Montowanie paneli słonecznych na dachach budynków staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Pozwala zaoszczędzić koszty związane ze zużyciem prądu i jest innowacyjną formą energooszczędności.

Ile można zaoszczędzić montując panele słoneczne na dachu?

Program Mój Prąd

Ministerstwo Energii wraz z Ministerstwem Środowiska przedstawiło 23 lipca 2019 r. program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych. Nosi on nazwę Mój Prąd i ma na celu oszczędność energii elektrycznej.

Innym celem tego programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Budżet programu wynosi około 1 mld złotych, natomiast dofinansowanie objąć może nawet do 50% kosztów instalacji (wynosić może nie więcej niż 5 tys. zł). Z programu mogą skorzystać wszystkie gospodarstwa domowe, które posiadają instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej.
Wnioski przyjmowane są już od kilku miesięcy przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.

Oszczędność kosztów

Panele fotowoltaiczne są systemem działającym przez cały rok, natomiast ich wydajność zależy głównie od stopnia nasłonecznienia miejsca, gdzie znajdować się będą ogniwa. Systemy zintegrowane z siecią mogą automatycznie przełączać dopływ prądu, co daje wiele korzyści.
Co ciekawe, najczęściej latem panele będą produkować nadwyżki energii, którą można przesłać do sieci. Taka nadwyżka może wygenerować przychody dla właściciela paneli odpowiadające podpisanej umowie pomiędzy nim a zakładem energetycznym. Główną zaletą takiego rozwiązania jest zatem oszczędność kosztów zużycia energii.

Instalacja paneli

Warto podkreślić, że instalując panele fotowoltaiczne, nie będziemy mieli do czynienia z jednakowymi i stałymi kosztami. Zależą one od wielu różnych czynników. Ostateczne koszty zależeć będą od tego, jakie ogniwa fotowoltaiczne wybierzemy oraz od warunków montażu instalacja, a także zapotrzebowania na energię. Jednakże po kilku latach użytkowania inwestycja ulegnie zwróceniu, dzięki czemu w ogólnym rozrachunku możemy zaoszczędzić.

Energia ze światła

Energia fotowoltaiczna jest całkowicie pozyskiwana z promieni słonecznych, dzięki czemu teoretycznie jest darmowa. Nie trzeba bowiem korzystać z żadnego paliwa do wytwarzania prądu. Opłacalność takiej inwestycji jest główną zaletą stosowania paneli fotowoltaicznych. W ciągu kilku lat cena zakupu i instalacji paneli z pewnością się zwróci. Wiele zależy także od tego, jak bardzo nasłonecznione jest miejsce montażu paneli czy od sprzedawanej nadwyżki wyprodukowanej energii. Reasumując, oszczędność energii dzięki panelom fotowoltaicznym jest ogromną zaletą takiej opcji.

Inwestowanie w montaż paneli fotowoltaicznych staje się coraz bardziej popularne. Program Mój Prąd jest dodatkową zachętą dla każdego, kto pragnie skorzystać z dofinansowania na zakup paneli fotowoltaicznych na dach. Docenić należy także brak emisji gazów czy szkodliwych substancji do środowiska. Panele posłużą nam przez wiele lat, a wysokie koszty związane z zapłatą za prąd nie będą nam spędzały snu z powiek. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej korzysta się z takiej opcji.