Megger w hali Z o numerze 1 na targach Energetab, które odbędą się w dniach 11 – 13 września w Bielsku-Białej.

W przypadku pytań prośba o kontakt:
Darek Bratek
Specjalista ds. Energetyki
M:+ 48 601 66 44 28
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej na temat: