Firma ERICO od lat 30 ubiegłego stulecia zajmuje się tematyką połączeń egzotermicznych i ciągle doskonali swoje rozwiązania.

Fot. 1. Forma CADWELD Multi Fot. 1. Forma CADWELD Multi

Obecnie firma ERICO oferuje rozwiązania w zakresie połączeń egzotermicznych w następujących dziedzinach:

  • połączenia egzotermiczne w systemach odgromowych oraz systemach uziemiających (zarówno dla domu przysłowiowego „Kowalskiego”, jak i dla energetyki zawodowej czy obiektów przemysłowych)
  • połączenia egzotermiczne w zastosowaniu w ochronie katodowej gazociągów, ropociągów itp.
  • połączenia egzotermiczne do połączeń do szyn kolejowych
Oferta ERICO z zakresu połączeń egzotermicznych CADWELD

Połączenia egzotermiczne CADWELD PLUS

Do wykonania połączenia egzotermicznego typu CADWELD PLUS® potrzebna jest forma grafitowa, uchwyt do formy, materiał egzotermiczny znajdujący się w zintegrowanym stalowym kielichu, inicjator elektroniczny PLUS CU, szczotka do czyszczenia łączonych przewodów, zgarniak żużlu do czyszczenia formy, szczotka miękka do czyszczenia formy, mały palnik gazowy do podgrzania i osuszenia formy oraz środki ochrony osobistej – rękawice i okulary.

Forma grafitowa zaopatrzona jest w tabliczkę znamionową informującą o typie połączenia jakie możemy wykonać z daną formą, rozmiary przewodników stosowanych z daną formą oraz rozmiar materiału egzotermicznego stosowanego z daną formą. W połączeniach egzotermicznych CADWELD PLUS dla każdego typu połączenia i rozmiarów przewodów stosowana jest oddzielna forma grafitowa. W opakowaniu formy umieszczone są również instrukcje (wizualna i opisowa) prawidłowego wykonania połączenia egzotermicznego. Przed wykonaniem połączenia egzotermicznego należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne akcesoria.

Oferta ERICO z zakresu połączeń egzotermicznych CADWELD

Uchwyt do formy należy zamontować na formie tak aby po jego zamknięciu nie było szczeliny pomiędzy dwoma połówkami formy. Jest to istotne, gdyż w innym wypadku, ciekły metal może wylewać się z formy. Uchwyt posiada śrubę regulującą tak więc gdy forma nie zamyka się bez szczeliny należy zdjąć spinkę zabezpieczająca i dokręcić śrubę w celu prawidłowego domknięcia obu połówek formy. Nakładamy okulary, rękawice ochronne, ewentualnie fartuch ochronny

Następnie, przed pierwszym połączeniem (lub gdy nastąpił znaczny przestój pomiędzy wykonywanymi połączeniami), należy podgrzać formę. Podgrzanie formy jest niezbędne w celu uzyskania pierwszego połączenia dobrej jakości. Na formie gromadzi się wilgoć, która powoduje porowatość połączenia egzotermicznego i zwiększenie jego objętości, co w niektórych wypadkach może doprowadzić do zablokowania formy.

Oferta ERICO z zakresu połączeń egzotermicznych CADWELD

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie i wysuszenie przewodników (jeśli jest taka potrzeba). Wykonujemy to za pomocą szczotki drucianej i małego palnika. Czyste oraz suche przewody umieszczamy w formie, którą zamykamy. Do tygla formy wkładamy materiał egzotermiczny w zintegrowanym kielichu stalowym, do taśmy zapłonowej kielicha podłączamy końcówkę inicjatora elektronicznego. Zamykamy pokrywę formy a następnie naciskamy i przytrzymujemy przycisk inicjujący, kontrolka na inicjatorze zaczyna migać, a po około 6-7 sekundach kontrolka zaczyna palić się światłem jednostajnym. Jest to znak, że za chwilę nastąpi wyładowanie inicjujące. Po wyładowaniu inicjującym rozpoczyna się reakcja egzotermiczna.

Fot. 16. Zestaw CADWELD EXOLON Fot. 16. Zestaw CADWELD EXOLON

Po kilkudziesięciu sekundach płynne połączenie egzotermiczne przechodzi w stan stały i możemy otworzyć formę. Wykonane zostało połączenie egzotermiczne na poziomie molekularnym. W przypadku połączeń typu miedź /miedź lub miedź/stopy miedzi nie zabezpieczamy połączenia taśmą typu Denso. W przypadku połączeń typu stal ocynkowana/stal ocynkowana warto zabezpieczyć połączenie taśmą typu Denso lub masą bitumiczną.

Fot. 17. Inicjator dla CADWELD Exolon Fot. 17. Inicjator dla CADWELD Exolon

System CADWELD PLUS oparty jest na inicjacji elektronicznej procesu i materiale egzotermicznym zintegrowanym w stalowych kielichu co odróżnia go zasadniczo od archaicznej metody materiału egzotermicznego pakowanego w tubkach, sypanego do formy i inicjowanego przy pomocy pistoletu krzemieniowego. W starym systemie trzeba było najpierw ułożyć stalowy dysk w tyglu formy, nasypać materiał egzotermiczny do tygla formy (co przy wietrznej pogodzie skutkowało utratą części materiału egzotermicznego), nasypać drobniejszy materiał zapalający, uformować usypaną górkę materiału zapalającego na pokrywie formy oraz zainicjować reakcję przy pomocy pistoletu krzemieniowego z odległości 2 – 30 cm. Samo czyszczenie formy ze zgaru po wykonanym procesie zabierało sporo czasu. W przypadku systemu CADWELD PLUS inicjujemy reakcję z odległości 2 – 5 m, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo wykonywania procesu, upraszczamy i skracamy sam proces gdyż stalowy dysk oraz materiał zapalający są zintegrowane w gotowej stalowej kapsule. Natomiast zgar znajduje się w pozostałościach stalowego kielicha, który jednym ruchem usuwamy z formy.

Fot. 18. Połączenie wykonane przy pomocy formy CADWELD ONE SHOT Fot. 18. Połączenie wykonane przy pomocy formy CADWELD ONE SHOT

Połączenia egzotermiczne CADWELD MULTI

CADWELD MULTI® jest ciekawym rozwiązaniem w przypadku stosowania przewodników o niewielkich przekrojach. Forma Mutli jest formą uniwersalną co znaczy, że przy pomocy jednej formy można wykonać kilkadziesiąt różnych rodzajów połączeń. Jako uszczelnienie formy stosuje się specjalne przekładki odporne na wysoką temperaturę.

Fot. 20. Uchwyt do formy Fot. 20. Uchwyt do formy

CADWELD EXOLON

Forma CADWELD Exolon posiada wbudowane filtry przez co emisja gazów powstałych w trakcie reakcji egzotermicznej jest minimalna. Dzięki temu można formę Exolon stosować w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Zestaw zawiera zapłonnik ceramiczny oraz akumulatorową jednostkę inicjującą.

CADWELD ONE SHOT

System CADWELD ONE SHOT bazuje na formie ceramicznej jednorazowej, stalowych kielichach z materiałem egzotermicznym i inicjatorze elektronicznym PLUS CU. To rozwiązanie przeznaczone jest tylko dla połączeń przewód uziom a stosowana tania forma ceramiczna ulega uszkodzenie w procesie egzotermicznym.x