Firma Partex Marking Systems od ponad 60 lat zajmuje się produkcją systemów znakowania kabli, przewodów oraz elementów wyposażenia rozdzielnic i szaf sterowniczych. Do chwili obecnej stworzyła setki wzorów oznaczników, z których większość powstała pod indywidualne potrzeby klientów.

Drukarka MK8-std Drukarka MK8-std

W skład metody znakowania pozwalającej na drukowanie oznaczników przez klienta wchodzą drukarki termotransferowe (wykorzystujące metodę nadruku termotransferowego) oraz plotery – opisujące powierzchnię oznaczników specjalnym tuszem wchodzącym w reakcję chemiczną z materiałem oznacznika.

MK8-STD

Do rodziny drukarek termotransferowych zalicza się MK8-STD, przenośna drukarka profili, pozwalająca na szybkie wykonanie własnych oznaczników na przewody, kable oraz aparaty elektryczne. MK8-STD stanowi doskonałe rozwiązanie dla instalatorów oraz producentów szaf sterowniczych. Urządzenie nanosi nadruk o rozdzielczości 300 dpi na profilach wprowadzanych do urządzenia z zewnątrz lub odwijanych z kaset umieszczonych w drukarce.
Dzięki licznym funkcjom pozwala na drukowanie tekstu o wysokości 2, 3 lub 6 mm w pionie lub poziomie na tulejce o długości zdefiniowanej przez operatora bądź dobranej automatycznie do długości tekstu. Opcja nacinania profilu umożliwia zachowanie kolejności wydrukowanych oznaczników, co przekłada się na krótszy czas aplikacji. Do produktów opisywanych przez urządzenie należą:

PO – samogasnący oznacznik

PO – samogasnący oznacznik wykonany z PCV wolnego od kadmu i silikonu dostępny w ośmiu rozmiarach pokrywających zakres średnic przewodów od 1.3 – 5.5 mm (0.25 mm² – 6.0 mm²). Temperatura pracy zadrukowanej tulejki PO to -30ºC do 60ºC.

 
PHM – koszulka termokurczliwa

PHM – koszulka termokurczliwa o stosunku obkurczania 2:1 wykonana z poprzecznie łączonych włókien poliolefinowych, specjalnie przygotowana pod nadruk termotransferowy, do stosowania w zakresie temperatur -55ºC do 125ºC. MK8-STD umożliwia zadrukowanie koszulek o średnicach wewnętrznych: 2.4 mm, 3.2 mm, 4.8 mm oraz 6.4 mm. Zalecana temperatura obkurczania koszulek PHM to 110ºC
PL – samoprzylepne taśmy o wysokości 6, 9 i 12 mm wykonane z tworzywa sztucznego doskonałe do identyfikowania elementów szaf sterowniczych: lampek, przycisków, styczników itp.

 
PO-068 – spłaszczony profil

PO-068 – spłaszczony profil stosowany do znakowania kabli o większej średnicy. Zadrukowany profil można założyć na uchwyt POH lub PKH (dostępne w różnych długościach) zapinany na kablu opaską zaciskową PKB
PP – płaska taśma z tworzywa sztucznego o wysokości 4, 6 lub 9 mm. Po zadrukowaniu profil ten można wsunąć do przezroczystej kieszeni oznacznika PT (na przewody o pow. 0.25 – 70.0 mm²), PTC lub oznacznika kablowego PM mocowanego opaskami zaciskowymi PKB.
Urządzenie posiada wewnętrzną pamięć, zabezpieczoną litową baterią, mieszczącą 7500 znaków. Jest to szczególnie przydatne w przypadku produkcji seryjnej. Użytkownik może zapisać często powtarzający się zestaw znaków w postaci łatwo dostępnego pliku. Bardzo często złożoność oznaczenia pociąga za sobą potrzebę umieszczenia dużej ilości znaków na jednej tulejce. MK8-STD stawia czoło wymaganiom drukując dwie linie tekstu z szybkością 12.5 mm/s. Elementem barwiącym jest łatwo wymienna kaseta z taśmą w kolorze czarnym lub białym.

Drukarka z podłączeniem do PC

Drukarka MK8-PRO Drukarka MK8-PRO

MK8-PRO jest udoskonalonym modelem wyposażonym w interface do komputera. Bardzo wiele programów do projektowania instalacji umożliwia wygenerowanie listy oznaczników, którą można w prosty sposób edytować w notatniku lub Excel’u.
Oprogramowanie kontrolujące pracę drukarki MK8-PRO posiada moduł pozwalający na importowanie gotowej listy z oznaczeniami przygotowanej w programie Excel (rozszerzenie .csv). Urządzenie wykonuje nadruki na tych samych profilach co MK8-STD jednakże z dwukrotnie większą prędkością, dochodzącą do 25 mm/s. Na szczególną uwagę zasługuje opcja przesyłania danych z komputera. Dane można przetransferować do drukarki poprzez przewód podłączany do portu LPT lub USB. Następnie urządzenie można zabrać na obiekt, gdzie nie ma dostępu do komputera i tam wydrukować oznaczniki z tekstem zapisanym w pamięci podręcznej. MK8-PRO wyposażona jest również we wbudowaną pamięć wewnętrzną przechowującą do 15000 znaków. Rozbudowana biblioteka symboli elektrycznych pozwala na drukowanie takich obiektów jak: μ, Ω, mm², znak uziemienia.