W bieżącym roku fotowoltaika przeżywa w Polsce swój najlepszy czas. Tysiącom Polaków udało się zmniejszyć rachunki i spokojnie obserwować podwyżki na rynku cen energii. Wielu innych z satysfakcją podkreśla ekologiczność swojego domu. Osoby zainteresowane energią odnawialną i fotowoltaiką mogą jednak czuć się nieco zagubione w gąszczu opcji i ofert, które są im udostępniane. Jak nie dać się naciągnąć?

Fot. 1. Fotowoltaika - jak wybrać najlepszą ofertę?

Gwarancja - klucz do bezproblemowej eksploatacji

Jeśli chcemy cieszyć się niskimi cenami energii przez dziesięciolecia, a nie tylko kilka najbliższych lat, to powinniśmy zwrócić baczną uwagę na czas trwania gwarancji. Wielu producentów oferuje ją jedynie w zakresie 2 do 10 lat, trzeba przyznać, że to niewiele, zważywszy na wielkość niezbędnej inwestycji. W dodatku nie wszystkie komponenty mają jednakowy okres gwarancyjny - w praktyce może się okazać, że już po kilku latach newralgiczne elementy są pozbawione ochrony, mimo iż mieliśmy wrażenie długiej gwarancji.

Dobra firma powinna dawać gwarancję na co najmniej kilkanaście lat i to w dodatku na każdy element instalacji - tylko wtedy mamy pewność, że użyte zostały najlepsze materiały, które zapewnią nam bezproblemową eksploatację.

Szybki montaż i zgłoszenie do zakładu energetycznego

W związku ze skokowym wzrostem zainteresowania panelami fotowoltaicznymi wielu pośredników obiecuje sprzęt, którego nie posiada na stanie. Kiedy uda im się sfinalizować transakcję, usilnie szukają na rynku niezbędnych komponentów, by móc zainstalować jakąkolwiek instalację na naszym dachu. W rezultacie często zdarza się, że klient otrzymuje co innego, niż widział na folderach i miał obiecywane przez przedstawiciela. Dlatego, by ominąć nieuczciwych sprzedawców, warto zwrócić uwagę na oferowany przez nich czas dostawy - powinien być nie dłuższy, niż 14 dni, a najlepiej 7.

Szybki czas montażu świadczy o poważnym podejściu do klienta i o rozbudowanej sieci dystrybucyjnej, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku przyszłych problemów z gwarancją, wymagających napraw gwarancyjnych. Szybkie i sprawne zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego powala również cieszyć się zyskami zaraz po zainwestowaniu środków.

Dobrej jakości estetyczne panele

Wiele osób obawia się inwestycji w odnawialne źródła energii, wyobrażając sobie szpecące budynek elementy instalacji. Nie zawsze jednak musi tak być. Możliwe jest wyposażenie domu w estetyczne, czarne panele monokrystaliczne, które nie tylko zapewnią bardzo wysoką wydajność, ale również będą swoistą ozdobą budynku, budzącą dobre skojarzenia. Zastosowana technologia ogniw połówkowych (HALF CUT PERC) pozwoli na długi okres bezproblemowej eksploatacji - nawet 25 lat, przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Nie warto dać się skusić na bardzo atrakcyjne cenowo oferty, na które składają się głównie bardzo tanie elementy, które nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, czy wydajności. W większości przypadków nadmierna chęć oszczędzenia kończy się kłopotami.

Dobre finansowanie

Niewielu decyduje się na sfinansowanie instalacji OZE w całości za gotówkę. Dlatego ważnym czynnikiem przy wyborze dystrybutora jest oferowany przez niego model finansowania. Nie powinno mu towarzyszyć zbyt wysokie oprocentowanie (najlepiej z RRSO poniżej 5% punktów procentowych, co czyni taki kredyt równie opłacalnym co taki na dom), dzięki czemu zyski z wyprodukowanej energii będą mogły z nawiązką pokryć ratę kredytu.

Obsługa poinstalacyjna

Nikt nie chce być pozostawiony samemu sobie w razie jakichkolwiek wątpliwości w przypadku instalacji, na którą wydał właśnie sporo pieniędzy, prawda? Dlatego dobry dostawca powinie również zapewnić monitoring działania instalacji, zaplecze serwisowe czy dział obsługi klienta, pomagający w rozliczaniu z zakładem energetycznym. Dzięki temu można mieć pewność co do spodziewanych zysków.

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.