W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii. Wszystkim doskwiera wszechobecny smog, a rosnące ceny energii odbijają się na jakości życia przeciętnego Kowalskiego. Na szczęście na rynku istnieje wiele ciekawych eko rozwiązań, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić, ale i zadbać o środowisko. Jednym z nich są instalacje fotowoltaiczne. Odpowiadamy na pytanie, na czym polega ich zasada działania i jak zainstalować je w gospodarstwie domowym.

Instalacje fotowoltaiczne od A do Z Fot. materiały prasowe
  1. Instalacje fotowoltaiczne - zasady działania
  2. Zalety instalacji fotowoltaicznych
  3. Fotowoltaika dla firm

Instalacje fotowoltaiczne - zasady działania

Na początek, odpowiedzmy sobie czym jest fotowoltaika. Jest to nic innego, jak proces wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej, co umożliwiają specjalne panele PV - z angielskiego Photo Voltaic. To w pełni ekologiczny proces, pozwalający na wytworzenie wystarczającej ilości energii do zasilania dowolnych urządzeń w domu, firmie czy gospodarstwie.

Wytworzenie tej energii jest możliwe dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu. Mówi się o nim, kiedy promienie słoneczne padają na półprzewodnik - materiał, z którego buduje się ogniwa w panelach. Porcja światła zostaje pochłaniana przez krzem, a następnie powoduje przemieszczanie się elektronów w strukturze panelu.

Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli fotowoltaicznych, falownika (inaczej nazywanego inwerterem), licznika zużycia i produkcji energii, systemu montażowego oraz przewodów, zabezpieczeń i innych niezbędnych akcesoriów.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Instalacje PV pozwalają na sporą oszczędność. Szacuje się, że zwrot z inwestycji poniesionej na panele fotowoltaiczne zwraca się po około 6 do 10 lat. To bardzo dobra wiadomość, szczególnie w czasach, kiedy opłaty za energię elektryczną stale wzrastają. Zalety instalacji fotowoltaicznych można by wymieniać w nieskończoność. Poza kwestią finansową, warto zwrócić uwagę na niezależność energetyczną. Stosując fotowoltaikę nie musimy martwić się o utrudnienia związane np. z robotami technicznymi na liniach energetycznych. Nie można też nie wspomnieć o ekologii. Panele mają bardzo długą żywotność i nie ingerują w środowisko naturalne.

Fotowoltaika dla firm

Z ekologicznych rozwiązań korzystają nie tylko gospodarstwa domowe, ale także firmy. Odsetek przedsiębiorstw zainteresowanych tego typu rozwiązaniami stale rośnie. Instalacja fotowoltaiczna dla firm pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w opłatach na energię elektryczną, co może przełożyć się na rozwój innych inwestycji. Co więcej, na rynku można spotkać bogate oferty dla firm, dostosowane do powierzchni przedsiębiorstwa i ich zapotrzebowania energetycznego.